Prehľad správ

Najnovšie články

Zlepšia sexuálne roboty starnúcu spoločnosť?

Na výrobnej linke v automobilke, alebo pri výrobe elektroniky sú roboty už roky samozrejmosťou. Pomaly sa stávajú samozrejmosťou v niektorých technologicky vyspelých krajinách aj ako „pracovník“ recepcie hotela, alebo úslužný vítač klientov v banke. Objavili sa už aj ako pomocný personál v nemocnici. Teraz prichádza čas, aby sa vybrali až do najintímnejších zákutí domácností. Možno až do spálne.

Vysoko technologicky rozvinuté krajiny majú jeden veľký problém. Obyvateľstvo vyspelej spoločnosti sa akosi s rozrastajúcim sa pokrokom a blahobytom začalo uzatvárať do čoraz menej početnej rodinnej bubliny. Demografický vývoj týchto krajín je už niekoľko desaťročí nepriaznivý. Okrem potreby reformy penzijného systému a potreby celoživotného vzdelávania, písali sme o tom v článku JE MI 79 A TEŠÍM SA NA DÔCHODOK, je v týchto spoločnostiach, kde už dávno prišlo k zániku tradičných rodín a ľudia prežívajú svoj produktívny vek mimo tradičnej rodiny ako single, potreba niečo robiť so samotou. Očakáva sa, že reakciou na demografické a spoločenské zmeny bude aj využitie robotov ako sexuálnych a životných spoločníkov starších ľudí. Doteraz boli takéto robotky a roboti skôr potešením pre inú cieľovú skupinu.

Sexuálne robotka od firmy Abyss Creations. Zdroj fotografie: Facebook Abyss Creations

Podľa Nancy Jeckerovej, profesorky bioetiky na Washingtonskej univerzite, je súčasné smerovanie produkcie sexuálnych robotiek, ako produktu pre uspokojenie potrieb mladých a zdravých heterosexuálnych mužov, chybné. Tieto silikónové napodobeniny vybavené najmodernejšou umelou inteligenciou (AI) by lepšie poslúžili podľa nej inej skupine ľudí. Podľa mienky pani profesorky by mali skôr smerovať k starším ľuďom a ľuďom trpiacim zvláštnymi fyzickými potrebami.

Moderné spoločnosti sa ocitli v paradoxnej situácii, že ľudia sa vďaka vede dožívajú dlhšie, ale na druhej strane trpia viac sociálnou odlúčenosťou, fyzickými postihnutiami a osamelosťou. Odpoveďou na samotu a frustráciu zo samoty by mohli byť sexuálne robotky a roboti vybavené AI.

V tomto duchu publikovala profesorka Jeckerová štúdiu v magazíne Journal of Medical Ethics: „Nič, za čo by sa bolo potrebné hanbiť: sexuálny roboti pre starších ľudí s postihnutím“ . Podľa jej výskumu v každodennom živote preniká do postojov k sexualite odsudzovanie na základe vyššieho veku (ageizmus). Pokusy starších osôb o vyjadrenie sexuality a intimity sú často zosmiešňované, stereotypy zobrazujú starších dospelých ako bezpohlavných a prudérnych jedincov. V rámci zdravotnej starostlivosti sa jej poskytovatelia pravidelne vyhýbajú téme sexuálneho zdravia u pacientov starších ako 65 rokov, a to aj napriek oveľa vyššej frekvencii zdravotných problémov týkajúcich sa zdravia v tejto vekovej skupine.

Zdroj ilustrácie: nny360.com

Automatizovaná intimita: Odpoveď pre starnúcich, osamelých Američanov vo veku AI? „So staršími dospelými zaobchádzame s ageistickými postojmi a s negatívnymi stereotypmi. Predpokladáme, že sú príliš starí na to, aby sa venovali sexu. Vynášame nad nimi súdy, že keď majú záujem o sex, je to divné, výstredné a nečisté.“

Atraktívne silikónové figuríny, vybavené senzormi a ovládané špičkovou umelou inteligenciou (AI) by mohli byť riešením, ako nahradiť nedobrovoľnú absenciu sexu, ktorá poškodzuje osobnú identitu a dôstojnosť osamelého seniora.

Profesorka Jeckerová je presvedčená, že schopnosť zachovať si sexuálnu aktivitu v staršom veku, súvisí aj so schopnosťou viesť plnohodnotný život a uchovať si aj vo tomto veku duševnú a telesnú integritu. Umelé figuríny by sa teda nemali degradovať len na sexuálnych spoločníkov. Umelá inteligencia a pokrok v materiáloch im čoskoro umožní aj také funkcie, že okrem sexuálneho potešenia si seniori k nim vybudujú blízky vzťah, ako k ozajstnej „živej“ bytosti, ktorá im poskytuje v neskorej fáze životnej cesty vnímavosť, ochotu, cit a intimitu, ktorú už im nemá kto poskytovať.

Zdroj fotografie: SYNTHEA AMATUS
Španielsky inžinier Sergi Santos zo spoločnosti Synthea Amatus vytvoril sexuálneho robota menom Samantha. Je to interaktívna sexuálna bábika s umelou inteligenciou, ktorú spoločnosť predáva za zhruba 4 500 dolárov. Samantha je síce robot, ale má pokročilé a realistické vlastnosti podobné človeku. Nielen rozpráva, ale má aj zabudované senzory po celom svojom tele, ktoré dokážu reagovať na romantické a sexuálne gestá. Samantha má za sebou už aj talkshow v televízii.
Zdroj fotografie: SYNTHEA AMATUS
Zdroj fotografie: @abyssrealdoll: Instagram
Výrobca robotiek Matt McMullan so svojim produktom- sexuálnou robotkou Harmony. V dielni, kde sa „telá“ vyrábajú to vyzerá trochu hrôzostrašne.
Zdroj fotografií: @abyssrealdoll: Instagram
Zdroj fotografií: @abyssrealdoll: Instagram
Ak sa roboty a robotky navrhnuté pre uspokojenie potrieb seniorov objavia niekde masovo najskôr, tak to bude v Japonsku. Japonci sú priekopníkmi nielen vo vývoji technológií potrebných pre zostrojenie takýchto robotov, ale aj v problematike zodpovedania si súvisiacich otázok, ktoré sa s ich produkciou vynárajú: Ako máme tieto roboty navrhovať? Aký druh sociálnych vzťahov s nimi chceme mať?
Zdroj fotografie: Archív redakcie
Japonský prístup je oslobodený od našich západných obáv, ktoré pramenia z predstavy, že roboty sú nejaké bezduché mechanické mašiny, ku ktorým si nemáme vytvárať citové väzby. Japonci majú k robotom a ich využitiu bližšie ako my cez ich históriu a tradičnú kultúru. Šintoistická viera Japoncom umožňuje akceptovať, lepšie ako nám, že duch môže obývať nielen živé bytosti, ale aj neživé objekty. Preto je japonská spoločnosť otvorenejšia k tomu, aby ľudia vnímali roboty ako skutočných domácich miláčikov, alebo dokonca priateľov.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články