Krvilačné žraloky. Pravda, alebo mýtus?
- Martinský Rínok
- 20 júla, 2023
- 12:17 pm
Strach so žralokov prinášajúcich smrť umocňujú správy z dovolenkových destinácií. Začiatkom júna tohto roku zabil žralok neďaleko egyptskej Hurghady mladého ruského turistu. Žralok ho zabil pred očami jeho otca, ktorý mu nemohol pomôcť. Zviera vraj už predtým prilákali odpadky v mori. Aj naše médiá túto udalosť niekoľko dní rozpitvávali. Ako to teda s útokmi žralokov vlastne?
Štatistika hovorí, že pravdepodobnosť prenasledovania alebo dokonca zabitia žralokom je zanedbateľná. Ale každá správa o útoku žraloka kdekoľvek na svete je spojená s mýtom o krvilačnej príšere. Aby ste sa vyhli stretnutiu s dravou rybou, stačí niekoľko pravidiel.
Každý, kto vidí svoju vlastnú dovolenku pri mori ohrozenú správami o žralokoch, by sa však mal zamyslieť na faktami. V minulom roku zabili žraloky na celom svete päť ľudí. Päť zo 7,8 miliardy svetovej populácie… Podľa Register International Shark Attack File žraloky zaútočili 57-krát bez príčiny. Ďalších 32 útokov vyvolali ľudia. Šanca na prenasledovanie alebo dokonca zabitie žralokom je teda nízka. Nebezpečnejšie je plávanie. Svetová zdravotnícka organizácia odhaduje, že každý rok sa utopí viac ako 236 000 ľudí.
Aj tak je dobré o žralokoch niečo vedieť. Napríklad, kde sa zdržiavajú. 40 percent ľudí už nežije ďalej ako 100 kilometrov od pobrežia. Biotop pre žraloky je čoraz menší. Napriek tomu je pravdepodobné, že incidenty so žralokmi budú v budúcnosti pribúdať. Pre dovolenkárov na pláži sú najbezpečnejšie strážené úseky pobrežia . Plavčíci poznajú miestne pomery, vodu a poveternostné podmienky. Ich úlohou je tiež neustále sledovať more a hľadať nezrovnalosti a ľudí v nebezpečenstve. Varujú aj pred žralokmi.
Bez ohľadu na to, kde plávate v oceáne, žraloky sa dajú očakávať. Našťastie ľudia nie sú na ich jedálnom lístku. Napriek tomu by mal každý vedieť, kde a predovšetkým kedy je šanca stretnúť žraloka najnižšia. Odborníci neodporúčajú plávať v ústiach riek, pretože nehody so žralokmi sú tu bežné. Z približne 500 rôznych druhov žralokov môže za zlý obraz tohto druhu práve trojica – žralok býčí (belavý), žralok tigrovaný a žralok biely. Tieto tri druhy sa radi zdržiavajú v mútnej vode, kde tečie sladká voda do mora a kde žije veľa ľudí. Ďalším obľúbeným miestom ich výskytu sú hlboké rokliny medzi pobrežím a piesočnatými brehmi.
V zásade platí, že každý, kto ide do mora, by sa mal rýchlo pozrieť do diaľky. Experti na žraloky radi, že ak zbadáte rybársky čln, zabudnite v tej chvíli na plávanie v mori. Pretože bez ohľadu na to, či ide o komerčný alebo turistický rybolov, v oboch prípadoch odpad z rýb končí v mori a to priťahuje žraloky. Plavci by tiež mali okolo rybárov na pláži urobiť si odstup aspoň 50 metrov.
Pomáha aj starostlivé pozorovanie morskej hladiny. Ak je veľa malých a stredne veľkých rýb odrazu pokope, pohybujú sa natlačené a lapajú po vzduchu, môže to znamenať, že v blízkosti je žralok.
Žraloky majú vysoko vyvinutý čuch, ale zrak nepatrí medzi ich silné stránky. Výhľad im sťažuje nielen zakalená, ale aj rozbúrená voda, spôsobená napríklad striekaním. Zároveň to, ale pokladajú za signál, že v blízkosti by mohla byť ich korisť.
Aby sa žraločí lovci zorientovali, reagujú na rôzne svetelné odlesky. Šupiny mnohých rýb majú odlesky v závislosti od dopadu svetla. Rovnaký efekt môže mať aj zlatý amulet, náramok, náramok s trblietavými kamienkami, alebo dokonca reflexné plavky. Podľa žraločej logiky, ak vyzeráte vo vode ako zdroj odleskov a stále sa hýbete, môžete byť potravou. Všetko, čo sa trblieta, sa preto loví. A najlepšie skoro ráno a za súmraku, keď žraloky hľadajú raňajky alebo večeru.