Prehľad správ

Najnovšie články

Keď železo bolo vzácnejšie ako zlato

Britský archeológ a egyptológ Howard Carter (nar. 1874), pred 100 rokmi, 4. novembra 1922, objavil takmer nedotknutú hrobku egyptského faraóna z 18. dynastie menom Nebcheperure Tutanchamon. Ten vládol starovekému Egyptu v rokoch 1361–1352 pred Kristom. Hoci vládol  len krátkych 9 rokov, ani sa ničím významným do dejín nezapísal, predsa sa stal v egyptológii a egyptskej archeológii vďaka svojej nevykradnutej hrobke a jej pokladom pojmom a aj najznámejším faraónom všetkých čias. V pomerne malej hrobke, ktorá ako keby ani nepatrila faraónovi, boli nájdené nielen stovky luxusných predmetov a pohrebnej výbavy, ktoré ho mali sprevádzať v jeho posmrtnom živote. Našiel sa aj nedotknutý sarkofág s múmiou. Na jej pravom stehne ležala faraónovo dýka. Samotná dýka je dlhá 35,2 centimetra, jej čepeľ je dlhá 21,8 cm. K dýke patrilo ešte aj zlaté bohato zdobené puzdro o dĺžke 22,5 centimetra.

Zdroj fotografie Griffith Institute, University of Oxford

Datovanie dýky bolo vedcom jasné, patrila do faraónovej pohrebnej výbavy a teda aj do jeho doby. Jedna vec nálezu dýky však bola nevšedná a vyvolala rad otázok. Luxusná rukoväť dýky bola zo zlata, to nebolo prekvapujúce, v hrobke bolo veľa zlata. Otázky vyvolala samotná čepeľ dýky. Tá totiž je zo železa a Tutanchamón žil v neskorej dobe bronzovej, keď železo, pre nás bežný kov, v čase smrti mladého faraóna, Egypťania nepoužívali. Tajomstvo jeho výroby zvládli až o jedno storočie neskôr.

Tutanchamónova dýka tak vyvolávala množstvo otázok, na ktoré vedci ani po rokoch skúmania stále nemajú odpovede. Ukázalo sa napríklad, že nebola vyrobená v Egypte a pravdepodobne je ukutá z meteoritu. Odkiaľ sa však vzala dýka vyrobená z meteoritu?

Zdroj fotografie: Archív redakcie

V čase objavu hrobky, pred sto rokmi, zloženie dýky v zmysle chemickej analýzy nebolo vykonané, pretože vtedajšími metódami to nešlo urobiť inak, než deštruktívne. Bolo by nutné čepeľ nenávratne poškodiť odvŕtaním vzorky materiálu a ten podrobiť vedeckému skúmaniu. To sa však s dnes postupujúcimi technológiami a z nich vyplývajúcimi možnosťami radikálne zmenilo.

Do analýzy sa vedci pustili ešte v roku 2020 v archeologickom múzeu v Káhire. Výsledky zverejnil team vedcov Takafumi Matsui, Ryota Moriwaki, Eissa Zidan, Tomoko Araiv v spoločnej vedeckej štúdii „Výroba a pôvod Tutanchamonovej meteoritickej železnej dýky“. Publikovali ju v časopise Meteoritics & Planetary Science (2022). Podrobne skúmali, akým spôsobom bola zbraň vyrobená, ale aj to, aké zložky čepeľ obsahuje, aby im napovedali, odkiaľ materiál na dýku pochádza.

Záver vedcov je jednoznačný – dýka je vyrobená zo železa mimozemského pôvodu. Dospeli k tomu na základe použitia röntgenovej fluorescenčnej spektrometrie, čo znamenalo, že nebolo nutné vzácnu dýku poškodiť. Pozemské železo má koncentráciu niklu asi 4%, ale dýka faraóna Tutanchamóna mala v sebe 11% niklu, čo je v úplnom súlade s tým, čo vieme o zložení železitých meteoritov. Avšak finálnym dôkazom bol obsah kobaltu, ten v pozemskom železe v podstate nie je, zato relatívne hojný je práve v meteoritoch vytvorených v prvopočiatkoch Slnečnej sústavy.

Akokoľvek môže „vesmírna dýka“ pôsobiť senzačne, v prípade kovových predmetov vrcholných starovekých egyptských predstaviteľov to nie je extrémna výnimka. Záhadná dýka faraóna Tutanchamóna nie je jediný egyptský artefakt, ktorý pochádza z neba. V Egypte meteority boli pozorované a potom vyhľadané práve pre svoj obsah železa. Neboli ľahko dostupné, preto veci vyrobené z nich boli určené len vysokým hodnostárom. Egypťania dokonca mali zvláštne hieroglyfy, ktoré označujú kov, ktorý spadol z neba.

