Zelenina plná zdravia
- Martinský Rínok
- 7 februára, 2023
- 8:44 am
Kel je jedným z najrozšírenejších druhov zeleniny. Poviete si, že je to iba obyčajný kel, ktorý ste dostávali ako prívarok v školskej jedálni, čím už len ten bude zaujímavý? Omyl, kel je mimoriadny a je typickým príkladom toho, že príroda niekedy do najobyčajnejších rastlín vloží viac vzácnych látok než do exotických plodov.
Kel poznali ho už v antike, pochádza z Apeninského polostrova. U nás, v strednej Európe ho ľudia začali pestovať až v 17. storočí. Kel má široký rad odrôd. Od skorých až po zimné. Poznáme kel hlávkový, kučeravý i ružičkový. Ružičkový kel je na trhu od jesene do jari, pestovateľom vydrží v záhradke v mraze, a to až do -17 °C. Na pestovanie je nenáročný, odolný, prezimuje na hriadke, ba najlepšiu chuť má až po prvých mrazoch.
Aby mohli kučeravé listy kelu čo najdlhšie odolávať vonkajšiemu chladu, musia mať dostatok ochranných vitamínov a minerálov. Príroda ich kelu nadelila v hojnej miere, aby ho tak ochránila pred nepriazňou počasia. Okrem minerálnej výbavy od prírody dokáže kel vysať z pôdy, čo sa len dá.
Kel si napriek bohatému obsahu minerálov a vitamínov tomu zachováva málo kalórií, bielkovín i sacharidov. V koncentrácií karoténov, resp. vitamínu A je kel šampión. Obsahuje ho 4-krát viac ako brokolica, 6-krát viac ako hrášok a 40-krát viac ako zeler. Kel obsahuje všetky vitamíny skupiny B (okrem B12) a môže sa pochváliť pozoruhodnou koncentráciou vitamínu C. Aj vitamínu E má spomedzi všetkých druhov zeleniny najviac. A to nie je všetko! Ešte obsahuje vlákninu, vitamín K, draslík, vápnik, sodík, železo, horčík, fosfor, mangán. Kel čistí črevá a odstraňuje zápchu, rýchlo regeneruje sliznice čriev, znižuje hladinu cholesterolu a koncentráciu tukov v krvi a posilňuje všetky sliznice v organizme.
Kel je dvojročná rastlina, kvitne až v druhom roku (vegetačná doba je približne 250 dní). Okraj listov je kučeravý a vlnitý a často zúbkovaný. Existujú zelené, fialové (červené), biele a strakaté formy. V dôsledku drevnatenia rastlina dobre znáša nízke teploty (až do -17 °C).
Kel obsahuje množstvo živín, ktoré sa môžu viazať spolu so žlčovými kyselinami. Keď sa toto viazanie uskutoční, hladiny cholesterolu v krvi klesnú, pretože telo potrebuje nahradiť žlčové kyseliny a môže ich získať z rozkladu cholesterolu. Štúdie na príjme kelu ukazujú, že celkový cholesterol v krvi a LDL cholesterol klesá so zvyšujúcim sa množstvom kelu v strave.
Pravidelná konzumácia kelu je dobrá a lacná cesta k posilneniu imunity. Kel kučeravý má obrovské množstvo vitamínov, minerálnych látok a stopových prvkov. Je ideálnym zimným druhom zeleniny a pomáha nášmu organizmu úspešne odolávať chorobám z prechladnutia. Jediná porcia kelu obsahuje odporúčanú dennú dávku vitamínu C na posilnenie imunity.
Vitamín E, ktorý kel kučeravý obsahuje najviac zo všetkých druhov zeleniny, je účinným ochrancom buniek pred vplyvom voľných radikálov. Kel teda dokázateľne spomaľuje proces starnutia a omladzuje organizmus. Jedným z dôsledkov starnutia je zhoršenie zraku. Existuje niekoľko živín v strave, ktoré môžu pomôcť zabrániť zhoršovaniu zraku. Kel je ideálny, pretože obsahuje luteín a zeaxantín, karotenoidové antioxidanty, ktoré sa v ňom. Mnoho štúdií ukázalo, že ľudia, ktorí jedia dostatok luteínu a zeaxantínu, majú oveľa nižšie riziko degenerácie makuly a šedého zákalu (dve veľmi časté ochorenia oka).
Kel je aj jedným z najlepších zdrojov vitamínu K na svete – jeden pohár šťavy obsahuje takmer 7-násobok odporúčanej dennej dávky. Je absolútne rozhodujúci pre zrážanie krvi a to tým, že “aktivuje” určité bielkoviny a poskytuje im schopnosť viazať vápnik. Ak trpíte osteoporózou, mali by ste kel zaradiť do svojho jedálneho lístka aspoň dva razy do týždňa. Z kelu sa dajú uvariť chutné recepty. Čím viac ho pri diéte zjete, tým viac podporíte činnosť čriev. Kel podporuje trávenie a prečisťuje črevá, močové cesty aj obličky.
Jesť kel sa oplatí nielen pri diéte, ale aj v stresovom období, lebo stres je pre obranyschopnosť organizmu ťažkou výzvou. Navyše kel upokojuje nervový systém a to sa vám zíde aj pri diéte, ktorá na vás môže pôsobiť stresujúco. Kel má močopudné účinky a určite si ho naložte na tanier, ak váš organizmus príliš zadržiava vodu. Zbaví vás jej. Navyše kel pomáha budovať svalovú hmotu, vyživuje a regeneruje svaly, preto ak popri diéte aj cvičíte, oceníte jeho schopnosti.
A ešte rada na záver: Kupujte len čerstvé hlávky, ktoré nie sú príliš mäkké. Veľké okrajové listy môžu byť povädnuté, ale vnútrajšok hlávky pritom môže byť v poriadku. Používajte ho do šalátu, čerstvá šťava z kelu zmiešaná v pomere 1 : 2 so šťavou z jabĺk má veľmi zaujímavú chuť. Mixovanie kelových listov je vynikajúci spôsob, ako do seba dostať naozajstnú vitamínovú bombu.