Prehľad správ

Najnovšie články

Problémy s trestom smrti v USA

Slovensko v posledných dňoch vzrušila neobyčajne beštiálna vražda v bratislavskom Ružinove. Média priniesli informáciu, že vraj páchateľ, ktorý zavraždil ženu, je synom vraha Štefana Pantla, známeho ako bratislavský škrtič. Toho v minulosti odsúdili za vraždy, znásilnenia a krádeže. Pantla za socializmu popravili. V čase keď zniesol zo sveta mladé ženy mal iba 25 rokov a bol ženatý. Spolu s manželkou vychovávali malého syna. Podľa informácií TV JOJ je ním práve obvinený J. H., známy aj pod prezývkou „Kuchár Jožko“.

Nepochybne sa teraz v reakcii na túto brutálnu vraždu v slovenskej spoločnosti zdvihne percento ľudí požadujúcich znovuzavedenie absolútneho trestu, možno netušiac, aké „technické“ problémy sú dnes s popravou odsúdeného v civilizovanom svete, napr. v USA, spojené.

Trest smrti bol na Slovensku zrušený v roku 1990. Najvyšším možným trestom sa tak stalo doživotie. Do zákazu trestu smrti vo vtedajšom Československu popravili 1207 ľudí. Trest sa vykonával tradične obesením.

30. mája 1988 Krajský súd v Banskej Bystrici vymeral trest smrti, ktorý vykonali 8. júna 1989 v Bratislave. Išlo o posledný vykonaný trest smrti v Československu. Popraveným bol Slovák Štefan Svitek a do dejín sa zapísal mimoriadne krutým činom. V posledný októbrový deň roku 1987 zobral sekerou tri životy vlastnej rodine – svojej žene a dvom dcéram. Popravený Štefan Svitek mal 29 rokov.

Archívne fotografie zo spisu a rekonštrukcie trojnásobnej vraždy, ktorú spáchal posledný popravený Slovák Štefan Svitek. Zdroj: Archív
Štyri mesiace pred Svitekom, 2. februára 1989, popravili posledného Čecha, Vladimíra Luleka, ktorý tiež zobral život vlastnej rodine. Aj v tomto prípade úradoval alkohol. Za Štefanom Svitekom mal na šibenicu nasledovať ešte vrah Zdeněk Vocásek. Pred šibenicou ho ale nakoniec zachránila Nežná revolúcia a zrušenie trestu smrti.
Zdroj ilustrácie: europarl.eu

Európsky parlament sa radí k najväčším odporcom trestu smrti a zasadzuje sa za jeho zrušenie na celom svete. Trest smrti zrušilo do roku 2019 142 krajín, buď zákonom, alebo ho prestali vykonávať. Dodnes sa však vykonáva v 56 krajinách sveta. V Ázii, USA a arabskom svete existuje proti zrušeniu trestu smrti silný odpor.

USA už dávno, pred mnohými generáciami opustili spôsoby popravovania, ktoré boli praktikované v Európe až do zákazu trestu smrti, teda obesením, alebo sťatím gilotínou. Už pred 133 rokmi sa uskutočnila v USA prvá poprava na elektrickom kresle. V newyorskom väzení Auburn popravili vraha Williama Kemmlera. Poprava prúdom však bola novinka aj pre amerických katov. Tí si to deň pred plánovanou exekúciou úspešne vyskúšali na koňovi.

Prvé použitie elektrického kresla na vykonanie trestu smrti V newyorskom väzení Auburn. Zdroj ilustrácie: Archív

V súčasnosti Amerika nečelí len problému, že polovica Američanov považuje trest smrti za nespravodlivý a je za jeho celoplošný zákaz, ale aj praktickejšiemu problému, ako vykonať samotnú popravu tam, kde sa ešte vykonáva. V minulom roku klesol počet štátov vykonávajúcich popravy na 20-ročné minimum. Len päť štátov, Alabama, Florida, Missouri, Oklahoma a Texas, popravilo väzňov. V USA menšina amerických štátov je nútená presadzovať aj nové metódy popráv. Štáty, ktoré vykonávajú trest smrti, podnikajú čoraz extrémnejšie kroky, aby udržali svoje popraviská v prevádzke. Niektorí sa obracajú na alternatívne metódy k tradičnej smrtiacej injekcii.

