Prehľad správ

Najnovšie články

Ako byť informovaný o dianí na Ukrajine a nezblázniť sa

Sme svedkami brutálnej vojny na území našich susedov. Denno-denne vidíme hrôzy páchané na obyvateľoch Ukrajiny. Žijeme v neprestajných obavách a strachu čo sa odzrkadľuje na našom duševnom rozpoložení. Ako byť v obraze o dianí na Ukrajine a neprepadnúť panike?

Aktuálne dianie na Ukrajine v číslach

Od začiatku vojny na Ukrajine zahynulo 1480 civilistov, z toho 123 detí. Z krajiny utieklo už viac ako štyri milióny ľudí. Aj s vnútorne vysídlenými osobami je až 10,5 miliónov Ukrajincov a Ukrajiniek na úteku pred ruskými okupantami. Na Slovensko prišlo už viac než 300 tisíc utečencov. S pokračujúcim konfliktom budú tieto čísla narastať a počet obetí stúpať ako sa postupne nachádzajú ďalšie a ďalšie obete ruského vyčíňania v okolí Kyjevskej oblasti.

Vďaka hrdinskému odporu Ukrajincov a Ukrajiniek sa cez víkend začali ruské vojská sťahovať zo severozápadu Ukrajiny. Ako sa postupne ľudia vracajú do miest ako Buča, Černihiv alebo Žytomyr, odkrývajú stále viac a viac zverstiev napáchaných ruskými jednotkami na miestnom obyvateľstve. Od vyrabovaných a zničených domovov, mučených civilistov, až po hromadné popravy a masové hroby sa zdá, že kapacita ruských vojakov páchať vojnové zločiny na Ukrajincoch a Ukrajinkách je bezbrehá.

Vplyv situácie na Ukrajine na naše duševné zdravie

V správach denno-denne vidíme hrôzostrašné zábery spálených tiel, masových hrobov a mŕtvych detí. Neprestajne z médií počuť denné bilancie obetí a zranených, pohyby ruských vojsk, a ktorá oblasť Ukrajiny je najnovšie ostreľovaná medzinárodne zakázanou muníciou. Pre nás na Slovensku sú tieto hrôzy oveľa reálnejšie než národom v západnej Európe. Nie len kvôli geografickej blízkosti s Ukrajinou, ale aj kvôli kultúrnej a národnostnej blízkosti, a našej vlastnej historickej skúsenosti s ruskou okupáciou. Rozhovory o tom kto bude čo robiť v prípade ak sa vojna rozšíri aj na naše územie, čo si treba zbaliť v prípade potreby úteku z našich domovov, alebo v ktorom štáte je najbezpečnejšie hľadať útočisko počuť v každej kaviarni, bare, krčme, domácnosti. Pozerať sa do budúcnosti s optimizmom je za daných okolností takmer nemožné a je úplne prirodzené, že prežívame zvýšenú úzkosť, strach a možno aj depresiu.

Čo robiť, aby sme si aj v takýchto časoch udržali duševné zdravie?

Je takmer nepredstaviteľné čím si obyvatelia a obyvateľky Ukrajiny prechádzajú a aké hrôzy prežívajú. No iba takmer. Je úplne normálne byť vystrašený a znechutený zo situácie na Ukrajine aj „iba“ ako pozorovateľ. Keby sme neboli vystrašení a znechutení, asi by s nami niečo nebolo úplne v poriadku. No nesmieme zabudnúť starať sa aj o seba. Nikomu nepomôže ak na seba zabudneme a budeme len existovať v kŕči zo strachu z budúcnosti.

Aj v takýchto ťažkých časoch už dúfajme doznievajúcej pandémie a vojny u našich susedov nesmieme zabudnúť starať sa o seba a svoje duševné zdravie. Tak ako pri každej krízovej situácii, aj dnes platia základné zásady prevencie úzkosti. Dávať si pozor na to čo jeme, aby naše telo aj mozog dostávali adekvátnu výživu v stresujúcich časoch. Dbať na dostatok kvalitného spánku a oddychu, a nájsť si činnosť, pri ktorej sa môžeme odreagovať. Ako napríklad návšteva blízkeho, relax pri športe alebo venčenie psa.

No základom dobrého oddychu je vyhýbať sa akýmkoľvek spúšťačom stresu. Počas oddychu alebo času kedy potrebujeme byť produktívni by sme sa mali odstrihnúť od sociálnych sietí, vypnúť notifikácie na telefóne a nesledovať správy. Samozrejme, že je dôležité ostať informovaní. No nemusíme byť informovaní o každom novom vývoji situácie non-stop a stresovať sa pri každom zapípaní telefónu. Môžeme si stanoviť presný čas kedy pozeráme, počúvame alebo čítame správy, najlepšie pri nejakej monotónnej činnosti. Ako napríklad počúvať podcast ráno pri raňajkách alebo si pozrieť večerné spravodajstvo pri triedení prádla.

Aktívna pomoc Ukrajine

Asi najlepší spôsob ako bojovať proti hnevu, strachu a pocitu bezmocnosti je zapojiť sa do úsilia pomôcť ľuďom priamo zasiahnutým vojnou. Samozrejme, aj pomáhať treba v rámci svojich možností a vo voľnom čase. V Martine je viacero organizácií a iniciatív, ktoré organizujú pomoc a zbierky pre utečencov a utečenkine z Ukrajiny. Stačí sa prihlásiť ako dobrovoľník do jednej z nich. Zoznam takýchto iniciatív nájdete na konci článku. Alebo môžete darovať potraviny, oblečenie a iné potrebné veci, poprípade poskytnúť ubytovanie utečencom.

Šťastie praje pripraveným

Ak nemáte pocit, že tieto rady sú niečo čo by Vám pomohlo, jediné čo zostáva je pripraviť sa na najhoršiu možnosť. Ak sa pri najhoršom možnom vývine situácie konflikt rozšíri aj na naše územie, a aj my budeme čeliť vysídleniu alebo okupácii, je pri najmenšom prezieravé byť pripravený. Poľská vláda vydala návod ako byť na túto možnosť pripravený. Je potrebné zásobiť sa dostatkom vody a trvanlivého jedla, ako napríklad cestoviny, dehydratované strukoviny alebo konzervované jedlo. Taktiež netreba zabudnúť na baterku, baterkové rádio a náhradné batérie v prípade výpadku prúdu. A v neposlednom rade, majte pripravený batoh iba s najpotrebnejšími vecami ako doklady, hotovosť a teplé oblečenie, a pribaľte si aj zopár proteínových tyčiniek a dostatok vody na pár dní. Ale neprepadajte panike, pravdepodobnosť, že k tomuto scenáru dôjde je veľmi malá.

Zoznam iniciatív a organizácií pre pomoc Ukrajine:

Komunitné centrum pre UA v MT organizované Evanjelickou spojenou školou:

Pomoc organizovaná mestom: https://www.martin.sk/pomoc-ukrajine/d-81725.

Dom svätého Krištofa: https://www.martin.sk/dom-charity-sv-kristofa-v-martine-prosi-o-pomoc-pre-ukrajinu/d-81890

Tlmočenie: https://www.martin.sk/hovorite-po-ukrajinsky-a-boli-by-ste-ochotni-pomoct-s-tlmocenim/d-81881

Poskytnutie ubytovania utečencom: https://www.facebook.com/Ubytovanieukrajincov

Komunitné centrum pre UA v MT organizované Evanjelickou spojenou školou:

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články