Prehľad správ

Najnovšie články

Slovenské národné povstanie – jeho význam a následné zmeny v spoločnosti

Dňa 29. augusta sme si pripomenuli 75. výročie Slovenského národného povstania, ktoré je dodnes veľmi významným miľníkom v dejinách Slovenska. Vedeli ste o tom, že prvé boje povstania začali v Žiline a pokračovali v Strečnianskej tiesňave?

Už od roku 1938 začali Hitler a Nemecko pripravovať plány na ovládnutie sveta a zároveň diktovať svoje predstavy o jeho usporiadaní národom v Európe. Za týmto účelom sa Hitler stretol v Berlíne aj s Jozefom Tisom – predsedom Hlinkovej slovenskej ľudovej strany (HSĽS), ktorému pod nátlakom navrhol možnosť vyhlásiť nezávislosť Slovenského štátu, na ktorého čele sa následne stal aj prezidentom. Po jeho vyhlásení armáda nacistov obsadila české krajiny a vyhlásila tak Protektorát Čechy a Morava.  

Slovensko sa tak stalo „satelitom nacistického Nemecka“. Pod jeho vplyvom malo dopomôcť Nemecku uskutočňovať mocenské plány a využiť Slovákov pre jeho vojenské zámery. Naša krajina bola v tomto období v rukách nacistických orgánov, ktoré na Slovensku rozpútali krutý teror. Pripravované povstanie bolo reakciou na postupné obsadzovanie slovenského územia nemeckými vojenskými jednotkami. Zároveň jeho politickým cieľom bolo odstránenie Hlinkovej slovenskej ľudovej strany a začlenenie Slovenska do obnovenej Československej republiky.

Pôvodne malo vypuknúť až po dohode s Červenou armádou, no začalo vzburou žilinskej posádky vojakov, ktorá sa postavila na odpor prichádzajúcim vojakom na naše územie. Slovenské národné povstanie však oficiálne vypuklo signálom „začnite s vysťahovaním!“, ktorý vydal podplukovník generálneho štábu Ján Golián 29. augusta 1944 na základe správ o žilinskej potýčke.

O deň neskôr povstalci zo Žiliny ustúpili do Strečnianskej tiesňavy, keďže bolo toto miesto lepšie pripravené na obranné postavenie, ktoré bolo organizované veliteľom žilinskej jednotky mjr. J. Dobrovodským, veliteľom martinskej jednotky pplk. E. Perkom a veliteľom 1. čs. partizánskej brigády M.R. Štefánika P.A. Veličkom.

Strečnianska tiesňava bola zároveň významným strategickým miestom, pretože zabezpečovala Nemcom cestné i železničné spojenie na prepravu posíl, zbraní, ale i zásob smerom na východ. Keďže povstanie vypuklo predčasne, velitelia nemali zjednotenú prípravu na konečné vystúpenie v ozbrojení. Zároveň pre nedostatok času nebolo možné z Martinských kasární dopraviť viac tankov a diel, pričom do boja dopravili iba 10 tankov a samohybné delo. Napriek tomu, že bolo pri Strečne nasadených množstvo povstalcov i partizánska brigáda, nepodarilo sa Nemcov zastaviť. Ich prevaha v ťažkej technike povstalcov prevalila. Aj napriek tomuto neúspechu sa akciou podarilo zabrániť Nemcom postup do mesta Martin a výrazne podporiť povstanie v jeho prvých dňoch. To však netrvalo dlho, do 9. septembra prišli povstalci takmer o všetky tanky aj delá. 5. septembra Nemci obsadili Vrútky a o dva týždne aj Martin.

gen. Emil Perko
Zdroj: muzeumsnp.sk

mjr. J. Dobrovodský
Zdroj: zilinskazupa.sk

Aj keď táto bitka nebola úspešná, bola jedným z najdôležitejších bojov počas 2 mesačného trvania povstania. Nielen, že bola úplne prvá, ale pričinila sa o spomalenie postupu nemeckých vojsk. Povstanie bolo rozšírené na viac ako 30 vtedajších okresov Slovenska s rozlohou približne 20 000 kilometrov štvorcových s približne 1,7 milióna obyvateľmi. Slovenské národné povstanie bolo ukončené po 60 dňoch, 27. októbra 1944, obsadením Banskej Bystrice okupantmi, ktorá bola jeho centrom. Na to bolo povstanie potlačené do hôr, kde povstalci prešli na partizánsky spôsob boja.

Aj napriek neúspechu slovenský národ povstaním ukázal, že nebude nečinne čakať na oslobodenie Červenou armádou, ale spoločne sa dokáže vzoprieť nepriateľom a postaviť sa v boji za slobodu. Týmto krokom jasne demonštroval, že nechce žiť v utláčanom prostredí, nech je presila akákoľvek silná a veľká. Týmto ľudovým činom sa Slovensko vzoprelo nacistom a ich prisluhovačom.

Nielen, že celá akcia narušila celistvosť nemeckého frontu aj keď iba na krátko, avšak zneužila vojskám používať dopravné spojenie ako aj hospodárske zdroje pre ich vojnové úsilie. Povstanie znemožnilo využitie Slovákov podľa zámerov nacistov v boji proti sovietskym vojskám. Práve vďaka nemu sa na konci vojny zaradili medzi víťazné mocnosti.

Slovenské národné povstanie je teda dodnes jednou z kľúčových a pozitívnych udalostí Slovenska. Reprezentácia povstania definuje princípy dodnes, nielen pre Slovensko ale aj pre celú Európu. A teda existencia Európy bez fašizmu a agresie, Európa ľudských práv a slobody, demokracie a najmä sociálnej spravodlivosti. Povstalci prejavili neskutočnú dávku odvahy, postavili sa za Slovenský národ a významne sa tak pričinili o jeho lepšiu budúcnosť.

To, že bolo Slovenské národné povstanie dôležitým miľníkom potvrdzujú aj každoročne organizované oslavy na rôznych miestach Slovenska, pričom najväčšie sa realizujú práve v jeho centre v Banskej Bystrici.

 

Zdroje:

muzeumsnp.sk
dennikn.sk
milost.sk
upn.gov.sk
history.hnonline.sk
ta3.com
muzeumsnp.sk
upn.gov.sk

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články