Prehľad správ

Najnovšie články

Nemecká otočka

Keď sme koncom augusta 2021 publikovali článok „Voľby v Nemecku. Mali by sme sa na Slovensku obávať?“ ani sme netušili, že vývoj bude taký rýchly a prehodnotenie pilierov politiky Angely Merkelovej politiky bude až také zásadné. Nemecký zahraničnopolitický analytik Ulrich Speck po útoku na Ukrajinu tweetoval: „Putin veľmi dobre vedel, prečo investoval tak veľmi do priateľských vzťahov s Nemeckom a Nemecko to vítalo. Ale útok na Ukrajinu všetko zmenil. Je to pre Putina určite šok.”

V reakcii na ruskú inváziu na Ukrajinu nemecký kancelár Olaf Scholz oznámil zmenu paradigmy v nemeckej obrannej a energetickej politike. Nemecko podstatne zvýši výdavky na obranu a prijme okamžité opatrenia na zníženie svojej energetickej závislosti na Rusku. Agresia voči Ukrajine donútila Nemecko k zmene prístupu k zahraničnej politike, zbrojeniu, sankciám a energetickej bezpečnosti. Doslova pred očami, všetko čo bolo za Angely Merkelovej tabu, sa mení. To čo bolo nepredstaviteľné, je realita – Nemci náhle podstatne zvýšia výdavky na obranu a prijali okamžité opatrenia na zníženie svojej energetickej závislosti na Rusku.

Kancelár Olaf Schlz (SPD). Zdroj fotografie Getty Images

Scholz urobil aj historický prevrat v oblasti exportu nemeckých zbraní do oblasti živého konfliktu. Tento krok mení dlhodobú nemeckú politiku ohľadom dodávania zbraní do oblastí konfliktov. Pod masívnym verejným tlakom súhlasil s dodávkou zbraní Ukrajine priamo a aj prostredníctvom tretích krajín. Berlín s okamžitou platnosťou súhlasil s dodávkami zbraní na Ukrajinu, aj keď v prípade dodávky 5000 kusov vojenských prilieb a 2000 kusov protilietadlových striel Igla, ktoré zostali Nemcom po bývalej armáde NDR, to bolo pre Berlín skôr fiasko, lebo väčšina z nich bola nepoužiteľná a prilby v danej situácii Ukrajincom moc vojensky nepomohli.

Nemecko, ktoré vždy dávalo obchod vysoko nad iné riešenia medzinárodných konfliktov, sa rozhodlo neblokovať rozhodnutie vylúčiť ruské banky z medzinárodného platobného systému SWIFT. Aj keď aj v tomto prípade, je to neúplné riešenie, lebo najväčšia z nich, Sberbank, cez ktorú idú platby za plyn a ropu, vylúčená (zatiaľ) nebola. Zákaz, ktorý zabraňuje sankcionovaným bankám prevádzať peniaze sa teda zatiaľ nevzťahuje na transakcie v energetickom sektore. Cieľom je zjavne ochromiť ruskú bankovú sieť bez toho, aby sa narušili dodávky energií z Ruska. Rusko totiž Západu dlhuje veľa peňazí. Napriek dlhodobému Putinovmu zločinnému správaniu americké a európskej vlády v obchodovaní s Ruskom bezstarostne pokračovali a podporovali tak úzke väzby západného obchodného a finančného sektora s Moskvou a úplné vyradenie zo systému SWIFT by ohrozilo platby týchto dlhov. Škody pre americkú a západnú ekonomiku by v takom prípade boli nedozerné a napriek verbálnym postojom západných politikov, že plne stoja za Ukrajinou, musia myslieť aj na domáce záujmy a voličov.