Zatiaľ najstaršia nájdená železná dýka vyrobená z meteoritického železa bola vykopaná v Alacuhöyüku v Anatólii v Turecku. Pochádza zo staršej doby bronzovej, asi 2300 rokov pred Kristom. Tento nález z Turecka naznačuje, že technológia na spracovanie meteoritického železa na výrobu predmetov je stará najmenej 4300 rokov. Táto dýka je tak silne skorodovaná, že je ťažké študovať, ako bola vyrobená. Čepeľ Tutanchamónovej dýky je naproti tomu dobre zachovaná a poskytla vedcom dobrú príležitosť na štúdium.

Dôležité  nie je len to, čo dýka obsahuje, ale najmä rozloženie jednotlivých elementov. Čepeľ má priečne šrafovanú štruktúru, ktorej sa hovorí Widmanstättenov vzorec. Ten sa vyskytuje aj v meteoritoch. V dýke sa okrem toho uchoval aj troilit, minerál sulfidu železa, čo spolu so štruktúrou naznačuje, že zbraň bola ukutá pri nízkej teplote – menej ako 950 °C. Vysoká remeselná kvalita tohto železného predmetu svedčí o tom, že zručnosť obrábať meteoritické železo bola v tom čase už dobre zvládnutá. Samotná výrobná metóda však zostáva nejasná. Do úvahy prichádza niekoľko metód výrobného procesu, ako je spracovanie za studena, pri ktorom sa železný meteorit reže a leští, ale možné je aj spracovanie za tepla, zahŕňajúce vysokoteplotné tavenie a následné odlievanie, alebo nízkoteplotný ohrev a následné kovanie.

Tutanchamónova zlatá maska. Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Tutanchamón bol v poradí dvanástym faraónom 18. dynastie a. Vládol v približne  1333 pred Kr. – 1323 pred Kr. Na trón nastúpil, keď mal iba osem rokov a stal sa bábkou v rukách Amónových kňazov, ktorí sa usilovali o vymazanie reforiem „kacírskeho faraóna“ Achnatona. V súlade s tým si zmenil meno z Tutanchaton na Tutanchamón. Jeho smrť bola náhla. Príčina smrti nie je presne známa. Hrobku objavil  Howard Carter v roku 1922. Od Carterových čias prevláda názor, že Tutanchamón bol synom reformátora Achnatona a jeho manželky Nefertiti, ktorej busta je v Berlíne.

Busta kráľovnej Nefertiti. Zdroj fotografie: Wikimedia.org

Pôvod dýky, s ktorou bol Tutanchamón pochovaný, však ostáva aj napriek rozsiahlym výskumom aj naďalej trochu záhadou. Zlatá rukoväť bola pravdepodobne pripevnená za pomoci vápennej omietky, teda akéhosi „lepidla“, ktoré v tom čase už v rôznych kútoch sveta síce využívané bolo, ale v Egypte sa ešte nejaký čas neobjavilo. Vedci sa preto nazdávajú, že dýka môže pochádzať z oblasti Anatólie v dnešnom Turecku.

Rekonštrukcia tváre kráľovnej Tiye, manželky kráľa Amenhotepa III., matky kráľa Achnatona a starej matky Tutanchamóna, ktorá pravdepodobne so sebou priniesla do Egypta ako svadobný dar vzácnu dýku. Zdroj ilustrácie: 9GAG.com

Ďalší podporný dôkaz pre miesto pôvodu sa nachádza v staroegyptských písomnostiach. V takzvaných „Listoch z Amarny“, ktoré sú diplomatickou korešpondenciou z obdobia vlády 18. dynastie, je zmieňovaná dýka. Záznamy uvádzajú zoznam darov vyrobených zo železa, vrátane železnej dýky so zlatou pošvou, ktoré poslal Tusratta, kráľ Mitanni, Amenhotepovi III. (1417 – 1379 pred Kristom) do Egypta, keď si vzal princeznú Taduhepu za manželku. Amenhotep III. bol starým otcom Tutanchamona. To môže byť indícia, ktorá naznačuje, že Tutanchamónova železná dýka mohla byť prinesená do Egypta ako luxusný dar z krajiny, ktorá bola severným susedom Egyptskej ríše. Z majetku Amenhotepa III., sa potom tento kráľovský dar dostal cestou osudu k jeho vnukovi Tutanchamónovi, aby ho na svetlo vyniesol pred 100 rokmi Howard Carter. Dýka je teraz vystavená, spolu s inými pokladmi nájdenými v hrobke v zbierke Egyptského múzea. 

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články