Prehľad správ

Najnovšie články

Fenomén – Harry Potter

Dnes sa pozrieme na knihu, ktorú sme si obľúbili snáď všetci. Ide o Harryho Pottera, ktorý získal množstvo fanúšikov aj na Slovensku. 

Pamätáte si na ten moment, keď ste sa prvýkrát začítali do príbehu o čarodejníkovi menom Harry Potter? Z mladého učňa sa stal fenomén na celom svete.

Aj ja som pred pár rokmi v kníhkupectve natrafila na knihu Harry Potter a kameň mudrcov.
Celá uchvátená som si knihu priniesla domov a prečítala ju na jeden dych, o pár dní som sa v kníhkupectve zjavila znovu a hľadala pokračovanie. Láska k Harrymu a štýlu písania J. K. Rowlingovej mi zostala dodnes. Preto som sa už dávnejšie rozhodla, že si knihy prečítam znovu aby som sa rozpamätala.

Vedci zistili, že Harry Potter a jeho stále mimoriadne populárny príbeh učí deti byť v dospelosti lepšími. Detská predstavivosť nadobudla nový rozmer a dospelí možno vôbec nechápali, ako je to možné. Čím je Harry Potter taký výnimočný, prečo sa z neho stal fenomén a akým spôsobom vplýva na pozitívnejšie zmýšľanie?

l202021

Svet Potterovského príbehu je plný mágie, čarov a fiktívnych bytostí, no so skutočným svetom ho predovšetkým spája ľudskosť, s akou ho autorka až neuveriteľne citlivo napísala. Trafila klinec po hlavičke, pretože milióny detí na celom svete sa stotožnili s chlapcom, ktorý síce vedie nezvyčajný život, no má dobré srdce a nad nikým sa nevyvyšuje. 

Nie je tak múdry ako Hermiona, nemá typické črty romantického hrdinu ani ho zo začiatku neobkolesuje milujúca rodina ako Rona. A aj napriek tomu ostáva rovnakým hanblivým a pozorným chlapcom, ktorého životné okolnosti nútia dospieť rýchlejšie. Bojuje s vymyslenými démonmi a príznakmi, ale obyčajné dieťa aj medzi riadkami dokáže pochopiť, že nielen tí vymyslení protivníci sú prekážkou. Aj Harry Potter sa stretol so šikanovaním, ohováraním, posmechom a závisťou – bežnými prejavmi medzi deťmi a tínedžermi takmer na každej škole. Témy, ktoré autorka rozvinula v každej časti, sú inšpirované skutočným svetom. 

Svetom, v ktorom sa ľudstvo stále delí na čistokrvných a podradných, bielych a farebných či prichádzajúcich z blízka alebo z ďaleka. Deti čítajúce Harryho Pottera, ktoré sa zúčastnili vedeckého výskumu, majú otvorenejšiu myseľ a dokážu súcitiť s menšinami, napríklad s utečencami alebo akokoľvek inak utláčanými skupinami. Nemajú problém podať pomocnú ruku a pritom nezanevrieť na svet. Pozitívne myslenie je ich spojovacím článkom. Harry Potter je pre mnohých zázračnou knihou, ku ktorej sa oplatí neustále vracať. Lebo to, čo máme raz radi, nás bude obohacovať vždy. Aj keď to poznáme naspamäť.

Ak by ste sa rozhodli knižku kúpiť, či už pre seba alebo pre Vaše deti, navštívte našu predajňu Knihy pre každého.

„ Knihy sú mŕtvym materiálom, dokiaľ v nás neožijú“  

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články