Prehľad správ

Najnovšie články

Význam kníh v živote človeka

Všetci vieme, prečo je dôležité čítať knihy – vzdelávanie sa. Lenže nechce sa nám alebo je tu mnoho iných vecí, ktoré do toho prídu. Podobné výhovorky potom spôsobujú, že si na to ľudia nenájdu čas. Veď je toľko zaujímavejších vecí. Ale máme aj občas dni, kedy sa chceme zavrieť pred celým svetom.

Odstrániť všetky účty na sociálnych sieťach a jednoducho odísť do inej galaxie, preč od všetkých, ktorí nás v ten deň dokázali naštvať. Treba urobiť teplé kakauko, zababušiť sa do periny, vliezť do postele a vziať do rúk skvelú knihu. Verte, že knihy majú blahodarné účinky na našu dušu!

Skúste čítať. len tie knihy, ktoré vás bavia. Nebuďte masochisti. Život je príliš krátky na to, aby ste ho dobrovoľne trávili niečim, čo vám nerobí radosť. Nie je hanba, ak knihu nebudete čítať len preto, lebo vás nebaví. Na druhú stranu, nemusíte sa hanbiť za to, že vás baví knižka, ktorú ostatní odsudzujú. Koniec koncov, každý z nás má celkom iný vkus a tak to má byť. Kniha je fenomén, bez ktorého si aj napriek materiálno – technickému smerovaniu ľudstva život nevieme ani v súčasnosti predstaviť. A jednu z jej najdôležitejších oblastí tvorí detská kniha, ktorá ako žiadna vec v živote človeka formuje jeho charakter a hodnoty. Je neoddeliteľnou súčasťou výchovy ešte skôr ako sa dieťa naučí chápať prvé písmenká, následne čítať a postupne chápať text

Asi nie je až tak dôležitý žáner, ako kvalita knihy, jej jazyka, komplexnosti postáv. Aj medzi knihami, podľa mňa, existuje niečo, ako „junk food“, teda zúfalo zle spracovaný príbeh, ploché postavy, zlý jazyk, nulová pridaná hodnota z čítania, alebo, čo pokladám za horšie, hlavný hrdina koná podlo a v knihe je jeho správanie vykreslené ako správne. Niektoré knihy sú naopak úžasným myšlienkovým experimentom, čo by bolo keby.

pexels.com

O knihe sa zvykne hovoriť, že dáva ľuďom krídla, no súčasnosť nás presviedča o tom, že lietať už vie málokto. Pri návštevách mnohých významných ľudí či pri rozhovoroch s našimi politikmi vidíme za ich chrbtom knižnice preplnené knihami, ktoré však svojimi obalmi skôr svedčia o tom, že sú iba ako architektonický doplnok priestoru a nie preto, aby si nimi vyzdobili namiesto svojich príbytkov svoje srdce a ducha. Pokým sa znovu ľudská spoločnosť, slovenskú nevynímajúc nevráti k myšlienke, že milovať knihu znamená milovať múdrosť, bude to čím ďalej tým viac spoločnosť nevedomých a nevidomých robotov bez srdca a citu.

Kniha je ako človek. Dôležité je to, čo sa skrýva vo vnútri, nie obal a…a bohužiaľ v súčasnej dobe ľudí zaujme skôr pozlátko obalu….

Správna kniha príde, keď ju potrebujete, aby Vás posunula ďalej.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články