Aj napriek vyššie uvedenému ,všetky opatrenia predstavujú úplný obrat nemeckej politiky voči Rusku od čias skončenia studenej vojny. Skončila sa politika, ktorá bola doteraz zameraná skôr na presadzovanie ekonomických väzieb ako na konfrontáciu. A je to definitívny koniec éry bývalej kancelárky Angely Merkelovej. Počas mimoriadneho zasadnutia Spolkového snemu 27. februára kancelár Scholz vyhlásil, že ruská agresia proti Ukrajine znamená zlom v európskej histórii: „Musíme si preto položiť otázku: Aké schopnosti má Putinovo Rusko? A aké schopnosti potrebujeme my, aby sme mohli tejto hrozbe čeliť – dnes aj v budúcnosti? Je jasné, že musíme investovať oveľa viac do bezpečnosti našej krajiny, aby sme ochránili našu slobodu a našu demokraciu . To je naša veľká národná úloha.” Pokračoval: „Sme si vedomí toho, že Bundeswehr sám o sebe nemá prostriedky na potlačenie všetkých budúcich hrozieb… urobíme viac pre zaručenie bezpečných dodávok energie pre našu krajinu. Spolková vláda už začala jedno dôležité opatrenia na riešenie tohto problému a zmení kurz, aby sme odstránili našu závislosť na dovoze od špecifických dodávateľov energie…”

Scholzov prísľub zvýšiť výdavky na obranu nad 2 % HDP predstavuje ostrý obrat od predchádzajúcej nemeckej politiky, ktorá spočívala v schovávaní sa pod americkým obranným dáždnikom. Význam nemeckého obratu je ťažko predstaviteľný. Nemecko sa v priebehu mesiacov stane najväčším investorom do obrany v Európe. Pre Nemecko predstavuje 2 % HDP približne 76 miliárd eur . To je o nejakých desať miliárd menej ako je súčet francúzskych a britských výdavkov na zbrojenie. Britský rozpočet na obranu v súčasnosti činí 40 miliárd libier a francúzsky rozpočet na obranu je 41 miliárd eur.

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Nemecké ozbrojené sily sú v obzvlášť biednom stave. Šéf armády sa po prepuknutí konfliktu na Ukrajine, verejne posťažoval, že roky finančného zanedbávania spôsobili, že nemecká armáda nie je schopná reagovať na ruskú agresiu, doslova vyhlásil, že tam stoja ako nahí. Generálporučík Alfons Mais na margo situácie vyhlásil: „Ráno sa prebudíte a uvedomíte si: V Európe je vojna. V 41. roku mojej vojenskej služby v mieri som nikdy nečakal, že zažijem ďalšiu vojnu. A Bundeswehr, armáda, ktorú mám česť viesť, je viac-menej ohlodaná na kosť. Naše možnosti sú extrémne obmedzené a to, čo môžeme ponúknuť na podporu Aliancie, nestojí za reč. Všetci sme to vedeli a neboli sme schopní presadiť svoje argumenty a vyvodiť závery z anexia Krymu. To vôbec nie je dobré! Som strašne naštvaný!”

Ako na tom nemecká armáda je, sa vedelo dávno. Vo februári 2015 nemecké ministerstvo obrany priznalo, že jeho sily boli tak nedostatočne vyzbrojené, že museli pri manévroch NATO v Nórsku používať namiesto guľometov násady od metiel. Správa zverejnená nemeckým parlamentom v januári 2019 zistila, že Bundeswehr nemá dostatok kritického vybavenia a že bojová pripravenosť a nábor sú na historickom minime. V tom roku Bundeswehr kvôli technickým závadam uzemnil všetkých 53 svojich bojových vrtuľníkov Tiger.

Zdroj fotografie: Bmvg.de

Správa nemeckého časopisu Der Spiegel z mája 2018 odhalila, že iba štyri zo 128 nemeckých stíhačiek Eurofighter boli pripravené na boj, aj keď záväzok Nemecka voči NATO vyžaduje, aby malo v pohotovosti aspoň 80 bojových lietadiel. Podľa nemeckého parlamentu nebolo na konci roka 2017 kvôli nedostatočnej údržbe k dispozícii ani jedno zo 14 veľkých dopravných lietadiel nemeckého letectva. V októbri 2017 hovorca nemeckého námorníctva uviedol , že všetkých šesť nemeckých ponoriek je v doku kvôli opravám.

