Prehľad správ

Najnovšie články

Temná akadémia sa inšpiruje v minulosti

Z Británie sa rozšíril popkultúrny fenomén Temná akadémia (Dark academia). Tento módny trend sa vracia ku klasickej literatúre, gotike a k pocitu nostalgie. Zasahuje do štýlu obliekania, vyjadrovania, výberu kníh, počúvania hudby a aj do životných postojov mnohých mladých ľudí. Spolu so záujmom o minulosť sa u nich oživil pocit nostalgie za dobami minulými. Priaznivci tohto trendu znova pre seba objavujú klasickú literatúru, humanitné odbory a mystiku. V dejinách európskeho myslenia a kultúry to nie je ojedinelý prípad, kedy prišlo k masovému príklonu a k hľadaniu inšpirácie v minulosti. K minulosti sa kedysi obracala renesancia, ale aj klasicizmus a romantici.

Rozmáhajúci sa fenomén romantizovania minulosti a jej kultúry v podobe nostalgického vzhliadania ku gotike a gréckemu umeniu vznikol kvôli pandémii, ktorá uzavrela britské vysoké školy a študenti zostali na dlhé mesiace izolovaní medzi múrmi internátov. Trend Temnej akadémie sa inšpiroval životom študentov a profesorov od 19. storočia do 40. rokov 20. storočia na súkromných a internátnych školách v Británii.

Priaznivcami Temnej akadémie sú predovšetkým vysokoškolskí študenti, ktorých spojil záujem o gotiku, klasické staroveké grécke umenie a o literatúru. Na sociálnych sieťach sa objavujú vyfotení v akademickom prostredí univerzitných kampusov, alebo knižníc. Nevyhnutným doplnkom ich image je pózovanie s knihami od klasických autorov o ktorých sa v školách učilo, ale málokto ich aj prečítal.

Hoci nie je presne známe, ako a kedy sa Temná akadémia začala, fanúšikovia trendu tvrdia, že prvýkrát sa tento fenomén objavil na sociálnej sieti Tumblr už v roku 2015, ako knižný klub, kde si ľudia navzájom odporúčali klasické knihy, najmä však tzv. gotické romány. K tomu sa postupne pridalo postovanie príspevkov obsahujúcich tmavé a čierno-biele, hlbokou nostalgiou minulosti a melanchóliou, dýchajúce fotografie.

Temná akadémia sa stala populárnym fenoménom predovšetkým vďaka sociálnym sieťam. Popularitu a rozkvet zažila vďaka koronakríze, kedy sa clivé, melancholické príspevky rýchlo šírili medzi depresiami sužovanými vysokoškolskými študentmi, ktorým zavreli školy a boli odkázaní na dištančné štúdium. Najviac priaznivcov tejto akadémie je na univerzitách v Oxforde a Cambridge. 

Zdroj fotografie: Archív redakcie
Priaznivci trendu sa vyznačujú osobitým štýlom obliekania, pre ktoré sa inšpiráciu vracia do 30. a 40. rokov minulého storočia. Typické sú saká, svetre a dlhé kabáty. Nosia sa klasické hrubé svetre a pulóvre, kockované sukne, tvídové saká, alebo spoločenské košele. K tomu elegantné topánky. Farby sú zredukované iba na niekoľko odtieňov – čierna, biela, béžová, hnedá, tmavo zelená a tmavo modrá.
Zdroj ilustrácie: Archív redakcie
Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Temní akademici radi navštevujú múzeá, galérie a kaviarne, alebo sa venujú kaligrafii. Na sociálne siete pridávajú zimné a jesenné fotografie, alebo fotografie britských univerzít a detaily gotickej architektúry. Fotografie svojich izieb fotia najradšej vo svetle sviečok. Obľubujú starožitný tmavý drevený nábytok, interiér preplnený hrnčekmi na čaj, stovkami kníh a starožitnými mapami a pohľadnicami. Sociálne siete zapĺňajú fotkami viazaných kníh, „oxfordiek“ a antických sôch. Počúvajú vážnu hudbu z vinylových platní. Na písanie im je dobré jedine plniace pero, miesto notebooku by najradšej uprednostnili starý písací stroj. In sú medzi nimi šach a vykladanie budúcnosti z tarotových kariet. Mnohé ich príspevky na sociálnej sieti príspevky hovoria o inšpirácii v dávnom období gotiky, o hľadaní krásy v starej poézii a o fascinácii temnými motívmi mysle. Jedno majú spoločné s dnešnou dobou – potrebujú mať čo najviac lajkov pod fotkou, alebo komentárom… 

Autor fotografie: Shaurya Sharma
Autor fotografie: Shaurya Sharma
Bibliou prívržencov Temnej akadémie je román Tajný príbeh(1992) od Donny Tarttovej. Debut americkej spisovateľky popisuje obraz akademického sveta, ktorý je plný krásnych, mladých a inteligentných ľudí, ktorí študujú rovnako usilovne, ako sa venujú večierkom, sexu, drogám a alkoholu. Postavy síce študujú gréčtinu a filozofiu, ale zároveň sa venujú mystike, ezoterike, mágii a rituálom.
Zdroj ilustrácie: Penguin Books a Martinus.sk
Spisovateľka Donna Tartt. Autor fotografie: Beowulf Sheehan /Corbis
Študenti britských univerzít sa počas pandémie dali na čítanie klasickej literatúry, predovšetkým anglickej. Zaujali ich diela ako Obraz Doriana Graya od Oscara Wildea (1854 -1900) , alebo poézia od Georgea Gordona Byrona (1788 – 1824) a od Percy Bysshe Shelleyho (1792 – 1822). Populárne sú medzi nimi aj divadelné hry Williama Shakespeara (1564 – 1616), alebo antická klasika od Homéra (12. až 7. stor. pred Kr.). Medzi novšie knihy, na ktoré sa Temná akadémia odvoláva, je knižná séria Harry Potter od JK Rowlingovej, alebo Deviaty dom od Leigh Bardugovej.
Záber z filmu Spoločnosť mŕtvych básnikov. Zdroj fotografie: Archív redakcie
Medzi zdroje inšpirácie Temnej akadémie patria aj filmy a TV seriály. Predovšetkým kultový film z deväťdesiatych rokov Spoločnosť mŕtvych básnikov (1989). Medzi novšie snímky sa radí dráma o zrode generácie beatníkov Zbav sa svojich miláčikov (2013), ktorý rozpráva fiktívny príbeh velikánov literatúry Allena Ginsberga, Jacka Kerouaca a Williama Burroughsa. Z televíznych produkcie, ktorá inšpiruje trend, je seriál Šachová dráma (2019), ktorý sa odohráva v alternatívnom svete v ktorom americký prezident John F. Kennedy nikdy nezomrel.
Autor fotografie: Shaurya Sharma
Článok v The New York Times porovnával fenomén Temnej akadémie s iným britským životným štýlom zvaným „cottagecore“. Autor napísal, že zatiaľ čo cottagecore sa zameriava na život na vidieku, kde ľudia trávia voľný čas manuálnou prácou v záhrade a vlastnoručným majstrovaním, tak Temná akadémia je toho presným opakom. Život v štýle „obliecť si sako, sadnúť si do knižnice a čítať Dostojevského za svetla sviečok“ je oveľa pohodlnejší ako manuálna práca na vidieku. Ak chcete byť súčasťou Temnej akadémie, nemusíte teda mať dom, alebo pole na vidieku. Stačí si kúpiť vintage oblečenie v secondhande a starobylo vyzerajúcu knihu v antikvariáte a ukázať sa s ňou v kaviarni a postnúť to na sociálnu sieť.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články