Je tetovanie zdraviu škodlivé?
- Martinský Rínok
- 5 júna, 2024
- 1:45 pm
Dali ste sa, alebo len plánujete podľahnúť módnemu trendu zdobenia rôznych častí tela tetovaním? Skôr než tak urobíte, prečítajte si náš článok. Šokujúca štúdia totiž odhaľuje, že tetovanie môže zvýšiť riziko lymfómu až o 20%. Vedci skúmajúci vzťah medzi tetovaním a ochorením lymfómu tvrdia, že existuje medzi nimi súvislosť.
V modernom svete, ktorý sa oslobodil od názorov predchádzajúcich generácií, ktoré tetovanie prisudzovali ako spoločensky akceptovateľné pre divochov, pirátov, trestancov a mafiánov, je sebavyjadrenie jednotlivca posilňované príťažlivosťou všadedostupného „bodyartu“ športovcov a ľudí zo showbiznisu. Tlak na tento druh sebavyjadrenia je pod silným mediálnym vplyvom hviezd a rôznych celebrít ako novodobý fenomén a nadobúda širší kultúrny význam.
Tetovanie sa každým rokom stáva prijateľnejším a bežnejším v širokých masách. Tento trend je v súlade s prognózami Fortune Business Insights, ktoré predpovedajú, že veľkosť globálneho trhu s tetovaním sa do roku 2032 viac ako zdvojnásobí, z celkového objemu 2,22 miliardy dolárov na 4,83 miliardy dolárov.
Ľudia budú pravdepodobne chcieť naďalej vyjadrovať svoju identitu prostredníctvom tetovania, a preto je veľmi dôležité, aby predtým spoznali a zvážili s tým spojené riziko.
Nová zdravotnícka štúdia doktorky Christel Nielsenovej z univerzity zo švédskeho Lundu obsahuje prekvapujúce odhalenie: Ľudia s tetovaním môžu mať o 21% vyššie riziko vzniku lymfómu. A to je zdravotnícky fakt, ktorý stojí za zváženie. Štúdia z univerzity v Lunde vo Švédsku ďalej zistila, že šance ľudí na rozvoj lymfómu sa zvyšujú bez ohľadu na veľkosť tetovania. Súvislosť medzi tetovaním a vznikom ochorenia treba hľadať v reakcii imunitného systému, ktorý sa aktivuje v reakcii na atrament, ktorý tatér vpichne do tela.
Zatiaľ čo štúdia nenašla žiadnu významnú koreláciu medzi veľkosťou tetovania a rizikom lymfómu, zistila, že riziko vzniku lymfómu je najvyššie u tých, ktorí mali svoje prvé tetovanie urobené pred menej ako dvoma rokmi.
Lymfóm je typ rakoviny, ktorá napáda lymfatický systém, kľúčovú zložku imunitnej obrany tela. Štúdia zistila, že najbežnejšími typmi rakoviny spojenými s tetovanými ľuďmi boli difúzny veľký B-bunkový non-Hodgkinov lymfóm a folikulárny non-Hodgkinov lymfóm. Non-Hodgkinov lymfóm je jedným z najbežnejších druhov rakoviny vo vyspelých západných krajinách.
Výskumníci teraz plánujú preskúmať možné súvislosti medzi tetovaním a rôznymi typmi rakoviny, ako aj zápalovými ochoreniami.
Prieskum Pew Research Center z augusta 2023 zisťoval rozšírenie tetovania medzi Američanmi a zistil, že 32% dospelých má aspoň jedno tetovanie a 22% má na tele viac ako jedno tetovanie. Okrem toho prieskum zistili, že tetovanie je bežnejšie u amerických žien ako u mužov.
Tetovanie bolo zaužívané od neolitických čias. Ukazuje to aj mumifikované telo „Ötziho“ nájdené v Alpách, ktorého vek sa odhaduje na 5300 rokov. Tento neolitický človek mal na svojom tele špeciálne terapeutické tetovania – malé paralelné čiary. Niektoré čiarky a bodky sa nachádzali priamo nad zápästím a členkami, ktoré trpeli degeneratívnymi ochoreniami a zodpovedali tradičným akupunktúrnym bodom. Čo sa týka možnej techniky tetovania v neskorom praveku, veľmi sa podobá tej, ktorá sa dodnes praktikuje v Afrike a Indii. Koža sa prepichne, alebo rozreže a následne sa do vzniknutých rán votrie pigmentový prášok z dreveného uhlia, zmiešaný so slinami, alebo s vodou. Pravdepodobne takto vzniklo aj Ötziho tetovanie.
Príslušníci ruskej mafie si oddávna označujú svoje telá tetovaniami. Od tetovaní s náboženskou tématikou, ako napríklad podobizeň Panny Márie, až po zobrazenia diktátorov Lenina či Stalina. Spáchané zločiny si nechávajú tetovať na telo vo forme symbolického jazyka, aby bolo hneď jasné, aké pozície v štruktúre mafie, resp. zločincov vo väzení zaujímajú. Ďalším účelom týchto tetovaní je odlíšenie od bežnej populácie a pohŕdanie ňou.
Spáchané zločiny si nechávajú tetovať na telo vo forme symbolického jazyka, aby bolo hneď jasné, aké pozície v štruktúre mafie, resp. zločincov vo väzení zaujímajú. Ďalším účelom týchto tetovaní je odlíšenie od bežnej populácie a pohŕdanie ňou.
Yakuza, mafia pôvodom z Japonska, sa tiež vyznačuje intenzívnym používaním tetovania. Tieto tetovania majú hlboký význam a nie sú to len ozdobné kúsky zdobenia tela. Tetovanie pokrýva takmer celé telo, často začína malým tetovaním, ktoré sa potom zväčšuje.