Veľká časť viny za tento stav nemeckej armády padá na hlavu bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a jej obľúbených ministeriek obrany (Ursula von der Leyen a Annegret Kramp-Karrenbauer (AKK)). Počas 16 rokov v úrade sa Angela Merkel uspokojila s tým, že sa mohla uchýliť pod americký obranný dáždnik a odmietala dávať 2% na obranu s vysvetlením, že pri výške nemeckého HDP by išlo o veľmi veľkú sumu. Jeden americký prezident za druhým neúspešne na Merkelovú tlačili, aby zvýšila výdavky na obranu. Bývalý prezident Donald Trump bol obzvlášť neústupný: „Máme tu krajinu, ktorá platí iba 1%, a potom máte niektoré, ktoré platia menej ako 1%, a pritom to sú bohaté krajiny. Teraz ideme do nového roka a oni neplatia. A teraz ideme do ďalšieho roka a oni neplatia. Tak sa vás teraz pýtam: Mali by zaplatiť za všetky tie minulé roky?”

Teraz koaličná nemecká vláda, ktorej súčasťou sú aj tradiční silní pacifisti – Zelení, zriaďuje doslova z hodiny na hodinu fond vo výške 100 miliárd eur, ktorý bude okamžite použitý na modernizáciu armády a nákup špičkových zbraní. Aby sme to uviedli na správnu mieru, tých 100 miliárd pre tento rok je plus k plánovanému obrannému rozpočtu pre roku 2021 vo výške 47 miliárd eur. Nemecko urgentne nakúpi najmodernejšie drony Heron z Izraela a lietadlá F-35 zo Spojených štátov. Prispeje na posilnenie jadrového arzenálu NATO. Kancelár Scholz navyše uviedol, že Nemecko v spolupráci s ďalšími európskymi krajinami vyvinie “nasledujúcu generáciu” bojových lietadiel a tankov.

V rámci sankcií nemecká vláda pozastavila technickú certifikáciu plynovodu Nord Stream 2, ktorý mal zdvojnásobiť dodávky ruského zemného plynu do Nemecka prepravou plynu pod Baltským morom. Scholz čelí intenzívnemu tlaku, aby Nord Stream 2 definitívne zavrel, ale až sa uvidí, či jeho rozhodnutie bude trvalé alebo iba dočasné. Potrubie v hodnote 9,5 miliardy eur bolo už postavené – stavba bola dokončená v septembri 2021 – a technická a regulačná certifikácia by mala byť dokončená do augusta 2022. Ak sa napätie medzi Ruskom a Ukrajinou zmierni, nemecká vláda bude pravdepodobne čeliť ekonomickému tlaku na certifikáciu potrubia a jeho uvedenie do prevádzky.

Zdroj ilustrácie: Wikimedia.org
Scholz tiež oznámil sériu opatrení na zníženie nemeckej závislosti na ruských dodávkach energie. Povedal, že Nemecko vybuduje strategické energetické zásoby a navýši skladovací objem zemného plynu o dve miliardy metrov kubických, čo predstavuje zásobu približne na desať dní. Scholz dodal, že Nemecko bude nakupovať zemný plyn na svetových trhoch a sľúbil, že “rýchlo postaví” dva terminály na skvapalnený zemný plyn (LNG) v prístavoch v Brunsbütteli a Wilhelmshavene v Severnom mori. Nemecký minister energetiky Robert Habeck medzitým v ešte viac šokujúcom zvrate v zabehanom svete nemeckej politiky povedal , že zvažuje predĺženie životnosti zostávajúcich nemeckých jadrových elektrární, aby zaistil dodávky energie v krajine. Habeck je členom strany Zelených, ktorá sa vždy stavala radikálne proti jadrovej energii. Až takto Rusi agresiou voči Ukrajiny zmenili nemeckú politiku.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články