Záhady úsmevu Mony Lisy
- Martinský Rínok
- 14 decembra, 2023
- 11:49 am
V roku 1987 sa objavila teória o mužskom pôvode modelu Mony Lisy. Podľa americkej digitálnej umelkyne Lillian Schwartz ako predloha obrazu slúžil samotný Leonardo da Vinci. Svoju teóriu postavila na počítačovej analýze a porovnávaní pomocou prekrývania portrétov „Mony Lisy“ a „Turínskeho autoportrétu“ – kresby ceruzkou staršieho muža, ktorú vedci pokladajú za maliarov autoportrét.
V roku 2011 taliansky umelecký kritik Silvano Vinceti predložil teóriu, že obraz v skutočnosti zobrazuje umelca z dielne da Vinciho a pravdepodobne jeho milenca, Gian Giacomo Caprottiho, prezývaného Salai, oblečeného ako žena. Vinceti založil svoju verziu na porovnaní obrazov – „Sv. Ján Krstiteľ“, pre ktorý Salai pózoval, s obrazom „Mona Lisa“.
Leonardo da Vinci nikdy neodovzdal hotový portrétny obraz možnému zákazníkovi, nech už to bol ktokoľvek, a do konca života sa s obrazom nerozlúčil, Po jeho smrti pripadol Caprottimu – Salaiovi.
Ale predsa najväčšou záhadou obrazu je úsmev, ktorý už niekoľko storočí nedáva spať kritikom umenia, rôznym vedcom a návštevníkom Louvru. Giorgio Vasari bol prvý, kto si všimol výraz tváre na obraze: „Úsmev je taký príjemný, že sa zdá, akoby ste uvažovali skôr o božskej než ľudskej bytosti.“
Zásadne odlišnú interpretáciu slávneho záhadného úsmevu navrhol psychoanalytik Sigmund Freud. V roku 1910 napísal esej „Spomienka z detstva Leonarda da Vinci“, kde skúmal vzťah umelca s jeho matkou, od ktorej bol oddelený v ranom detstve. Freud tvrdil, že model, ktorý pózoval pre Leonarda da Vinciho, mu s úsmevom pripomenul jeho matku a tento výraz reprodukoval na portréte a potom aspoň na dvoch ďalších obrazoch a zakaždým sa podvedome snažil prinavrátiť si spomienky z detstva.
V polovici 20. storočia sa snažili vysvetliť úsmev najmä zo hľadiska zdravotných indispozícii modelu. Mone Lise pripisovali bruxizmus, ktorý by jej mohol čiastočne zdeformovať čeľusť, alebo ochorenie na syfilis. Kvôli liečbe tejto choroby ortuťou by sa mohla hanbiť ukázať sčernené zuby. Dokonca manžela obvinili z domáceho násilia, vraj v dôsledku násilia čoho prišla o niekoľko zubov a mala jazvu nad hornou perou. Neskôr sa ukázalo, že to, čo „odborníci“ na domáce násilie pokladali za zahojenú ranu, bola iba vrstva laku…
V 21. storočí sa našli pre úsmev Mony Lisy nové vysvetlenia. V roku 2005 bol obrázok analyzovaný pomocou programu biometrického spracovania vyvinutého na univerzitách v Amsterdame a Illinois a ukázalo sa, že výrazy tváre modelu vykazovali z 83% hodnoty typické pre pocit šťastia.