Espresso je proti Alzheimerovi a 3 minúty cvičenia posilňuje mužské predstavy
- Martinský Rínok
- 9 augusta, 2023
- 2:32 pm
Espresso je jedným z najviac konzumovaných nápojov na svete. Vedci teraz zistili, že tento malý stimulant aktivity dokáže oveľa viac: V laboratórnych testoch pôsobil proti zhlukom bielkovín v mozgu, ktoré sú typické pre Alzheimerovu chorobu.
Tisíce ľudí dostane každý rok demenciu a od lekárov počuje smutnú diagnózu, lebo väčšina z nich má Alzheimerovu chorobu . Vedci predpokladajú, že počet prípadov s touto diagnózou sa na celom svete v najbližších troch desaťročiach strojnásobí. Čísla sú nepredstaviteľné. Podľa prognózy len v Nemecku by touto chorobou bolo do roku 2050 postihnutých približne 2,8 milióna ľudí. V súčasnosti je ich podľa spolkového ministerstva zdravotníctva 1,6 mil.
Príčiny Alzheimerovej choroby sú nejasné – doteraz sa nenašiel žiadny liek. Príznaky tohto ochorenia sa dajú zmierniť rôznymi liekmi a terapiami a progresia sa dá spomaliť. Presné príčiny ochorenia sú tiež do značnej miery nejasné. Je však známe, že pri tomto ochorení sa v mozgu ukladajú dva rôzne proteíny: takzvané beta-amyloidné plaky a tau fibrily. Kým amyloidné beta plaky sa ukladajú medzi nervovými bunkami, chorobou zmenený proteín tau sa hromadí v nervových bunkách a ukladá sa tam vo forme vlákien, fibríl tau. To následne vedie k dysfunkcii a v konečnom dôsledku k deštrukcii buniek. Štúdie mozgov po smrti pacientov ukázali, že tau fibrily sú užšie spojené s klinickými príznakmi ako plaky. Nájdenie lieku, ktorý by dokázal tento proces zastaviť, by preto znamenalo medicínsky prelom obrovského významu
Už skoršie štúdie predpokladali pozitívne účinky kávy. Napríklad, že mierna až vysoká konzumácia kávy má účinok proti neurodegeneratívnym ochoreniam, ako je Alzheimerova a Parkinsonova choroba a že rôzne látky v káve majú pozitívne vlastnosti, pokiaľ ide o zmiernenie symptómov chorôb, ako sú kognitívne poruchy alebo poruchy pamäti.
Teraz vedci z univerzity vo Verone urobili zaujímavý objav. Bioaktívne látky v espresso káve môžu zjavne zabrániť tvorbe týchto tau fibríl – a urobiť ich neškodnými. V rámci štúdie, ktorá bola publikovaná v časopise „Journal of Agricultural and Food Chemistry“ ,vedci najprv analyzovali chemické zloženie espressa. Pri pokusoch bola použitá zmes kávy Arabica z Južnej Ameriky a kávy Robusta z Afriky a Ázie.
Vedci sa zamerali predovšetkým na štyri látky v ňom obsiahnuté: kofeín, trigonelín, genisteín a teobromín, ktorý sa tiež nachádza aj v čokoláde. V laboratórnom experimente potom v skúmavke spojili jednotlivé ingrediencie a celý extrakt z espressa s tau proteínmi, ktoré už prešli patologickými zmenami. Ukázalo sa, že v prípade kofeínu, genisteínu a celého extraktu z espressa sa vlákna skrátili a už netvorili väčšie vlákna. Skrátené vlákna už tiež neboli pre bunku škodlivé. Tento efekt bol najsilnejší pri použití extraktu z espressa.
Aj keď sa experiment uskutočnil v laboratóriu a účinky sa pravdepodobne nedajú jednoducho preniesť na ľudské telo jedna k jednej, vedci sú presvedčení, že konzumácia espressa má pozitívny vplyv na mozog. Na základe biologickej dostupnosti zložiek kávy v mozgu a na základe výsledkov štúdie sa predpokladá, že mierna konzumácia kávy môže poskytnúť dostatočné množstvo bioaktívnych molekúl, aby pôsobili oddelene, alebo synergicky, ako modulátory agregácie a toxicity tau proteínu. Štúdia tak poskytuje dôkaz, že espresso je zdrojom prírodných zlúčenín, ktoré vykazujú prospešné vlastnosti pri zmierňovaní patológií.
Štúdia je dôležitým základom pre ďalšie skúmanie toho, ako možno bioaktívne zlúčeniny použiť na prevenciu a liečbu neurodegeneratívnych ochorení, pri ktorých sa ukladajú tau proteíny, medzi ktoré patrí aj Alzheimerova a Parkinsonova choroba.
Len tri minúty namáhavého cvičenia ovplyvní reakciu mužov na sexuálne podnety
Skupina nemeckých výskumníkov z univerzít v Siegene a Trieri uskutočnila zaujímavú štúdiu, ktorej výsledky naznačujú, že len tri minúty namáhavého cvičenia môžu výrazne ovplyvniť reakciu mužov na sexuálne podnety. Ich zistenia boli publikované v časopise „Psychophysiology“.