Prehľad správ

Najnovšie články

Možná stopka pre zemný plyn a vysoké ceny elektriny donútia mnohé slovenské domácnosti intenzívnejšie myslieť na to, ako sa v energeticky ťažkých časoch zabezpečiť a ako to finančne urobiť čo najlacnejšie. Tepelné čerpadlá a kotly na biomasu sa preto ocitli opäť v centre pozornosti. Slovenských rodín, ale aj štátu. Kto plánuje vymeniť energický zdroj v rodinnom či bytovom dome s podporou štátu, má možnosť požiadať o štátnu dotáciu. Od 16. mája do 31. mája 2022 bude možné žiadať iba o podporu na tepelné čerpadlá a kotly na biomasu cez výzvu Zelená domácnostiam. Ako každá finančná pomoc, aj táto bude mať svoje úzke hrdlá.

Prvým je určená suma na dotáciu a počet záujemcov. V minulosti, keď bola k dispozícii od štátu na podporu energetických zdrojov nejaká suma, rozhodovali rýchle prsty a štátna podpora bola rekordne rýchlo vyčerpaná. Napríklad výzva v sume 1,7 milióna eur z 8. septembra 2021 bola vyčerpaná za šesť minút a 28 sekúnd. Druhým je, že v prípade tepelných čerpadiel, ak sme správne čítali zverejnené informácie (a myslíme si, že sme čítali správne), podpora štátu sa bude týkať iba vybraných typov tepelných čerpadiel.

Konštruktérom prvého tepelného čerpadla bol Slovák Aurel Bohuslav Stodola (1859 – 1942). Jeho čerpadlo z roku 1928 je najstaršie na svete a dodnes vykuruje radnicu vo švajčiarskom Zürichu. Čerpadlo typu voda/voda odoberá teplo z Zürišského jazera. Zdroj fotografie: Archív redakcie

Tepelné čerpadlá sa najviac používajú v rodinných domoch, ale vhodné sú aj pre verejné budovy, prípadne aj pre výrobné podniky. Využívajú dostupné teplo zo vzduchu, zeme, alebo z vody. Takéto teplo je k dispozícii zadarmo a možno ho energeticky veľmi efektívne zhodnotiť.

Zo sumy určenej na podporu od štátu sa podľa zverejnených informácií budú preplácať finančne a technicky náročnejšie typy tepelných čerpadiel. Pôjde o tepelné čerpadlo typu zem – voda, voda – voda a vzduch – voda. Nie sú tam spomenuté tepelné čerpadlá typu vzduch – vzduch, ktoré sú momentálne najdostupnejšie nielen technicky, ale aj finančne.

My sa v článku zameriame práve na tento typ. Jeho inštaláciu si mnohí záujemcovia o šetrenie nákladov na vykurovanie rodinného domu budú môcť dovoliť aj bez finančnej podpory od štátu a pretekania sa v rýchlosti pri podávaní žiadostí.

Výhodou typu vzduch – vzduch je, že nepotrebujete veľký pozemok, ani zdroj vody ako pri iných typoch. Preto sú čerpadlá vzduch – vzduch zaujímavým riešením aj tam, kde pre iné druhy nie sú vhodné podmienky. Čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho vzduchu a ohrieva vzduch vo vnútri budovy priamo, bez sprostredkovania vykurovacieho systému a dosahuje vďaka tomu vyšší vykurovací faktor ako ostatné typy tepelných čerpadiel.

Čerpadlo odoberá teplo z vonkajšieho chladnejšieho prostredia a pri vyššej teplote ho odovzdáva do vykurovacieho systému, resp. priamo do vnútorného priestoru, ako to robí typ vzduch-vzduch. Premena prebieha efektívnejšie vtedy, ak je rozdiel vstupnej a výstupnej teploty čo najmenší. Pomer tepla na výstupe z čerpadla v priebehu jedného roka k celkovej spotrebe energie vyjadruje SPF (Seasonal Performance Faktor). Je kľúčovým parametrom pri hodnotení dosiahnutých reálnych výsledkov a finančnej návratnosti investície.

