Prehľad správ

Najnovšie články

Rúška, respirátory s ventilom, alebo bez ventilu. Kto sa v tom má vyznať?

Pred rokom celá krajina zo dňa na deň šila podomácky ochranné tvárové rúška. Netrvalo to dlho a dámy sa začali predbiehať, ktorá si lepšie farebne zladí rúško s ostatným oblečením. Svetoznámy web HuffPost (The Huffington Post) napísal o našej prezidentke Zuzane Čaputovej článok, v ktorom ocenil jej odevný korona look. Dnes by pani prezidentka za takéto rúško dostala vo Francúzsku asi pokutu. V Nemecku, alebo v Rakúsku by ju nepustili ani do obchodu, alebo do verejnej dopravy. Niektoré európske štáty totiž nariadili svojim občanom povinné nosenie respirátorov triedy FFP2. Zdôvodnili to objavením sa nových, nebezpečnejších mutácií vírusu a poznatkami z vedeckých štúdií, že aj podomácky ušité látkové rúška síce dobre plnia svoju filtračnú úlohu, ale ich slabinou je, že nepriliehajú k tvári tak dobre, ako respirátor a teda tak dobre nechránia.

Zdroj fotografie: www.wikimedia.org
Rúško zadržiava pomocou filtračnej vrstvy vykašľané alebo kýchnuté infekčné mikrokvapôčky, aby sa neprenášali do okolia, vďaka čomu sa výrazne znižovalo riziko šírenia infekcie. Pred koronou sa u nás, na rozdiel od Ázie, kde sa používalo bežne, rúško zvyklo používať iba vtedy, ak bol človek chorý a nechcel nakaziť svoje okolie. A potom sa používalo v zdravotníctve. Keďže si pri koronavíruse SARS-CoV-2 nemôžeme byť bez vykonania testu istí, či sme alebo nie sme nakazení, chirurgické, alebo látkové rúško sa začalo používať popri ďalších hygienických opatreniach na zamedzenie šírenia vírusu. Jeho výhodou je nízka cena, resp. že nie je problém si ho vyrobiť.
Jednorazové chirurgické rúško, zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Jednorazové chirurgické rúško, ktoré nosia lekári a zdravotnícky personál, je štandardom už najmenej 60 rokov. Vyrába sa v rôznych hrúbkach ako troj, alebo štvorvrstvové, aby poskytovali účinnú ochranu pred kvapkami, ktoré môžu obsahovať vírusy, alebo baktérie. Minulý rok vedci z Duke University publikovali v časopise Science Advances štúdiu, že jednorazové chirurgické rúško predstavuje hneď po respirátoroch triedy FFP2 druhú najlepšiu ochranu.

Doma ušité rúška boli akceptované v prvých týždňoch pandémie, keď bol nedostatok chirurgických. Bohužiaľ sa podomácky ušité rúško rýchlo stalo predmetom „štýlu“ a aj pochybného biznisu. Trh je zaplavený rôznymi výrobkami, rôznej, často pochybnej kvality a tým aj účinnosti. Látkové rúška, šály a šatky určite chránia naše dýchacie cesty, ale pokým neprešli testovaním, nevieme, s akou úspešnosťou. Z tohto dôvodu sa dá porozumieť snahe zodpovedných, zvýšiť ochranu ľudí a nosenie rúška nahradiť povinnými respirátormi, aspoň v obchodoch a v hromadnej doprave. Budeme sa musieť teda rozlúčiť so zásobou rúšok a nahradiť ich po vzore Nemecka, alebo Rakúska respirátormi?

Silnejú návrhy, že touto „respirátorovou“ cestou by sme sa mali vydať aj my. Respirátory FFP2 bez výdychového filtra nie sú na Slovensku zatiaľ povinné. Minister zdravotníctva Marek Krajčí však ľuďom radí nosiť ich v hromadnej doprave. „Odporúčam respirátory a myslím, že aj konzílium ich odporúča.“ Respirátory FFP2 si do konca apríla bude možné kúpiť bez dane z pridanej hodnoty (DPH). Matovičova vláda to schválila vláda. 2. februára 2021. Uvidíme, ako sa to prejaví na cenách respirátorov v obchodoch.

Respirátor FFP2 je zlatým štandardom ochrany v zdravotníctve a v stavebníctve. Už spomínaný výskum z Duke University zistil, že respirátor FFP2 podiel prenosu kvapôčok bol menší ako 0,1%.

Od začiatku apríla 2020 u nás platí zákon č. 69/2020 zakazujúci predávať iným, než zdravotníkom a osobám, ktoré sa aktívne podieľajú na úspešnom zvládnutí pandémie, osobné ochranné pomôcky, ktoré sú filtračnou tvárovou polmaskou na ochranu dýchacích orgánov kategórie FFP2 a FFP3.

Zdroj ilustrácie: BLESK.cz
Respirátory FFP2 bez výdychového ventilu sa môžu predávať bez obmedzenia. To sú tie o ktoré bola prednedávnom taká bitka v LIDL-och po celom Slovensku.
zdroj fotografie: www.wikipedia.org

Všetky respirátory predávané v EÚ musia vyhovovať norme EN 149:2001 + A1:2009, ktorá zaručuje ich filtračnú schopnosť. Tá je vyjadrená označením FFP1, FFP2 alebo FFP3. Trieda FFP3 poskytuje najvyššiu ochranu. Filtračné triedy sa líšia podľa miery priepustnosti jemných častíc, t. j. podľa toho, koľko častíc s priemernou veľkosťou 0,6 mikrometra respirátor zachytí na filtračnom médiu, z ktorého je vyrobený a nepustí ďalej:

• Respirátor FFP1 chráni pred netoxickými väčšími pevnými časticami (prach a peľ). Respirátory FFP1 odfiltrujú minimálne 80 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Ide o najnižšiu ochranu respirátorom.

• Respirátor FFP2 chráni pred organickými a anorganickými časticami (ľahko toxické častice, plesne, baktérie) a sú odporúčané ako ochrana pred koronavírusom. Respirátory FFP2 zachytia min. 94 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Respirátory FFP2 bez výdychového ventilu môže použiť aj osoba pozitívna na COVID-19 do obchodu alebo na pohreb. Ekvivalent k respirátoru FFP2 sú respirátory s označením KN 95 (čínska norma) alebo N95 (americká norma).

• Respirátor FFP3 zachytí minimálne 99 % častíc priemernej veľkosti 0,6 μm. Respirátory FFP3 dokážu filtrovať jedovaté aj rádioaktívne pevné častice a vodné aerosóly, vírusy, baktérie a plesne. Ekvivalent k ochrannej triede FFP3 je norma KN 100 (Čína) alebo N100 (USA). Ide o najvyššiu ochranu, ktorú možno respirátorom získať.

zdroj fotografie: www.wikimedia.org
Respirátory s ventilčekom sú v súčasnosti u nás v obmedzenom predaji a kúpiť si ich môžu iba zdravotníci a iné osoby, ktoré ich potrebujú k výkonu povolania. Občania majú možnosť kúpiť si v obchodoch iba respirátor bez ventila. Internetové obchody vám však respirátor s ventilom predajú bez skúmania, či ste, alebo nie ste zdravotnícky pracovník. Ak ho chcete na verejnosti pre svoju lepšiu ochranu nosiť, môžete, ale nezabúdajte, že si ho musíte prekryť ešte rúškom. Zatiaľ stačí, že aj doma ušitým.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články