Prehľad správ

Najnovšie články

Hrozí vám infarkt? Otestujte sa

Choroby kardiovaskulárneho systému patria u nás, ale aj i inde vo svete k najčastejším príčinám úmrtí. 30-tisíc Slovákov zomrie ročne na srdcovo-cievne ochorenia. Slováci trpia najmä chronickým srdcovým zlyhávaním, pričom povedomie verejnosti o tomto ochorení je pomerne nízke. Situácia je podobná aj v iných krajinách. Rovnako aj v Nemecku viac ako 200 000 ľudí ročne postihne infarkt. Zomrie naň asi 50 000 ľudí. Preto „Nemecká nadácia pre srdce“ vypracovala a propaguje vo verejnosti preventívny test pozostávajúci z jednoduchých otázok, ktoré napovedia, aké vysoké je osobné riziko srdcového infarktu. Odhadnúť sa to dá zodpovedaním na otázky o osobnom zdraví a prostredí: čím častejšie bude na otázky odpoveď „áno“, tým vyššie je riziko.

Otázky sú založené na teste rizika srdcového infarktu . Test je zameraný na ľudí, ktorí momentálne netrpia cievnym ochorením, resp. o svojom ochorení nevedia a sa na takéto ochorenie neliečia. Iniciatíva sleduje preventívne ciele.

1. Máte príbuzných, ktorí prekonali infarkt?
Ak blízki príbuzní, ako sú rodičia, alebo súrodenci, už mali infarkt, môže sa zvýšiť aj vaše osobné riziko. Pretože gény môžu hrať úlohu pri vzniku infarktu. V roku 2014 medzinárodní vedci pod vedením Univerzity v Lübecku identifikovali 23 genetických variantov, ktoré zvyšujú riziko srdcového infarktu. Medzi nimi bolo 13 dovtedy neznámych rizikových génov. Skúmali dva milióny markerov v genómoch približne 87 000 subjektov na celom svete.

2. Fajčíte viac ako 20 cigariet denne?
Je známe a preukázané, že fajčenie môže viesť k rakovine pľúc. Mnohí si menej uvedomujú, do akej miery fajčenie zvyšuje aj riziko cievnych ochorení a tým aj infarktu, mŕtvice a poškodenia mozgu. Fajčenie môže spôsobiť tvorbu usadenín v cievach, ktoré v najhoršom prípade môžu cievu úplne upchať. Každá cigareta poškodzuje organizmus. Riziko infarktu je obzvlášť vysoké u ľudí, ktorí vyfajčia v priemere viac ako 20 cigariet denne. Riziko je šesťkrát vyššie ako u nefajčiarov.

3. Cvičíte aspoň o 20 minút menej ako raz za mesiac?
Ak budete pravidelne cvičiť, môžete zabrániť vápenateniu ciev a dokonca napomôcť ústupu existujúcich usadenín. Tým sa znižuje riziko srdcového infarktu. Ideálne je aspoň nájsť si čas na 20 minút cvičenia dvakrát týždenne.

4. Máte nadváhu?
Nadváha je rizikovým faktorom mnohých chorôb, vrátane srdcového infarktu. Nadváhu si môžete vypočítať pomocou indexu telesnej hmotnosti alebo skrátene BMI. Použite na to nasledujúci vzorec: telesná hmotnosť v kg / (výška v m) 2 . BMI nad 25 znamená nadváhu a nad 30 znamená obezitu. Umiestnenie tuku v tele môže byť dôležité pre zdravie. Za nebezpečný považujú lekári najmä cievny brušný tuk, ktorý sa hromadí v okolí orgánov a produkuje zápalové látky poškodzujúce srdce. Muži sa považujú za rizikových ak ich obvodu pása je viac ako 94 centimetrov a ženy od 80 centimetrov.

