Prehľad správ

Najnovšie články

Záhrada pre suché leto? Jednoznačne už bez trávnika

Záhradkári a fanúšikovia upravených okrasných záhrad okolo rodinných domov majú posledné roky problém svoje tradičné záhrady udržať svieže a v dobrej kondícii bez enormnej spotreby vody, najmä keď nemajú jej vlastný zdroj a sú odkázaní na vodu z verejnej siete. Trávniky bez zavlažovania sa im pred očami v letných mesiacoch menia na nevábne vyprahnuté savany a polopúšte. Spolu s meniacou sa klímou sa mení aj obraz akejsi našej ideálnej záhrady, kde doteraz dominoval svieži zelený a perfektne zastrihnutý trávnik ohraničený zeleným tujkovým plotom.

Záhradkári dobre vedia, že vynaloženou starostlivosťou je trávnik jednou z najnáročnejších vecí v jeho záhrade. Stojí peniaze a veľa času. Potom príde leto a horúčavami zažltnutý vyschnutý trávnik nie je to pravé, čím by sme sa na záhrade chceli pochváliť. Čím ho teda nahradiť?

Inšpiráciu pre menej na vodu náročnú záhradu môžeme nájsť v oblastiach, kde vždy panovalo horúce slnko a kde majú v lete málo dažďa. Odborníci na tvorbu záhrad radia inšpirovať sa pri jej dizajne a pre výbere vhodných suchomilných rastlín oblasťou Stredomoria, alebo záhradami z Texasu a Kalifornie.

Na prácu k náročnejším v boji proti v suchu v záhrade patrí úprava terénu. Členitý povrch záhrady je lepší pre zadržiavanie vlahy. Poskytuje v horúčavách lepšiu klímu ako rozľahlý zelený koberec. Priestor rozdelený stromami, kríkmi a múrikmi, ktoré vrhajú tieň, dostane nielen príjemnú letnú klímu a človek viac útočiska pred horúčavami, ale takáto záhrada pôsobí aj pocitovo dynamickejšie, ako „nudný“ anglický trávnik.

Zdroj fotografie: TASR

Ak sa nechcete vzdať radosti, ktorú poskytuje perfektne udržiavaný trávnik, keď sa po ňom prebehnete naboso, alebo nepotrebujete mať kvôli tomu okolo domu rozľahlú sterilnú golfovú pažiť, skúste kvôli šetreniu vodou (ale aj energiou a časom) zmenu. Ak vám to budete stačiť, zmenšite plochu zeleného koberca na minimum a zvyšok záhrady postupne upravte na podmienky dlhotrvajúceho sucha. Alebo, rovno skúste zmenu na prírodný pestrý lúčny trávnik. V takom trávniku sú doma typické pestrofarebné kvetiny, ktoré potešia oko i hmyz. Tento spôsob pestovania trávnika je čoraz viac rozšírený a v posledných rokoch po ňom siahli aj niektoré samosprávy pri údržbe verejnej zelene. Šetrí im nielen finančné zdroje na kosenie. Pri jeho pestovaní sa používa menej chémie a to tiež pomáha chrániť prírodu. Vysoká tráva a kvety pomôžu prežívať aj malým živočíchom a hmyzu v meste, ale nepoteší alergikov.

Zdroj fotografie: chovatelhospodar.sk
Rozkvitnutá pestrofarebná kvetinová lúka pôsobí určite veľmi romanticky, ale sa nehodí všade. Do mestského prostredia určite veľmi nezapadne. Naopak na vidieku, či pri chatách alebo chalupách, situovaných najmä v podhorských oblastiach, bude pôsobiť čarovne.
Zdroj fotografie: Archív MR

V meste, pri rodinnom dome, je lepšie v boji proti suchu vymeniť časť trávnika za suchomilné okrasné rastliny a miesto trávnika prekryť ostatné časti záhrady štrkom, kameňom, alebo kôrovým mulčom. Zmenu doterajšej klasickej záhrady na „púštnu“ variantu docielite aj výberom vhodných rastlín. Suchomilné rastliny sú z hľadiska zalievania prakticky bez údržby. Po vysadení ich zalejete vodou a už potom si žijú svojim životom. Vodu si nájdu hlbšie pod povrchom, alebo sa uspokoja len s rosou.

Všetky suchomilné rastliny majú rady priepustnú zeminu, preto je dobré zmiešať zeminu so záhrady s pieskom. Pri vysádzaní treba suchomilným rastlinám okolo nich miesto jamky urobiť kopček. Jamka im nerobí dobre, najmä v jesennom a zimnom vlhkom počasí, lebo kombinácia vlhka zimy im neprospieva, alebo aj rovno zabíja. Maximálne ich na zimné obdobie prekryjete čečinou.

Dnes nie je problém zaobstarať si desiatky rôznych zaujímavých rastlín, ktoré sa zaobídu bez intenzívneho zavlažovania a prežijú aj naše domáce zimné podmienky, najmä mráz. Z byliniek je to už u nás dobre známa levanduľa, rozmarín, materina dúška, alebo pamajorán.

Zdroj fotografie: rastlinky.sk

Origanum vulgare – pamajorán. Bylina s kompaktným rastom, vhodná do trvalkových výsadieb. Kvety sú svetlo ružové, objavujúce sa v letnom období. Hodí sa pre pestovanie vo vidieckych záhradách, alebo v bylinkových záhonoch. Miluje slnečné stanovište, ale znáša aj mierny polotieň. Pôdy toleruje suchšie, dobre priepustné. Je to známa liečivá rastlina, používaná pre antiseptické účinky. Ako korenina je neodmysliteľnou súčasťou talianskej kuchyne.

Zdroj fotografie: Archív MR
Perovskija lebedolistá, pochádza z ruskej Sibíri a nahradí vám v záhonoch na mráz citlivú levanduľu. Je to okrasná drevina obľubujúca suchšie pôdy a slnečnejšie stanoviská. Je nádherná práve pre jej kvet silno modrej farby. Hodí sa do skupinových výsadieb. Je nenáročná a úplne mrazuvzdorná.
Zdroj fotografie: wikipedia.org
Yucca je pôvodne divorastúca palma z juhozápadných štátov USA. Prinesie do záhrady trochu pravej južanskej exotiky. Výber mrazuvzdorných sukulentov a kaktusov, alebo niektorých druhov yuccy je v našich záhradníctvach dostatočne široký.
Zdroj fotografie: Archív MR
Vhodné do málo zavlažovanej záhrady sú aj skalnice (Sempervivum). Sú to nenáročné, húževnaté a sucho dobre znášajúce rastliny, ktorých je široká škála farieb a tvarov.
Zdroj fotografie: Archív MR
V extrémnych podmienkach sucha sa u nás výborne darí starčekom (Senecio) alebo aj rozhchodníkom (Saxifraga).
Zdroj fotografie: Archív MR
Pri nákupe rastlín sa poraďte sa s odborníkmi, ktoré z nich sú naozaj mrazuvzdorné a dlhodobo prežijú aj v našich podmienkach. A na záver fotografie realizácie „suchých“ záhrad pre vašu inšpiráciu.

Zdroj fotografii: Archív MR

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články