Prehľad správ

Najnovšie články

Môžu pavúky snívať?

Väčšina ľudí by na takúto otázku jednoznačne odpovedali, čo je to za hlúposť. Behaviorálna ekologička a výskumníčka Daniela C. Rößlerová, má trochu vďaka aj náhode, inú odpoveď. Z dôvodu pandemických obmedzení bola nútená pracovať mimo svojho laboratória, chytila si na štúdium doma miestnych skákavkovitých pavúkov a uchovávala ich v priehľadných plastových škatuliach na parapete. Plánovala otestovať ich reakcie na vytlačené 3D modely dravých pavúkov.

Skákavkovité pavúky (Salticidae) sú najpočetnejšie pavúčia čeľaď na svete. V celkovo 610 rodoch bolo popísaných asi 5800 druhov, čo predstavuje zhruba 13% všetkých známych pavúkov. Ich telá majú dĺžku 2–18 mm. Ich zrak tvorený dvoma veľkými a šiestimi malými očami je najlepší medzi všetkými článkonožcami a využívajú ho na pohyb a lov koristi. Ich charakteristickým znakom je ich schopnosť skákať. Odrážajú sa pri tom zadným párom nôh a dokážu skočiť až do dvadsaťnásobku dĺžky svojho tela. U nás žije viac ako 70, väčšina z nich má malé rozmery.
Keď sa raz výskumníčka Rößlerová (postdoktorantka na Univerzite v Konstanzi v Nemecku) v noci vrátila domov, všimla si, že všetky pavúky viseli z vrchnákov škatúľ. Nikdy predtým nevidela skákajúce pavúky takto nehybne zavesené. Netušila, čo, čo sa stalo a myslela si, že jej zahynuli.

Ukázalo sa, že pavúky jednoducho spali a že výskumníčka objavila alternatívny spánkový zvyk druhu Evarcha arcuata , o ktorom bolo známe, že si v zvinutých odumretých listoch staval hodvábne brlohy. Skutočné prekvapenie však prišlo, keď sa rozhodla, že ich bude pozorovať detailnejšie celú noc. Kúpila si obyčajnú kameru na nočné videnie, prilepila na ňu nejaké zväčšovacie šošovky Kameru nasmerovala na spiacu samicu pavúka. Druh Evarcha je zvyčajne dlhý asi len šesť milimetrov. To, čo Rößlerová neskôr uvidela na video nahrávke, ju ohromilo.

Väčšinou tam samica pavúka len tak visela z viečka škatule. Potom sa jej však začali krútiť nohy, brucho a dokonca aj priadky na výrobu hodvábu. Niekedy sa jej nohy skrútili smerom k hrudnej kosti. S každým zaznamenaným pavúkom sa tieto zvláštne pohyby objavovali iba počas rôznych záchvatov, ktoré trvali o niečo viac ako minútu a vyskytovali sa pravidelne počas noci. Pavúky sa nekontrolovateľne šklbali spôsobom, ktorý vyzeral veľmi podobne, ako keď psy, alebo mačky snívajú a majú svoje malé REM fázy, ktoré sú dobre zdokumentované. Skákavkovité pavúky majú počas spánku tiež zášklby podobné REM, čo naznačuje, že sny môžu byť v živočíšnej ríši oveľa rozšírenejšie, ako sa doteraz predpokladalo.

Samička skákajúceho pavúka spí zavesená na hodvábnom vlasci. Stočená poloha jej nôh je jedným z pohybov, ktoré viedli k myšlienka, že tieto pavúky zažívajú spánkovú fázu, ktorá sa podobá REM spánku u ľudí. Autor fotografie: Daniela C. Rößlerová
Samec skákavkovitého pavúka druhu Evarcha arcuata. Autor fotografie: Daniela C. Rößlerová

Spánok s rýchlym pohybom očí (REM) zahŕňa stav čiastočnej alebo takmer úplnej svalovej paralýzy spojený s aktívnym, bdelým stavom mozgu. U ľudí je tento stav silne spojený so snívaním. Rößlerová a jej kolegovia sa domnievajú, či šklbajúce sa pavúky môžu prežívať niečo ako REM fázu spánku a možno teda aj snívať.

Existuje veľa dôkazov pre REM spánok u mnohých druhov cicavcov a vtákov. Vedci tiež našli niečo podobné u dvoch druhov plazov a náznaky podobného stavu u zebry. Zdá sa, že chobotnice aj sépie majú fázu REM, doplnenú o pohyby očí, zášklby paží a rýchle zmeny farby a štruktúry pokožky. Okrem týchto zvierat existujú slabé indície, ale nie veľa dôkazov o REM spánku u bezstavovcov, vrátane hmyzu a pavúkovcov.

Keď Rößlerová zaznamenala 34 spiacich pavúkov, zistila, že ich zášklby boli sprevádzané nezameniteľnými pohybmi očných trubíc, ku ktorým v iných fázach spánku nedochádzalo. Rýchle pohyby očí možno súvisia so sekvenciami vizuálnych snov a tieto scény sú prehrávaním udalostí, ktorých boli pavúky svedkami v bdelom stave.

Stále je priskoro povedať s istotou, že pavúky zažívajú obdobu REM spánku u ľudí. Vedci musia najprv potvrdiť, že pavúky v tejto fáze skutočne spia. Rößlerová a jej tím už s týmito testami začali. Zakrivenie nôh je obzvlášť pozoruhodným aspektom fázy podobnej REM, pretože táto póza sa zvyčajne vyskytuje iba u mŕtvych pavúkov. Krčenie môže byť výsledkom svalovej paralýzy, ktorá je typická pre REM spánok. Počiatočné zistenia tímu boli zverejnené v „Proceedings of the National Academy of Sciences USA“. Aby sa preukázalo, že spánok pavúkovcov je podobný REM, vedci budú potrebovať aj dôkaz, že mozgy pavúkov sú aktívne, keď šklbajú a pohybujú očami. Meranie aktivity v mozgu veľkosti maku bude náročné.

Štúdium REM spánku u širokej škály druhov živočíchov, vrátane pavúkov, by nám mohlo pomôcť lepšie pochopiť, ako tento jav funguje a prečo u niektorých druhov živočíchov vôbec existuje. Vedci sa domnievajú, že charakteristické pohyby očí v REM spánku u ľudí odrážajú vizuálne scény, ktoré sa im odohrávajú počas snívania. To vyvoláva otázku, že či zvieratá, ktoré majú prejavy stavu podobného REM, tiež zažívajú sny. Snívanie totiž ponúka vstupnú bránu do otázok vedomia. A pre nás ľudí, je ťažké si predstaviť, že aj jednoduchý sen je možný bez toho, aby ho nezažilo niečo ako ľudské ego, ale obyčajný malý chlpatý pavúk. Ak pavúky snívajú, môže to znamenať, že začneme hovoriť o nich ako o živočíchoch, ktoré majú s nami niečo spoločné, napríklad možno schopnosť snívať. Malý pavúčik niekde vo vašej spálni za skriňou vo svojom sne si prehráva, ako o vlások unikol vysávaču a kúsok od neho vás zas desí sen o všadeprítomných pavúkoch, ktorých sa tak bojíte.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články