Najznámejší protestný symbol na svete
- Martinský Rínok
- 9 decembra, 2022
- 8:54 am
Holtom bol inšpirovaný vlajkovými signálmi „N“ a „D“ používanými v námorníctve. Jeho dizajn má predstavovať písmená „N“ a „D“ – čo znamená v angličtine „jadrové odzbrojenie“. Ako na samotný výtvarný nápad prišiel, neskôr napísal: „Bol som zúfalý. Veľmi zúfalý. Nakreslil som seba: predstaviteľa zúfalého jednotlivca s rukami vystretými von a nadol na spôsob Goyovho sedliaka pred popravnou čatou. Formalizoval som kresbu do čiary a dal okolo nej kruh.“
Po smrti Johna Lennona v decembri 1980 ktosi vytvoril symbolický náhrobok Johna Lennona na pražskej Kampe. Neznámy autor kriedou napísal Za Johna Lennona a nad nápis nakreslil kríž. K symbolickému náhrobku nosili ľudia kvety, sviečky a Lennonove fotografie. Čoskoro sa na blízkej stene začali objavovať graffiti inšpirované Lennonom a útržky textov piesní hudobnej skupiny Beatles. O Lennonovom múre postupne písali aj niektoré samizdatové či exilové časopisy.
V apríli 1981 bol múr prvýkrát pretretý zelenou farbou, zrejme v súvislosti s prípravami XVI. zjazdu KSČ. Premaľovanie steny úplne zmenilo atmosféru miesta, zo steny zmizla poézia a objavil sa rad hesiel s politickým podtextom. Múr bol premaľovaný niekoľkokrát – na zeleno aj na šedivo. Po stretnutí desiatok mladých ľudí k prvému výročiu Lennonovej smrti 8. decembra 1981 boli na stenu umiestnené plagátové plochy, pretože premaľovanie nepomáhalo. Každoročné stretnutie Lennonových fanúšikov postupne prerástlo na večerné pochody Prahou, proti ktorým zasahovala polícia. Komunistická tlač písala o účastníkoch ako agentoch západného sveta. Od polovice 80. rokov sa na Kampe okrem iného podpisovali petície proti rozmiestneniu jadrových zbraní na oboch stranách železnej opony.