Zdroj ilustrácie: iStockphoto

Smrtiaca injekcia, bola v USA prevládajúcim spôsobom popravy od 70. rokov 20. storočia, keď nahradila elektrické kreslo. Pred pár rokmi boli látky nutné k výrobe smrtiacej injekcie predmetom medzinárodného bojkotu vedeného Európou vedno s farmaceutickými spoločnosťami, ktoré sú proti tomu, aby sa ich produkty používali na zabíjanie ľudí. Použitie týchto smrtiacich chemikálií bolo zo strany farmaceutických spoločností globálne embargované a v USA preto nemali čím napĺňať smrtiace injekcie.

Jednému odsúdenému na smrť v Idahu už bola opakovane odložená poprava pre nedostatok smrtiacej chemikálie. Z tohto dôvodu sa Idaho stalo v minulom roku piatym štátom, ktorý povolil popravčiu čatu. Štát Tennessee sa snažil o to isté a nepodarilo sa mu schváliť legislatívu, ktorá by prijala túto techniku. Južná Karolína reagovala na ťažkosti pri získavaní smrtiacich drog tým, že v roku 2021 presedlala späť na elektrické kreslo a popravčiu čatu.

Popravná komora v štátnej väznici v Utahu prispôsobená na vykonanie trestu zastrelením čatou strelcov. Autor fotografie: Trent Nelson, zdroj fotografie: AP

Alabamské pokusy s dusíkom, ako metódou popravy, sú prejavom trendu, ktorý naberá tempo medzi štátmi, v ktorých sa udeľuje trest smrti. O necelé tri týždne, ak nepríde k odkladu na poslednú chvíľu, sa Kenneth Smith stane prvou osobou, ktorá bude popravená pomocou doteraz nevyskúšanej metódy pomocou dusíka.

Dusíková hypoxia teoreticky funguje tak, že dusík nahradí vdychovaný kyslík väzňa. Počas niekoľkých minút zníži hladinu kyslíka v mozgu a ďalších vitálnych orgánoch na smrteľnú úroveň, čo by malo viesť k uduseniu. Vedenie väznice sa priklonilo k úplne experimentálnemu postupu, ktorý podľa odborníkov môže vystaviť väzňa ďalšiemu krutému a neobvyklému trestu. Spôsob, akým chcú odsúdeného zabiť, je do značnej miery skrytý pred zrakom verejnosti. Štátny protokol odhaľuje iba to, že Smith bude mať na tvári pripútanú masku, cez ktorú bude prechádzať dusík, čím sa jeho telo zbaví kyslíka pre život. Plyn sa bude podávať „pätnásť minút alebo päť minút po indikácii rovnej čiary na EKG, podľa toho, čo je dlhšie“, uvádza protokol. Smith sa stane pokusným králikom pre nikdy predtým nevyužívanú metódu popravy, ktorú súdne popravy ešte nikdy nepoužili a ktorú veterinári považujú za neakceptovateľnú formou eutanázie pre zvieratá.

Keďže štáty s trestom smrti prijali alternatívne metódy zabíjania, USA majú teraz šesť rôznych smrtiacich protokolov: smrteľná injekcia, elektrické kreslo, smrtiaci plyn vrátane kyanidu, popravčia čata, obesenie a teraz najnovšie hypoxia dusíkom v Alabame. Na druhej strane rastie záujem verejnosti o spravodlivosť trestu smrti. V súčasnosti je americká verejná mienka v tejto otázke rozdelená na dva približne rovnako veľké tábory. Prieskum verejnej mienky Gallupovho inštitútu v novembri 2023 ukázal, že pre 50 % opýtaných je trest smrti je nespravodlivý, 47 % opýtaných uviedlo, že je spravodlivý a treba ho zachovať.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články