Prehľad správ

Najnovšie články

Biele inšpirácie

Aj biela farba je farba. Niektorí ľudia si to nemyslia a dávajú prednosť iným farbám. V minulosti boli biele steny v byte znakom chudoby. Vyššie vrstvy mali svoje domovy vymaľované farebne a tí najbohatší aj zdobené ornamentami a obrazovými motívmi. Zmena prišla až v prvej tretine 20. storočia, kedy moderná architektúra začala v interiéroch pracovať s bielou a jej tónmi, aby vyniklo svetlo a tvary, prípadne použité materiály na nábytku, obkladoch a podlahách. Biela sa stala symbolom elegancie a duchovna. Interiéry, ktoré sú (takmer) úplne biele, poskytujú upokojujúci, minimalistický pocit. Pripravili sme pre vás inšpiratívnu ukážku príkladov interiérov v bielom. Všetky ukážky spája jedno – biela farba stien, ako základný motív vyznenia interiéru.

Interiér Penthousu M navrhlo štúdio CJH v štvrti „honosných“ domov v okolí austrálskeho Gold Coast. Išlo o rekonštrukciu – podlažného strešného bytu a Štúdio CJH sa vzdalo pôvodných krikľavých prvkov z 80. rokov a vytvorilo moderný upokojujúci interiér. Krásne zakrivené tvary použili na zvýšenie dojmu z takmer úplne bieleho interiéru. Keďže tento dvojpodlažný byt zostal od pôvodného postavenia nezmenený, bolo tam niekoľko zaujímavých zdobených detailov z 80. rokov. Architekti navrhli, ako ich začleniť do nadčasovejšej úpravy, ktorú si noví majitelia želali. Napríklad pôvodné travertínové podlahové dlaždice na spodnom podlaží boli starostlivo zreštaurované. K bielemu tónu stien boli pridané farebné detaily na vytvorenie luxusnej atmosféry pomocou zdržanlivej farebnej palety. 