Zdroj ilustrácie: Vykuruj.sk
Tepelné čerpadlo typu vzduch - vzduch dokáže temperovať chatu, alebo chalupu na 10°C. Ochráni tak objekt pred vlhkosťou a umožní po príchode rýchlejšie dosiahnuť tepelný komfort. Zapnúť tepelné čerpadlo na plný výkon je možné aj vopred z pohodlia domova pomocou mobilného telefónu. Zdroj fotografie: Archív redakcie

Realizácia tohto systému je jednoduchá. Pozostáva z vonkajšej a vnútornej jednotky plus vyhotovenia prepojenia z medených trubiek. Cena inštalácie spravidla predstavuje pri bežných, nekomplikovaných inštaláciách iba cca 50%-60% z ceny zariadenia. Vďaka wifi modulu je možné nastaviť a naprogramovať časové intervaly a kompletne ovládať všetky parametre zariadenia aj na diaľku.

Pri kvalitných čerpadlách vhodných pre rodinné domy a chaty sa predpokladá životnosť 15 – 20 rokov. Ich najviac namáhanou súčasťou je kompresor. Na životnosť má vplyv to, ako často je kompresor zapínaný a či nie je zaťažovaný na maximum neprimerane dlho. Preto je dôležitá kvalitná regulácia a správne nadimenzovanie systému.

Počet dní v roku s vonkajšou priemernou teplotou pod -7 °C je u nás na Slovensku malý a preto sa neoplatí investovať do zariadenia s vyšším výkonom, ktoré bude mať v celoročnom meradle podstatne nižšie reálne využitie, ako je jeho možný maximálny výkon. Cenovo výhodnejšie je dokurovať v zimných špičkách iným, investične menej náročným zdrojom. Čerpadlá vzduch – vzduch majú štandardne ohrievacie elektrické špirály, ktoré sa zapínajú aj automaticky. Doplnkový druhý zdroj tepla je tak záložným riešením v prípade, že by tepelné čerpadlo zlyhalo, alebo nestačil jeho výkon.

Výhody

  • Najnižšia obstarávacia cena v porovnaní s ostatnými typmi tepelných čerpadiel.
  • Veľmi rýchla a jednoduchá inštalácia.
  • Tepelné čerpadlo je zvyčajne vybavené aj funkciou chladenia.
  • Doplnkové funkcie ako odvlhčovanie, alebo čistenie a ionizácia vzduchu.

Nevýhody

  • Počet vnútorných jednotiek pripojiteľných k jednej vonkajšej jednotke je obmedzený.
  • Systém nie je vhodný pre objekty s veľkým počtom malých miestností.
  • Tepelným čerpadlom vzduch/vzduch nie je možné ohrievať teplú vodu.
  • Hlučnosť vnútornej jednotky pri prevádzke na plný výkon.

Tepelné čerpadlo vzduch – vzduch je ideálny doplnok pre domy, alebo byty vykurované elektrinou, kde dokáže výrazným spôsobom znížiť náklady. Systém sa dá doplniť k elektrokotlu, k priamovýhrevným panelom, ako aj k aj elektrickému podlahovému kúreniu. Tepelné čerpadlo celú vykurovaciu sezónu dodáva čo najviac tepla do domu a jestvujúci elektrický systém kúrenia ho v prípade potreby iba doplní. Tepelné čerpadlá, prostredníctvom ktorých je možné aj chladiť, majú zvyčajne na konci typového názvu prívlastok „COOL”.

Najlepšie je kupovať tepelné čerpadlo ako kompletnú dodávku aj s montážou a zveriť ju do rúk špecialistom. Súčasťou takejto dodávky by mala byť záruka nielen na čerpadlo, ale aj na zapojenie celého systému.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články