Prehľad správ

Najnovšie články

Nedajte zlodejom šancu

Pokiaľ nechcete prísť o svoj majetok, je dobré myslieť na to, ako vykrádači bytov premýšľajú. Podľa poisťovní sa množia keď nejde o náhodné vykradnutie, ale keď si zlodeji vopred vytipujú, u koho sa im oplatí kradnúť. Aby ste zlodejom prekazili tučné zisky, je dobré vedieť, že veľmi často im môžete pomôcť k zárobku na váš úkor sami. Podľa mnohých odhalených prípadov sa kradne podľa informácií zistených na sociálnych sieti. Ľudia sú totiž schopní oznámiť na sociálnych sieťach svojim známym a svojmu okoliu neskutočné veci. Pochvália sa čo si nové zaobstarali, oznamujú, kedy a kam a na ako dlho na lyžovačku, alebo dovolenku odchádzajú. To je pre zlodejov jednoduchý a pohodlne získaný návod kam sa vybrať za bezpečným lupom. A keď sa nepochvália dospelí, často to za nich urobia ich deti. Navyše v dobe chytrých mobilov ľudia zdieľajú svoje fotky priamo z dovolenky a zlodeji sa tak ľahko uistia, že vytipovaná rodinka je stále ešte stovky kilometrov ďaleko a venuje sa lyžovačke, alebo relaxu v hotelovom bazéne.
Zdroj fotografie: techbyte.sk
Zdroj fotografie: Archív redakcie

Aj keď by sa mohlo zdať, že je ľahšie vypáčiť dvere, alebo rozbiť okno, likvidátori poistných udalostí by vedeli rozprávať, akými inými cestami sa zlodeji do bytu dostanú a aké nevšedné spôsoby na to použijú. Potom im už stačí nerušená hodinka, dve, keď je rodina preč, aby z bytu odniesli všetko cenné. Poisťovne hlásia, že zlodeji sú schopní podať až neuveriteľné športové výkony, aby sa dostali ku koristi. Ľahko si poradia s otvorenými ventilačkami, do objektov sa dostávajú úzkymi pivničnými okienkami, ale aj inými nečakanými cestami.

Vykrádači bytov sa riadia ich osvedčenými pravidlami, ako si neprirábať zbytočnú prácu. Je prekvapujúce, že stále existujú ľudia schopní nechať kľúč od domu, alebo bytu na notoricky známych a ľahko prístupných miestach – pod rohožkou, na zárubni, za oknom. To sú prvé miesta, ktoré každý zlodej vyskúša, kým sa pokúsi dostať do bytu násilím. 

Zdroj ilustrácie: Shutterstock

Zlodeji prekonajú aj zložité elektronické zabezpečenie. Vo väčšine prípadov sa ale jedná o únik informácií z firmy, ktorá zabezpečenie montovala. Preto pre jeho montáž si vyberajte certifikované a etablované firmy s dobrými referenciami.

S dobrými „informáciami“ sa zlodeji odhodlajú aj k veľkej a drzej krádeži priamo pred očami okolia. Stal sa prípad, že rodina po návrate z dovolenky našla svoj byt prakticky prázdny, vysťahovaný, a to vrátane nábytku, potravín, hračiek pre deti a dokonca aj búdy pre psa. Zlodeji susedom oznámili, že si rodina našla prácu v zahraničí, ktorá však nepočká a musí sa urýchlene presťahovať. Prišli s kamiónom s logom sťahovacej firmy a muži sa po objekte pohybovali v tričkách s emblémom tejto firmy. Susedov nenapadlo, že by to mohlo byť všetko iba fingované.

Aj keď máte dobrú poistnú zmluvu, treba myslieť na to, že vás poisťovňa odškodní iba vtedy, ak páchateľ prekoná nejakú prekážku. Keby prišlo napríklad k odcudzeniu vecí z rodinného domu otvoreným oknom na prízemí, zatiaľ čo majitelia domu spali na hornom poschodí, s úhradou škody od poisťovne nepočítajte, lebo okno nebolo uzavreté. Ak máte zvyk, že pri odchode z domu iba zabuchnete dvere a neuzamknete ich kľúčom, ak zlodej sleduje vyhliadnuté miesto dlhšiu dobu a všetko pred akciou vopred starostlivo overuje, prichádza teda pripravený a zabezpečenie prekoná v horizonte desiatok sekúnd až niekoľko málo minút, s náhradou škody od poisťovne nepochodíte. Zlodeji sa často vracajú na miesto činu. Počítajte aj s tým, že jednou krádežou to nemusí skončiť. Pokiaľ zlodeji zistí, že je stále čo ukradnúť, môžu vás navštíviť opakovane. Ich vynaliezavosť a drzosť pritom narastá.

A po čom bytoví zlodeji najviac idú? Skúsený zlodej berie malé drahé veci, amatér berie všetko, čo nájde. Zlodeji idú aj po kovoch. Na dennom poriadku sú dnes krádeže odkvapov, zábradlia, alebo rôznych mreží. Fenoménom poslednej doby sú aj krádeže z rozostavaných domov. Ide o krádeže stavebného materiálu, ale veľmi často aj už zabudovaného zariadenia, ako sú kotly alebo radiátory. Zlodeji z nedokončeného domu už odcudzili kuchynskú linku, vrátane zabudovaných spotrebičov. 

Zdroj fotografie: Freecodecamp.org

Ako si ochrániť majetok

• Zaobstarajte si dobré zámky a neuľahčujte zlodejom prístup do bytu či domu.
• Na sociálnej sieti ani vo svojom okolí nezverejňujte termín dovolenky. Uistite sa, že sa tak chovajú aj vaše deti.
• Dobu svojej neprítomnosti neuvádzajte ani na vašom telefónnom záznamníku a súkromnom e-maile.
• Buďte opatrní vo zverejňovaní informácií, že ste si kúpili do bytu niečo drahé.
• O dohľad nad opusteným bytom či domom požiadajte priateľov či príbuzných, ktorým veríte.
• Postarajte sa, aby kríky a stromy nezakrývali značnú časť objektu a zlodeji tak nemohli pracovať v skryte.
• Zaobstarajte si zoznam cenných vecí vrátane ich popisu a fotografií a uložte ho na bezpečné miesto.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články