Zdroj fotografie: Cathyschusler.com
Stará fazetová sklenená balustráda bola nahradená jemne zakriveným panelom krémovej omietky. Čierna nastaviteľná nástenná lampa visí ako kontrast nad bočnou nízkou skrinkou, ktorá má tiež čierny lem.
Zdroj fotografie: Annaeugenibach.com
Interiérový dizajn apartmánu Urgell v Barcelone navrhli Bach Arquitectes. Boli požiadaní, aby zrekonštruovali dvojicu existujúcich bytov na horných poschodiach bytového domu. Vytvorili dvojpodlažné bývanie pre mladú rodinu. Navrhli rekonštrukciu pri ktorej zachránili dominantné podlahové dlaždice, ktoré dodávajú izbe dekoratívny nádych. V Barcelone je bežné nájsť tento druh dlaždíc v starých bytoch postavených na prelome devätnásteho a dvadsiateho storočia. Zachovanie, alebo opätovné použitie tohto typu tradičnej barcelonskej podlahovej dlaždice je dnes pre dizajnérov v katalánskej metropole v kurze. Dlažbu architekti doplnili o biele steny a biele pohovky. Rozsiahla zbierka kníh a výber rastlín vytvárajú teplý a príjemný pocit, zatiaľ čo kontrastná čierna farba jedálenskej stoličky pridáva do interiéru tmavší kontrapunkt.
Zdroj fotografie: Adrienwilliams.com
Exteriér i interiér moderného domu v kanadskom Montreale je zrealizovaný v duchu minimalistickej estetiky. Dielo je spoločným úsilím architektov Dominique Jacqueta a Anne Sophie Goneauovej, ktorí navrhli tento nekompromisne minimalistický interiér: biele steny, biele podlahy a väčšinou biely nábytok a k tomu pohodlné kreslo v sivej farbe. Gramofón a zbierka vinylových platní, uložených vedľa prázdnej steny, sú jedinou kvapkou „živej“ farby. Namiesto pocitu vizuálnej nudy umožňuje strohá výzdoba poslucháčovi relaxovať a sústrediť sa na hudobný zážitok v tomto hudobnom kútiku.
Zdroj fotografie: Alantansey.com
Newyorské štúdio Vondalwig Architecture vykonalo generálnu opravu exteriéru domu zo 60. rokov v Hudson Valley, iba hodinu jazdy od mesta New York. Rezidencia s názvom House 23 pozostáva z dvojpodlažného obydlia a samostatného štúdia. Exteriér domu je obložený tmavým začierneným drevom a to je v ostrom kontraste s jeho bielym interiérom. Ten je doplneným o farebné prvky. V obývacej izbe vyčnieva oproti bielym stenám bledoružová posteľ a stolička sa farbou zhoduje s drevenou podlahou. Žltá severská okrúhla stolička je dokonale zladená s ružovou pohovkou. Tieto dve farby sú na farebnej škále takmer oproti sebe, čo z nich robí podľa teórie farieb dobrú zhodu. Návrhári radi využívajú teóriu farieb, niektorí používajú farby, ktoré sú blízko alebo, vedľa seba na farebnom kruhu – zatiaľ čo iní pracujú s tzv. doplnkovými farbami, čo sú farby na opačných stranách farebného kotúča. Rozpracovanie tejto teórie farieb sa pripisuje holandskému umelcovi Pietovi Mondrianovi. Jeho metóda sa neskôr rozšírila aj do sveta módy a navrhovania interiérov.
Zdroj fotografie: Gillianjackson.ca
Kanadská firma Ancerl Studio navrhla v Toronte dvojicu domov tak, aby vyzerali ako jedna budova. Vo vnútri sú rôzne povrchové úpravy – vrátane ocele, recyklovaného dreva a zvetraných tehál. To všetko má dodať interiéru s bielo omaľovanými stenami a stropmi organickejší vzhľad. Koberec, hlboká pohovka a pohodlné stoličky s mierne smotanovým farebným tónom podtrhujú dojem z bielej steny a stropu.
Autor fotografie: Giedrius Mamavičius
Zaujímavý interiérový dizajn v bielom nie je doménou len západnej časti sveta. Tento dom v Litve, z časti zapustený do zeme, postavený pre ženu, ponúka napríklad ružovú kuchyňu, ale väčšina jeho interiérov je upokojujúco biela. V obývacej izbe je na krémovom koberci sivobiela posteľ a priestor okolo krbu, ktorý je posadený na balvane. Ten, ako aj pozadie krbu, je natretý zlatou farbou, aby sa tak vytvoril pútavý detail.
Autor fotografie: Jose Hevia
Tento dom je pomenovaný podľa japonského termínu pre svetlo – Akari. Štúdio Mas-aqui zrekonštruovalo dom v horách nad Barcelonou podľa japonského konceptu, ktorý odkazuje na emocionálnu silu svetla, na jeho schopnosť vytvárať atmosféru a priestor pohody pre ľudí, čím stimuluje naše pocity a emócie. Dom Akari tak funguje podľa svojho mena. V otvorenej kuchyni a v obývacej izbe je nízka biela pohovka oproti jednej stene s priamym výhľadom na dva kvetinové maľby postavené na drevenej polici na opačnej strane izby. Bledý interiér so vstavaným dreveným nábytkom a drevenou podlahou dopĺňa biely stropný ventilátor a biele dlaždice.
Zdroj fotografie: Casereal.com

White Dormitory (Biela nocľaháreň) je projekt renovácie a prestavby starého voľného domu v japonskej dedine na ostrove Teshima na ktorom je centrum moderného umenia. Nocľaháreň vznikla z opusteného domu. Navrhol ju dizajnér Koichi Futatsumata z firmy Case-Real. Slúži pre zamestnancov reštaurácie pri centre moderného umenia. Poskytuje ubytovanie pre troch jej pracovníkov. Všetky tri spálne majú vlastnú kuchyňu a biele drevené podlahy. Bledé drevené lavice s jemne zelenými vankúšmi a hnedými drevenými stropnými trámami zjemňujú dojem z miestnosti a dávajú jej rustikálnejší pocit.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články