Zlepšia sexuálne roboty starnúcu spoločnosť?
- Martinský Rínok
- Zdroj obrázku: Archív redakcie
Na výrobnej linke v automobilke, alebo pri výrobe elektroniky sú roboty už roky samozrejmosťou. Pomaly sa stávajú samozrejmosťou v niektorých technologicky vyspelých krajinách aj ako „pracovník“ recepcie hotela, alebo úslužný vítač klientov v banke. Objavili sa už aj ako pomocný personál v nemocnici. Teraz prichádza čas, aby sa vybrali až do najintímnejších zákutí domácností. Možno až do spálne.
Vysoko technologicky rozvinuté krajiny majú jeden veľký problém. Obyvateľstvo vyspelej spoločnosti sa akosi s rozrastajúcim sa pokrokom a blahobytom začalo uzatvárať do čoraz menej početnej rodinnej bubliny. Demografický vývoj týchto krajín je už niekoľko desaťročí nepriaznivý. Okrem potreby reformy penzijného systému a potreby celoživotného vzdelávania, písali sme o tom v článku JE MI 79 A TEŠÍM SA NA DÔCHODOK, je v týchto spoločnostiach, kde už dávno prišlo k zániku tradičných rodín a ľudia prežívajú svoj produktívny vek mimo tradičnej rodiny ako single, potreba niečo robiť so samotou. Očakáva sa, že reakciou na demografické a spoločenské zmeny bude aj využitie robotov ako sexuálnych a životných spoločníkov starších ľudí. Doteraz boli takéto robotky a roboti skôr potešením pre inú cieľovú skupinu.
Podľa Nancy Jeckerovej, profesorky bioetiky na Washingtonskej univerzite, je súčasné smerovanie produkcie sexuálnych robotiek, ako produktu pre uspokojenie potrieb mladých a zdravých heterosexuálnych mužov, chybné. Tieto silikónové napodobeniny vybavené najmodernejšou umelou inteligenciou (AI) by lepšie poslúžili podľa nej inej skupine ľudí. Podľa mienky pani profesorky by mali skôr smerovať k starším ľuďom a ľuďom trpiacim zvláštnymi fyzickými potrebami.
Moderné spoločnosti sa ocitli v paradoxnej situácii, že ľudia sa vďaka vede dožívajú dlhšie, ale na druhej strane trpia viac sociálnou odlúčenosťou, fyzickými postihnutiami a osamelosťou. Odpoveďou na samotu a frustráciu zo samoty by mohli byť sexuálne robotky a roboti vybavené AI.
V tomto duchu publikovala profesorka Jeckerová štúdiu v magazíne Journal of Medical Ethics: „Nič, za čo by sa bolo potrebné hanbiť: sexuálny roboti pre starších ľudí s postihnutím“ . Podľa jej výskumu v každodennom živote preniká do postojov k sexualite odsudzovanie na základe vyššieho veku (ageizmus). Pokusy starších osôb o vyjadrenie sexuality a intimity sú často zosmiešňované, stereotypy zobrazujú starších dospelých ako bezpohlavných a prudérnych jedincov. V rámci zdravotnej starostlivosti sa jej poskytovatelia pravidelne vyhýbajú téme sexuálneho zdravia u pacientov starších ako 65 rokov, a to aj napriek oveľa vyššej frekvencii zdravotných problémov týkajúcich sa zdravia v tejto vekovej skupine.
Automatizovaná intimita: Odpoveď pre starnúcich, osamelých Američanov vo veku AI? „So staršími dospelými zaobchádzame s ageistickými postojmi a s negatívnymi stereotypmi. Predpokladáme, že sú príliš starí na to, aby sa venovali sexu. Vynášame nad nimi súdy, že keď majú záujem o sex, je to divné, výstredné a nečisté.“
Atraktívne silikónové figuríny, vybavené senzormi a ovládané špičkovou umelou inteligenciou (AI) by mohli byť riešením, ako nahradiť nedobrovoľnú absenciu sexu, ktorá poškodzuje osobnú identitu a dôstojnosť osamelého seniora.
Profesorka Jeckerová je presvedčená, že schopnosť zachovať si sexuálnu aktivitu v staršom veku, súvisí aj so schopnosťou viesť plnohodnotný život a uchovať si aj vo tomto veku duševnú a telesnú integritu. Umelé figuríny by sa teda nemali degradovať len na sexuálnych spoločníkov. Umelá inteligencia a pokrok v materiáloch im čoskoro umožní aj také funkcie, že okrem sexuálneho potešenia si seniori k nim vybudujú blízky vzťah, ako k ozajstnej „živej“ bytosti, ktorá im poskytuje v neskorej fáze životnej cesty vnímavosť, ochotu, cit a intimitu, ktorú už im nemá kto poskytovať.