Prehľad správ

Najnovšie články

Prežili by ste štyridsať dní v jaskyni bez slnka a bez hodín?

Späť do jaskyne! Nemáme teraz na mysli túžbu niektorých radikálnych zelených ekoteroristov. Informujeme o zaujímavom vedeckom pokuse, ktorý sa nedávno skončil vo Francúzsku. Pätnásť ľudí, dobrovoľníkov, strávilo 40 dní v hlbinách francúzskej jaskyne Lombrives. Táto jaskyňa je jednou z najväčších v Európe. Nachádza sa na juhozápade Francúzska v pohorí Ariége Pyrénées.
Zdroj fotografie: Deeptime.fr

Dobrovoľníci vyšli z jaskyne späť na denné svetlo po štyroch desiatkach dní v sobotu 24. apríla 2021 o pol jedenástej dopoludnia. Celú tu dobu nepretržite žili v jaskyni, pod vedením Cristiana Clota (48 rokov), viceprezidenta Spoločnosti francúzskych prieskumníkov, ktorý skúma a filmuje extrémne stránky nášho sveta už viac ako dve desaťročia. Spolu s ním boli bez kontaktu s vonkajším svetom a bez slnečného žiarenia. Všetci dobrovoľne vstúpili do obrovskej a dobre preskúmanej siete podzemných jaskynných chodieb, aby sa stali účastníkmi experimentu pod názvom “Deep Time”.

Experiment bol navrhnutý tak, aby preskúmal fungovanie času v ľudskom mozgu v prostredí bez chronologických pomôcok, ktoré by mali účastníci so sebou v jaskyni. Ďalším cieľom bolo získať poznatky, ako prebieha adaptácia uzavretej skupiny ľudí na život v izolácii a ich prispôsobenie sa na tieto extrémne podmienky. V jaskyni bola stála teplota 10 stupňov a stopercentná vlhkosť.

Zdroj fotografie: Deeptime.fr

Pomocou experimentu by vedci mali lepšie porozumieť adaptácii mozgovej prispôsobivosti spojenej s vnímaním času v špecifickej životnej situácii a porozumieť, ako si od vonkajšieho sveta a jeho podnetov izolovaná ľudská skupina dokáže vytvoriť novú funkčnú synchronizáciu prispôsobenú podmienkam a ako v týchto extrémnych podmienkach dokáže spolupracovať. O tomto fenoméne neboli zatiaľ spracované žiadne vedecké štúdie.

Dobrovoľníci boli vo veku od 27 do 50 rokov a bolo medzi nimi sedem žien a osem mužov. Predtým, ako boli vybraní do projektu, museli prejsť mentálnymi a fyzickými hodnoteniami.

Každá osoba mala pridelené úlohy počas 40-dňového obdobia v jaskyni. Účastníci mali potraviny a potrebné vybavenie, vodu si zabezpečovali z jaskyne. Niektorí dobrovoľníci mali špeciálne skúsenosti, ktoré boli dôležité pre jaskynnú expedíciu, vrátane lekárskych špecialistov a odborníkov na výskum v teréne, ale v skupine boli aj pre jaskyniarov „neužitočné“ profesie, ako klenotník, analytik business intelligence, alebo špecialista na verejné vzťahy z obranného priemyslu. Výber účastníkov experimentu sledoval cieľ vytvoriť „pestrú skupinu” ľudí, ktorá by zodpovedala “každodennému životu”.

Deeptimers neboli v kontakte s vonkajším svetom. Ich spánkové vzorce, sociálne správanie a vitálne funkcie boli po celý čas pobytu v jaskyni monitorované prostredníctvom senzorov, ktoré posielali údaje vedeckým pracovníkom sledujúcu skupinu na povrchu. Dobrovoľníci napr. požili malé teplomery vo forme kapsúl, ktoré prenášali vedcom telesnú teplotu vo vnútri tráviaceho systému, až kým sa kapsule nevylúčili… Na povrchu dobrovoľníkov sledovalo asi tridsať vedcov, ktorí sa pomocou najmodernejších technológií zamerali na zber údajov a ich skúmanie v dvanástich oblastiach.

Zdroj fotografie: Deeptime.fr

Pri absencii prírodných podnetov na reguláciu spánkového vzorca stratili účastníci svoj vnútorný zmysel pre čas. Deeptimers boli upozornení deň pred skončením, že experiment sa blíži ku koncu, aby sa mohli pripraviť na svoj odchod z jaskyne. V tej chvíli sa domnievali, že miesto plánovaných 40 dní, uplynulo iba 30 dní a ešte ich čaká 10 dní pobytu.

Lekárske testy pokračovali aj po ich odchode z jaskyne. Meraním hodnôt v ich tele po tom, ako prostredie jaskyne opustili.

Projekt „Deep Time“ sa uskutočnil s podporou výskumných centier po celom Francúzsku a Švajčiarsku a je jedným z mnohých ich projektov, ktoré skúmajú behaviorálne a lekárske účinky dlhodobej sociálnej izolácie v extrémnych prostrediach.

Zdroj fotografie: Deeptime.fr

Experimenty s takýmto zameraním môžu pomôcť predvídať výzvy, ktoré ľudstvo čakajú napríklad pri dlhodobých podmorských plavbách v jadrových ponorkách, alebo pri dlhých letoch do vesmíru a pri zakladaní vesmírnych staníc na cudzích planétach. Zatiaľ sme takéto situácie, interakciu uzavretého kolektívu, problémy s autoritou, spoluprácou a pod. videli skôr vo filmoch, ale je to aj reálna výzva pre budúcnosť. Naša budúcnosť na tejto planéte sa bude vyvíjať a musíme sa naučiť lepšie pochopiť, ako sú naše mozgy schopné nájsť nové riešenia bez ohľadu na situáciu v ktorej sa ocitneme.

Slovensko je krajina bohatá na jaskyne. Trenažér by sme v podobe vhodnej jaskyne určite našli. Nájsť dobrovoľníkov by tiež asi nebol problém. Horšie to už bude u nás doma s finančnou podporou takýchto experimentov… Na stránke projektu „Deep Time“ nájdete viac ako 30 partnerov a sponzorov. Bez peňazí a podpory sa veda proste robiť nedá. Ani v jaskyni.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články