Prehľad správ

Najnovšie články

Po moriach a oceánoch vo vlastnom byte

Týždeň na Kréte, potom v Benátkach, odtiaľ možno na týždeň do Janova, alebo do Barcelony. A odtiaľ do Karibiku. Luxusný parník sa má stať plávajúcim mestom a svojich obyvateľov voziť po celom svete, ako keby boli na výletnej lodi, ale oni budú vlastne doma. Má to byť príležitosť pre ľudí, ktorí túžia neustále cestovať z miesta na miesto a pritom si stále vychutnávať pohodlie vlastného domova, vlastnej postele. Loď, ktorá sa už stavia v chorvátskych lodeniciach sa totiž stane doslova plávajúcim mestom, v ktorom sa bude dať žiť natrvalo. Podľa plánu má na vlny vyplávať v roku 2024.

Na prvý pohľad bude loď Narrative svojim výzorom aj plavebnou trasou pripomínať obrovské výletné lode. V jednej veci sa totiž od iných podobne vyzerajúcich lodí bude podstatne líšiť, zatiaľ čo na „bežné“ obrie výletné lode sa ľudia naloďujú ako turisti na maximálne pár týždňov, táto loď má pozostávať z bytov, v ktorých budú môcť ich obyvatelia žiť trvalo.

Projekt rezidenčnej lode Narrative spoločnosti Storylines bol prvýkrát verejnosti predstavený už v roku 2016. Vtedy sa uvažovalo nad prestavbou staršej výletnej lode. Nakoniec sa iniciátori rozhodli pre úplne novú loď. Koncom marca 2019 však zverejnili projekt. Podľa plánov má loď tonáž 55 000 ton, dĺžku 226 m, šírku 30 m, 17 palúb, 627 kajút. 87 % z nich bude mať balkóny. V posledných mesiacoch však konečne získava reálne obrysy a jednotlivé byty na lodi sa už začali predávať. Samotná výletná loď má byť dokončená v lodenici Brodosplit koncom roka 2023. 

Dizajn interiérov a verejných priestorov navrhla renomovaná firma „Tillberg Design of Sweden“. Zdroj ilustrácie: CNN.com
Plavidlo bude vybavené antivegetačným náterom trupu, ktorý bráni rastu rias, a morských organizmov, poháňať ho bude hybridný pohon na LNG a s možnosťami palivových článkov. Bude tam aj WHRS (systém rekuperácie odpadového tepla využívajúci tlak toku tepla z prebytočných výfukových plynov lode na výrobu elektriny), systém rekuperácie odpadového chladu (používajúci LNG na chladenie systému teplo-ventilácia-klimatizácia).
Zdroj ilustrácie: Cruiseindustrynews.com

Podľa iniciátorov myšlienky je byt na lodi Narrative ideálnou možnosťou pre tých, ktorí snívajú o bývaní na lodi a objavovaní sveta, avšak nemajú prostriedky na to, aby si zaobstarali vlastnú súkromnú jachtu. Na aktuálne vznikajúcej lodi budú na výber plne zariadené byty s jednou až štyrmi spálňami, a tiež niekoľko dvojposchodových penthausov. Väčšina bytov je určená na predaj, ale obmedzený počet si bude možné len prenajať na 12 až 60 rokov.

Celkovo sa na lodi má nachádzať 547 bytov. Najlacnejšie byty o veľkosti zhruba 17 m2 záujemcov vyjdú na 400 tisíc dolárov. Najluxusnejšie potom stoja až osem miliónov dolárov. Každoročne potom ešte obyvatelia zaplatia poplatok za údržbu, čo bude predstavovať čiastku 65 až 200 tisíc dolárov podľa rozlohy bytu. Mesačné poplatky za služby budú od 4 770 do 9 600 USD na osobu. Mesačné poplatky zahŕňajú stravovanie na palube, zábavu plus všetky náklady na prevádzku lode, ako sú technická údržba, opravy, palivo a prístavné poplatky. Obsluhu lode bude zabezpečovať viac ako 450 zamestnancov.

Zástupcovia spoločnosti Storylines predpokladajú, že sa všetky byty vypredajú do konca tohto roka. Nákup rezidenčného bytu na lodi je podľa nich spoľahlivou investíciou, lebo vlastníci sa údajne nemusia báť, že v momente, keď loď o niekoľko desiatok rokov doslúži, o svoj byt prídu. V zmluve o kúpe bytu sa nachádza klauzula, že keď súčasná loď doslúži, dostanú ako náhradu za pôvodný byt úplne nový byt rovnakej veľkosti na novej lodi. Byt na lodi bude možné navyše prenajať, či predať rovnako ako akúkoľvek inú nehnuteľnosť.

Loď s bytmi bude ako skutočné plávajúce mesto. A to aj zložením obyvateľov, ktoré zrejme bude rozmanité. Zástupcovia firmy pre televíziu CNN uviedli, že byty si už zakúpili všetky vekové kategórie. Na lodi teda budú bývať dôchodcovia, ale aj mladí digitálni nomádi. Tiež aj mnoho rodín, kde rodičia majú medzi 30 a 40 rokmi a majú malé deti. Preto sa počíta s tým, že na lodi budú centrá pre deti, veď rodiny bývajúce na lodi budú musieť pre svojich školou povinných potomkov zaistiť ich vzdelávanie vzdelávanie.

Predpokladá sa, že všetci majitelia bytov budú na lodi žiť po väčšinu roka, alebo trvalo. Ľudia vo svojich bytoch na lodi budú podľa všetkého môcť fungovať úplne rovnako, ako keď žijú v bytoch v rôznych mestách na pevnine. Tomu zodpovedá aj vybavenie lode. Budú tam dve desiatky reštaurácií a barov, pivovar, tri bazény, wellness centrum, bowlingové dráhy a knižnica. Bude tam aj farma, kde sa rastliny pestujú bez pôdy a hnojenia v špeciálnom kontajneri. Samozrejmosťou bude pošta, lekárske stredisko, lekáreň či vzdelávacie.

Loď bude mať zadnú platformu na spustenie plavidiel na vodné športy, ako sú rýchlostné člny, vodné skútre, alebo morské kajaky. Zdroj ilustrácie: Cruiseradio.net

Zástupcovia spoločnosti Storylines, ktorá za projektom stojí, sľubujú, že život na plavidle bude čo najohľaduplnejší k planéte a že plavidlo bude najekologickejšou loďou na svetových moriach. Prejavovať sa to má nielen vo využívaných zdrojoch energie, ale aj napríklad v tom, aké potraviny dostanú obyvatelia na tanier. Počas kotvenia lode v rôznych kútoch sveta sa prenesie atmosféra daného prístavu aj na palubu. Na plavidle bude k dispozícii program súvisiaci s aktuálnou destináciou, vo wellness budú využívané prvky typické pre dané miesto a taktiež reštaurácie ponúknu typické pokrmy a regionálne suroviny.

Pre obyvateľov plavidla by to mala byť nikdy nekončiaca dovolenková výletná plavba po celom svete. Z okien svojich bytov na plavidle totiž ľudia každých pár dní uvidia iné mesto. Loď bude cestovať okolo sveta, prvá cesta je plánovaná na rovných tisíc dní. V každom prístave sa loď zdrží tri až päť dní. Obyvatelia plavidla tiež budú mať možnosť podieľať sa na rozhodovaní o tom, kde loď zakotví nabudúce. 

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články