Prehľad správ

Najnovšie články

Vitamín D prináša nádej

Hlavnou príčinou úmrtia tak žien ako i mužov do 65 rokov v Európskej únii v roku 2021 bola rakovina. Ženy pritom na ňu umierajú oveľa častejšie ako muži. Kým rakovina predstavuje u žien 40,6 % všetkých zaznamenaných úmrtí, u mužov to bolo 25,6 %. Vyplýva to z údajov o hlavnej príčine smrti zverejnených Eurostatom.

Najčastejšie typy rakoviny v EÚ. Zdroj ilustrácie: Europarl.europa.eu

Pokiaľ ide o osoby vo veku 65 rokov a viac, hlavnými príčinami úmrtí žien boli choroby obehovej sústavy (37,3 %), rakovina (16,9 %), COVID-19 (9,9 %) a choroby dýchacej sústavy (5,7 %). U mužov vo veku 65 rokov a viac boli hlavné príčiny rovnaké, ale s rôznym podielom. Hlavnou príčinou boli choroby obehovej sústavy (31,8 %), nasledované rakovinou (23,3 %), COVID-19 (12,0 %) a chorobami dýchacej sústavy (7,3 %).

Rakovina nevyhnutne neznamená rozsudok smrti. Až 40 % prípadom rakoviny v EÚ sa dá predchádzať a odhaduje sa, že v krajinách EÚ je okolo 12 miliónov obyvateľov, ktorí boj s rakovinou zvládli.

Podľa výskumníkov z Inštitútu Francisa Cricka v Londýne, Národného onkologického inštitútu (NCI) amerického Národného inštitútu zdravia (NIH) a Aalborgskej univerzity v Dánsku, myši, ktoré dostávali vitamín D, vykazovali zlepšené odpovede na imunoterapiu rakoviny a väčšiu imunitu voči novému vývoju nádoru. Nový výskum naznačuje, že vitamín D by mohol byť prekvapujúcou zbraňou proti rakovine.

Štúdia na myšiach publikovaná v časopise Science zistila, že konzumácia stravy bohatej na vitamín D zmenila črevný mikrobióm spôsobom, ktorý posilnil imunitu proti rakovine. Ukázalo sa, že konzumácia stravy bohatej na tento vitamín zlepšuje reakcie na imunoterapiu a znižuje rast nádoru.

Déčko zvýšilo hladiny baktérie Bacteroides fragilis, o ktorej sa ukázalo, že zlepšuje imunitnú odpoveď proti rakovine. Vitamín D môže regulovať črevný mikrobióm a uprednostňovať typ baktérií, ktoré dávajú myšiam lepšiu imunitu voči rakovine, uviedol v tlačovej správe hlavný autor štúdie Caetano Reis e Sousa, vedúci imunobiologického laboratória v Cricku.

Caetano Reis e Sousa získal titul z biológie v roku 1989 na Imperial College London a titul z imunológie v roku 1992 na Oxfordskej univerzite. Následne študoval ako postdoktorand v National Institutes of Health v USA. V súčasnosti je vedúcim skupiny a asistentom riaditeľa výskumu v Crick a vedúcim Imunobiologického laboratória. Je tiež profesorom imunológie na oddelení medicíny na Imperial College London a je držiteľom čestných profesúr na University College London (UCL) a King's College London. Zdroj fotografie: Crick.ac.uk

Už staršie štúdie spájali vitamín D so zlepšenou imunitou proti rakovine. Výskumníci si zatiaľ nie sú istí, prečo sa zdá, že vitamín D podporuje „dobrý“ mikrobióm. Zistenia naznačujú potenciálnu súvislosť medzi hladinami vitamínu D, mikrobiómom a imunitou proti rakovine, čo ponúka potenciálne nové cesty na zlepšenie stratégií liečby a prevencie rakoviny. Ak na to dokážu vedci odpovedať, mohli by odhaliť nové spôsoby, ktorými mikrobióm ovplyvňuje imunitný systém, čo potenciálne ponúka nové možnosti prevencie, alebo dokonca aj liečby rakoviny.

Pod vitamínom D sa chápe skupina látok, ktoré boli objavené v roku 1942. Sú to steroidné hormonálne prekurzory. Naše telo si ich nevytvára samo, musí ich prijímať. Pri nedostatočnom oslnení človek potrebuje vitamín D prijímať ešte aj v potrave. Vitamín D sa rozpúšťa v tuku a zúčastňuje sa regulácie metabolizmu vápnika a fosforu. V čreve a v obličkách sa aktiváciou receptorov vitamínu D zvyšuje absorpcia týchto minerálov.

Vitamín D, ktorý sa nachádza v potravinách zvyšuje hladiny baktérie Bacteroides fragilis, o ktorej sa ukázalo, že zlepšuje imunitnú odpoveď na rakovinu. Mikroživina zvýšila hladiny baktérie Bacteroides fragilis.

Táto mikrofotografia zobrazuje Bacteroides fragilis kultivované v médiu počas 48 hodín. Zdroj ilustrácie: DC/Dr. VR Dowell, Jr. – CDC, Wikimedia.org

Bacteroides fragilis je baktéria a je súčasťou normálnej mikroflóry ľudského hrubého čreva. Je nevyhnutná pre zdravú gastrointestinálnu funkciu, ako je slizničná imunita a výživa hostiteľa.

Skúmaním nových spôsobov, ako zvýšiť schopnosť imunitného systému rozpoznať a zničiť rakovinové bunky, môžu výskumníci vyvinúť účinnejšiu a cielenejšiu liečbu, čo v konečnom dôsledku zlepší výsledky pacientov a mieru prežitia. To by jedného dňa mohlo byť dôležité pre liečbu rakoviny. Ďalšie štúdie účinku vitamínu na ľuďoch sú potrebné, aby sme sa dozvedeli viac o súvislosti medzi vitamínom D a imunitou proti rakovine.

Podporte článok zdieľaním

Facebook
Email
Telegram
WhatsApp
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články