Prehľad správ

Najnovšie články

Obyčajná superpotravina

Vajíčka v minulosti nemali u niektorých odborníkov na výživu práve najlepšiu povesť. Niektorí z nich varovali pred zvýšenou konzumáciou a odporúčali konzumovať jedno, maximálne dve denne, lebo ich častejšiu konzumáciu spájali s rizikom srdcovocievnych ochorení, pretože vajcia obsahujú veľa cholesterolu.
Bratislavská električka pri historickej budove SND. Zdroj fotografie: Slovenka.sk

Dnes to už celkom tak neplatí, lebo lekárske výskumy hodnotia aj iné fakty spojené s konzumáciou vajec. Novšie vedecké výskumy potvrdili, že konzumácie vajec sa nemusíme obávať. Svoju úlohu v ich rehabilitácii povesti zohrali aj zmenené podmienky v globálnom ohrození pandémiou covidu. V poslednej dobe sa veľa hovorí o tom, aký dôležitý je dostatok vitamínu D, ktorý okrem iného podporuje činnosť imunitného systému.

Pod vitamínom D sa skrýva skupina látok, ktoré boli objavené v roku 1942. Sú to steroidné hormonálne prekurzory, ktoré sú známe najmä svojou antirachitickou účinnosťou. Keďže si ho telo nevytvára samo, ide o vitamín. Pri nedostatočnom oslnení slnečným svetlom, čo je hlavne problém ľudí žijúcich na severnej časti pologule, sa nám ho nedostáva v potrebnom množstve. Podľa odhadov trpí jeho nedostatkom až 50 percent svetovej populácie. V zime sa dostáva do tela v našich zemepisných končinách zväčša iba potravou. Jeho množstvo v ľudskom tele má veľký vplyv na celkový zdravotný stav. Vitamín D totiž stimuluje činnosť T-lymfocytov, teda bunky imunitného systému, ktorých úlohou je identifikovať „nepriateľa“.

A práve vajcia sú na tento cenný vitamín mimoriadne bohaté. Iba 100 gramov, teda asi dve vajcia veľkosti M, stačia na to, aby ste pokryli tretinu odporúčanej dennej dávky. Vo vajíčkach nájdeme nielen vitamíny (okrem „déčka“ aj vitamín A, B5, B12, B2, B6, E, K), ale aj minerály. Napríklad vápnik, fosfor, draslík, zinok alebo železo.

Vajcia v sebe ukrývajú aj lecitín, ideálnu „potravu“ pre mozog. Hlavnou zložkou lecitínu je cholín, ktorý sa v tele premieňa na acetylcholín, čo je látka prenášajúca nervové impulzy. Množstvo acetylcholínu však s rastúcim vekom klesá, čo je aj dôvod toho, prečo lecitín tak pôsobí predovšetkým u starších ľudí. Jeho pravidelné dopĺňanie pomáha zlepšovať krátkodobú pamäť, koncentráciu a pozornosť.

Ďalším veľkým plusom sú obsiahnuté antioxidanty luteín a zeaxantín, ktoré podporujú dobrý stav očnej sietnice a pôsobia ako prevencia zrakových degenerácií.

Vajcia sú zároveň výborným zdrojom bielkovín, jedno obsahuje približne 6 gramov. Bielkoviny sú látky, ktoré nutne potrebujeme na tvorbu svalstva. Navyše majú tie z vajec najvyššiu biologickú využiteľnosť, v porovnaní s mliečnymi, mäsovými a rybími bielkovinami. Z jedného stredne veľkého vajca získame rovnaké množstvo bielkovín ako z 30 gramov vareného mäsa, rýb či hydiny. Vaječná bielkovina je pritom veľmi dobre stráviteľná.

Z uvedených faktov vyplýva, že vajcia patria k jedným z najzdravších a zároveň najvýživnejších potravín na svete. Sú bohaté na vitamíny a minerály, obsahujú zdravé tuky aj antioxidanty a predstavujú vynikajúci zdroj bielkovín. Nezvyšujú hladinu krvného cholesterolu ani riziko srdcových chorôb. Ich pravidelnou konzumáciou môžeme svojmu zdraviu prospieť, a to v mnohých smeroch. Ale je tu jedno ale…

Zdroj fotografie: Topky.sk

Vajíčka sú spolu s kuracím mäsom významnými prenášačmi nebezpečnej baktérie Salmonelly. Táto baktéria u človeka spôsobuje nepríjemné bolesti a problémy súvisiace s trávením, pričom pre slabších ľudí môže byť až fatálna. Aj preto je spôsob, akým sú vajcia skladované, ako sa s nimi narába a ako sa tepelne upravujú, veľmi dôležitý. V niektorých krajinách sú vajíčka skladované v chladničke absolútnou samozrejmosťou. V niektorých to zvykom nie je. Na východe zemegule dokonca skladujú vajíčka aj na slnku a nikomu sa to nezdá ani len troška čudné. Podľa odborníkov na výživu je najlepšie vajcia klasicky uvariť. U vajíčok natvrdo máte navyše najväčšiu istotu, že sa vyhnete riziku nákazy salmonelou.

Aké vajíčka kupujú Slováci
Vajíčka si domov z obchodu podľa prieskumu GfK aspoň raz ročne prinesie 9 z 10 slovenských domácností. Nákupy vajec realizujú slovenské domácnosti približne raz za 15 dní. Jedna domácnosť ročne si na domácu spotrebu kúpi asi 444 kusov vajec. Najintenzívnejšími kupujúcimi sú viacčlenné domácnosti s dospelými členmi.

Zdroj fotografie: Andawell.sk

Typickým obdobím, kedy spotrebitelia nakupujú najviac vajec, je koniec roka, konkrétne december. Druhým najobľúbenejším obdobím pre kúpu vajec je obdobie pred veľkonočnými sviatkami. Aj pri nákupe vajec vyhľadávajú domácnosti zvýhodnené cenové podmienky. Približne 1/3 objemu vajec bolo podľa zistení GfK nakúpených v akcii. Podľa počtu kupujúcich sú najvýznamnejšími miestami pre nákupy vajec maloobchodné formáty ako sú hypermarkety, supermarkety a diskonty.

V nákupoch Slovákov dominujú vajcia od sliepok z klietkového chovu. Vajcia od sliepok z voľného výbehu preferuje v nákupoch 16% domácností. Z ďalších zistení GfK, vyplýva, že viac ako tri štvrtiny kupujúcich si vajíčka z nákupu odnesie v kartónovom uzatvárateľnom obale. Celkom 6 z 10 kupujúcich si vajíčka v rámci sledovaného obdobia nakúpilo v plastovom uzatvárateľnom obale alebo na kartónovom plate, ktoré je určené pre 30 kusov vajec.

Ako sa pri nákupe vajec rozhodujeme? Slováci dbajú na tri veci: čerstvosť, pôvod a cenu. Prejavujú sa aj nové trendy. Dôležitými sa stáva typ a podmienky chovu sliepok. Takmer polovica respondentov sa vyjadrila, že je pre nich pri nákupe podstatná aj informácia o tom z akého chovu vajcia pochádzajú. Z hľadiska kvality považovalo až 73 % respondentov vajcia zo Slovenska za najkvalitnejšie, pričom až 88 % Slovákov potvrdilo, že ich pri nákupe uprednostňuje.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články