Prehľad správ

Najnovšie články

História podprsenky

To, čo ženy v minulosti nosili oblečené, bolo vždy úzko späté s tým, ako ich vnímala a ako sa k nim stavala spoločnosť, aký mali sociálny status, ako sa menila móda a tiež pohľady na ženské telo. Už od nepamäti však používali rôzne kusy látok na to, aby si zakryli, zvýraznili, zneviditeľnili či inak upravili výzor svojho poprsia. Než sa dopracovali k tomu, čo už môžeme nazvať modernou podprsenkou, ubehli stáročia.

Podprsenka, súčasť ženského odevu, ako ju poznáme dnes, sa objavila len nedávno, hoci podobnosť možnosť nájsť u podprsenky zaznamenanej na maľbách pred pár tisíc rokmi. Od počiatku samotného vyobrazovania žien na maľbách a mozaikách s detailmi ich odevov je možné badať nejaké spôsoby vyniknutia pŕs, avšak len občas je rozpoznateľné, že ide o samostatnú časť odevu. Hoci sa podprsenka nosí pod oblečením, ide o základný odev, ktorého výber by mal podliehať pomerne prísnym kritériám. Správne padnúca podprsenka totiž ovplyvňuje nielen vaše pohodlie, ale aj vzhľad postavy a to, ako budete vyzerať v oblečení. Typická podprsenka s ramienkami, ktorá sa nasadzovala ako jediná textilná časť bez sťahovania hrude, sťažovania dýchania a s rovnakou funkciou, akú má dnes, sa objavila až začiatkom minulého storočia. Môžu za to apely zdravotníkov, lekárskych štúdií, ktoré vyvracali vhodnosť korzetov pre bežné aj slávnostné nosenie. 

Tlak žien, podporený tlakom módneho priemyslu ako takého postupne prichádzal na zmeny v odievaní. Ako je známe z Francúzska, aj Španielska a Anglicka, ženy začali byť viac emancipované, rozšírilo sa bicyklovanie, hra tenisu, badmintonu, prechádzky v parkoch. Ženy bez rozdielu spoločenskej vrstvy, sa chceli viac zabávať a pohybovať. Aj to si vyžiadalo nutné zmeny, veď v korzete nie je možný slobodný pohyb a dýchanie tak slobodné, ako bez neho.

 

V rokoch 1940 až 1950 sa o rozvoj podprseniek zaslúžil obchodník Frederick Mellinger. Prvú polstrovanú podprsenku priniesol v roku 1947 a o rok neskôr prezentoval prvú push-up podprsenku s názvom “Vychádzajúca hviezda”. Veľmi výstižné. Jeho firma neskôr priniesla ešte viacero noviniek, napríklad tango nohavičky. Rok 1977 sa niesol v znamení prvej športovej podprsenky. V roku 2000 bola prezentovaná najdrahšia podprsenka na svete, vyrobená z ružového saténu a doplnená rubínmi a diamantmi v celkovej hodnote 15 miliónov dolárov.

Nechceme od Vás aby ste si kupovali miliónové podrpsenky :). Stačí Vám kvalitná a za dostupnú cenu. Radi Vám pomôžeme s výberom v predajni Lady Ann na Martinskom rínku.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články