Prehľad správ

Najnovšie články

Ak túžite po peknom bruchu, musíte viac spať

Prichádza obdobie slnečného teplého počasia. Zo skrine vyťahujeme oblečenie odhaľujúce postavu. Niektorí sa už chystajú na skorú dovolenku k moru a tam do plaviek. Objemnejšie rozmery v partii brucha z estetických dôvodov trápia nejedného človeka. Keď už nepomohla ani sedemdesiata zaručená diéta, ako sa „pneumatiky“ na bruchu zbaviť, prichádza čas povedať si, že chyba je niekde inde a že za touto tukovou vrstvou na bruchu môže byť nedostatok spánku.

Nová vedecká štúdia z prestížnej americkej Mayo Clinic priniesla dôkaz, že ľudia, ktorí zle alebo málo spia, sa naozaj môžu stretávať s telesným tukom v oblasti brucha. Toho podkožného, ​​aj toho, čo obaľuje orgány a môže spôsobiť zdravotné problémy. Ako upozorňuje štúdia, publikovaná v odbornom časopise Journal of the American College of Cardiology, tieto následky nemusia byť iba estetické, ale aj zdravotné.

Účelom štúdie bolo preskúmať účinky experimentálne vyvolaného obmedzovania spánku v prostredí voľného prístupu k jedlu bohatého na príjem energie, pri bežnom výdaji energie a reakcie týchto faktorov na jednotlivé partie ľudského tela. Dvanásť zdravých neobéznych jedincov (9 mužov a 3 ženy vo vekovom rozsahu 19 až 39 rokov) absolvovalo kontrolovanú, krížovú, 21-dňovú štúdiu zahŕňajúcu 4 dni aklimatizácie, 14 dní experimentálneho obmedzenia spánku (možnosť spánku maximálne 4 hodiny), alebo kontrolného spánku (možnosť spánku 9 hodín) a 3-dňového úseku na zotavenie. Výsledky boli získané opakovaným meraním príjmu energie, výdaja energie, telesnej hmotnosti, zloženia tela, distribúcie tuku a cirkulujúcich biomarkerov.

U ľudí, ktorí spali menej, si okamžite vedci všimli prvý efekt, že počas nasledujúceho dňa títo účastníci štúdie viac jedli. Tí, ktorí spali kratšiu dobu, potom v priemere zjedli o 300 kalórií viac. Ich výdaj energie ale zostal rovnaký. Výsledkom je, že účastníci výskumu s obmedzeným časom spánku mimovoľne konzumovali viac kalórií a prijali viac tukov a ich celkový brušný tuk sa zvýšil. Výdaj energie zostal u nich nezmenený. Pribrali výrazne viac na hmotnosti. Závery experimentu sú jednoznačné – obmedzenie doby spánku podporuje nadmerný energetický príjem aj bez zmeny výdaja energie. Prírastok hmotnosti a najmä centrálna akumulácia tuku naznačujú, že strata spánku predisponuje k viscerálnej obezite. U ľudí, ktorí málo spia, sa to môže nepekne prejaviť nielen na zdraví, ale aj na vzhľade. Jeden zo šrámov, ktoré na človeku nedostatok spánku necháva, je totiž podľa vedcov zvýšené množstvo nezdravého telesného tuku v oblasti brucha.

Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Podceňovať dôsledky dlhodobého nedostatku spánku však nemožno ani zo zdravotného hľadiska, lebo zvýšené množstvo tuku na bruchu môže ohroziť aj celkový zdravotný stav človeka. Nedostatok spánku u účastníkov štúdie bol spojený s deväťpercentným nárastom celkového množstva brušného tuku a jedenásťpercentným nárastom viscerálneho tuku. Práve nárast množstva viscerálneho tuku je alarmujúci. Ide totiž o tuk, ktorý sa hromadí hlboko v bruchu okolo vnútorných orgánov. Býva spájaný so zvýšeným rizikom srdcových a metabolických ochorení. Zatiaľ čo podkožný brušný tuk súvisí so vzhľadom a celkovým nárastom hmotnosti, zvýšené hodnoty viscerálneho tuku potom môžu spôsobiť ďalšie zdravotné problémy. Na to, aby s týmto negatívnym dôsledkom nedostatku spánku ľudia úspešne bojovali, pritom nestačí si jednorazovo si dlhšie pospať. Je nutné upraviť svoje osobné zvyky a celý spánkový režim.

Aj pri akomsi zotavovacom spánku sa viscerálny tuk u sledovaných osôb, ktoré už mali problémy s tukom a hmotnosťou, naďalej zväčšoval. To naznačuje, že nedostatok spánku je doteraz nepoznaným spúšťačom ukladania viscerálneho tuku a krátkodobé dobiehanie zanedbaného spania ho nezvráti.

Podľa vedcov tak ľudia musia dbať na dlhodobý dostatok spánku, a pokiaľ si ho nemôžu zaistiť, mali by minimálne začať jesť zdravšie a viac sa hýbať. Výsledky ukazujú, že nedostatok spánku je dokonca aj u mladých a zdravých ľudí spojený so zvýšeným príjmom kalórií, veľmi malým nárastom telesnej hmotnosti a zásadným nárastom množstva tuku vo vnútri brucha. Hromadenie viscerálneho tuku bolo možné odhaliť u skúmaných dobrovoľníkov iba prostredníctvom CT vyšetrení, zrakom odhaliteľné „priberanie“ na hmotnosti bolo iba mierne. Z tohto pohľadu je teda priberanie na hmotnosti kvôli nedostatku spánku ešte ťažšie odhaliteľné. 

Zdroj fotografie: Info.sk
V súvislosti s výsledkami škodlivosti nedostatku kvalitného spánku zaujímavo pôsobí fakt, že podľa Eurostatu patrí Slovenská republika spolu s Írskom k štátom, ktoré vedú rebríček vo výške počtu zamestnancov pracujúcich v noci. Na Slovensku pracuje v noci približne každý piaty zamestnanec, čo s podielom 22,6 percenta na celkovom počte pracujúcich znamená, že naši zamestnanci sú vysoko nad európskym priemerom, ktorý dosahuje 14,6 percenta. Napríklad v susednom Česku pracuje v noci každý šiesty zamestnaný človek, čo tvorí podiel 16,2 percenta vďaka čomu patrí našim susedom deviate miesto v rebríčku. V noci na Slovensku pracuje takmer 18% žien! V štúdii, ktorú publikovali v časopise Proceedings of the National Academy of Sciences, sa uvádza, že nočné pracovné zmeny spôsobujú narušenie organizmu až na molekulárnej úrovni. Každý lekár, ale aj psychológ potvrdí, že zdravý nočný spánok nič nenahradí. Nie sú za problémami so zdravým a telesným výzorom veľkej časti našej populácie práve ekonomické podmienky v ktorých naša spoločnosť funguje?

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články