Prehľad správ

Najnovšie články

Viete kde končí nepredané tričko?

Fast fashion, slovensky rýchla móda, je premyslený mechanizmus navrhnutý tak, aby šaty vyšli z módy už nasledujúci týždeň po ich kúpe. V čase celebrít a influencerov je predsa nevhodné nosiť rovnaké oblečenie počas dvoch sezón za sebou…

Stále ešte žijete v prežitom stereotype, že oblečenie predávané v obchodoch je v zásade rozdelené do dvoch sezón: jar – leto a jeseň – zima? Mali by ste vedieť, že dnes módny svet pracuje s 52 mikrosezónami. Regály sa doplňujú novými modelmi dvakrát týždenne. Nakupovanie sa pre mnohých ľudí na ekonomicky vyspelom a bohatom Západe stalo liekom na nudu, stres či nízke sebavedomie. Položili ste si niekedy otázku kde končí nepredaný módny tovar, najmä textil?

Kantamanto. Autor fotografie: Nana Kwadwo Agyei Addo, Accra Studios

Nepredaný módny textil a obuv zo Západu končia tak, ako staré počítače a televízory, mikrovlnky, alebo chladničky. Na najchudobnejšom kontinente sveta, v Afrike. Na textil sa špecializujú v Ghane. Denne sa tam privezie 100 ton oblečenia zo Západu, ktoré sa vyloží a spracuje v hlavnom meste Ghany, presnejšie v centre spracovania dovezeného nepredaného, alebo darovaného fast fashion tovaru v Kantamanto.

Už aj v Afrike však západná „fast fashion“ začína miestnym prerasť cez hlavu. Nedávno delegácia z Ghany navštívila Brusel, aby lobovala za prijatie celoeurópskej legislatívy ktorá by prinútila módny priemysel, aby pomohol riešiť environmentálnu katastrofu, ktorá v Ghane vznikla zo spracovania a skládkovania obrovského množstva dovezeného textilu.

Textilný trh Kantamanto v Akkre. Autor fotografie: Vincent Pailhé

Kantamanto, lokalita, kde sa v 60.-tych rokoch 20. storočia ako pozostatok z myslenia z koloniálnej éry začalo spracovávanie dovezeného nepredaného textilu. Chudoba a postkoloniálne praktiky prinútili Ghančanov prijať tento biznis so západným oblečeím. Centrum spracovania má rozlohu približne 7 hektárov, prejde nim približne 15 miliónov odevov týždenne a poskytuje prácu pre približne 30 000 ľudí.

Maloobchodníci nakupujú a triedia 55 kilogramové balíky oblečenia. Väčšinou ide o „mŕtvy materiál“, teda nepredané, nikdy nenosené oblečenie držané v skladoch dlhé roky, alebo oblečenie darované charitatívnym organizáciám, alebo pozbierané na Západe z recyklačných nádob.

Každý týždeň sa na trhu predá alebo upcykluje asi 6 miliónov kvalitnejších položiek, ktoré sa ďalej distribuujú a predávajú po celej Afrike. Odvrátenou stranou je ale asi 40 % textílií, ktoré prichádzajú do Kantamanto, ktoré sa vyhodia ako odpad. Toto číslo tlačí nahor rast západných predajov v oblasti rýchlej módy. Okrem toho, čím viac sa rýchlej módy na Západe predá, o to viac v Kantamanto rastie objem menej kvalitného oblečenia z druhej ruky. Pokles kvality vedie k väčšiemu plytvaniu a znižuje tak aj zárobky miestnych obchodníkov. Preto chcú tamojší obchodníci novú legislatívu, ktorá by uznala úlohu pracovníkov pri recyklácii odpadu z globálneho severu. Na nakladanie s textilným odpadom, ktorý vznikne z pretriedeného tovaru, zostáva málo finančných prostriedkov.

Európa robí málo pre krajiny na koncového radu spracovania jej textilného fast fashion odpadu. Poplatok, ktorý platia výrobcovia odevov, je nízky, len 0,06 EUR za každú položku. Navyše získané finančné prostriedky nesledujú vývoz textilu do krajiny, ako je Ghana. Takéto krajiny potom trpia následkami nadprodukcie a spotreby v bohatých krajinách. Ghančania chcú, aby návrh politiky EPR, ktorý má byť čoskoro predložený v Bruseli, zvýšil poplatok na minimálne 0,50 centov za každú textilnú položku a aby zaručil, že spravodlivá časť peňazí z neho pôjde do Afriky, teda tam, kde končí použité, alebo nepredané oblečenie zo skladov. Najmenej 10 % z poplatkov by malo ísť do environmentálneho fondu na odstránenie predchádzajúcich škôd, ktoré vznikli na miestnej prírode divokým skládkovaním vyhodeného textilu.

Zdroj fotografie: The OR Foundation
Autor fotografie: M. M. Muntaka
Mesto Akkra nie je schopné vyrovnať sa s objemom odpadu, ktorý dennodenne pri triedení textilného tovaru vznikne. Desať skládok v blízkosti hlavného mesta Ghany sa za posledné desaťročie uzavrelo, pretože boli príliš plné. Dnes prevážajú miestne úrady odpad na skládku vzdialenú 50 km severne od Kantamanto, kde ale dokážu spracovať len asi 30 % celkového odevného odpadu a zvyšných 70 % končí v priekopách a odtokoch. Odtiaľ sa vyplavuje do mora. Aj takáto je odvrátená strana našej rýchlej módy.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články