5. Často jete mäso, údeniny, rýchle občerstvenie, koláče, sladkosti a pijete sladené limonády?
Obezita a cukrovka je zlé pre srdce. Spomínané potraviny by preto mali byť v jedálničku len ojedinele. Namiesto toho si treba denne dopriať denne zeleninu, šalát, ovocie, strukoviny, celozrnné výrobky, vlákninu, olivový a repkový olej a ryby namiesto mäsa.

6. Ste často v strese?
Časová tieseň, naháňanie termínov a nadmerné nároky na výkon v práci i doma. Ti, ktorí sú doma či v práci neustále v strese, trpia nielen psychicky, ale aj fyzicky. Stres spôsobuje zrýchlenie tepu srdca a zvýšenie krvného tlaku. Z dlhodobého hľadiska je to veľmi škodlivé.

7. Máte vysoký krvný tlak?
Trvalo vysoký krvný tlak zaťažuje srdce. Odporúča sa, aby váš krvný tlak bol nižší ako 140 až 90 mmHg. Najlepšie je pravidelne si nechať zmerať tlak u lekára. V domácich podmienkach môžu namerané hodnoty skresľovať rôzne chyby, napríklad voľná, alebo príliš malá manžeta, alebo príliš vysoko umiestnená ruka pri meraní.

8. Máte vysokú hladinu LDL cholesterolu?
Ak to chcete zistiť, môžete si dať urobiť test u svojho lekára alebo si kúpiť merací prístroj, či rýchly domáci test. Cholesterol je krvný tuk, ktorý sa môže hromadiť na vnútorných stenách krvných ciev a zužovať ich do takej miery, že tok krvi do srdca je život ohrozujúci. Vajíčka boli dlho považované za škodlivé pre zdravie, boli vnímané ako cholesterolové bomby, no dnes vedci vedia, že strava je za hladinu cholesterolu zodpovedná len čiastočne. Zvyšok je genetika. Ak sú hodnoty vysoké, nestačí sa preto ráno jednoducho zaobísť bez praženice. Ak máte vysokú hladinu LDL cholesterolu v krvi, mali by ste sa poradiť so svojím lekárom, aké opatrenia máte dodržiavať.

9. Máte cukrovku?
Zvýšená hladina cukru v krvi tiež podporuje usadeniny v cievach, preto diabetici majú zvýšené riziko srdcového infarktu. Keďže mnohí diabetici trpia aj obezitou a vysokým krvným tlakom, týka sa ich viacero rizikových faktorov.

10. Mávate občas bolesť na hrudníku alebo tlak na hrudníku dlhšie ako päť minút?

Zdroj ilustrácie: Zdravie.sk

Popis bolesti, ktorá môže predchádzať infarktu je nasledujúca: príležitostne sa vyskytuje v oblasti hrudníka a môže vyžarovať do krku alebo paže. Môže sa objaviť aj tlak, pocit tiesne alebo dýchavičnosť. Ak máte takéto stavy, potom by ste mali okamžite hovoriť s lekárom. Tlak v hrudníku spočiatku vzniká len pri fyzickej námahe, napríklad pri športe, ale neskôr aj v kľudovom období. Stáva sa obzvlášť kritickým, ak tlak v hrudníku, alebo pocit pálenia za hrudnou kosťou, trvá dlhšie ako päť minút. Môže to byť poplašný signál pre prichádzajúci infarkt. Potom by ste nemali váhať a mali by ste vytočiť číslo lekárskej pomoci.

11. Boli ste niekedy na vyšetrení na podozrenie na srdcový infarkt?
Ak sa vyšetrením v minulosti podozrenia nepotvrdili, aj vtedy by ste si mali v budúcnosti dávať pozor najmä na varovné signály vychádzajúce z vášho tela. Hlavne sa snažte predísť ďalším incidentom zdravou stravou a dostatočným pohybom.

Vyhodnotenie testu
Čím viac ste odpovedali „áno“, tým vyššie je riziko srdcového infarktu. Ak máte zvýšené riziko, poraďte sa so svojím lekárom. Situáciu v žiadnom prípade nepodceňujte!

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články