Záhradníkov rok: august
- Martinský Rínok
- Zdroj obrázku: Zdroj fotografie: Saga.co.uk
V auguste leto vrcholí, všetko okolo nás kvitne, dozreli, alebo čoskoro dozrejú rôzne plody a ovocie. Druhý prázdninový mesiac neznamená pre záhradníka, že má prázdninové ničnerobenie. V auguste sa síce môže záhradník kochať pohľadom na krásnu záhradu, ale tá sa mu pred očami čoskoro začne meniť a pripravovať na jeseň. Je to trochu smutné, pretože koniec sezóny je oveľa bližší, ako sa na prvý pohľad zdá.
Aby bola aj v budúcej sezóne záhrada čo najkrajšia, aj v auguste si záhrada žiada od záhradníka veľa práce a príprav. Čo treba v auguste v záhrade teda urobiť?
V auguste je vhodný čas na presádzanie a množenie pivoniek a kosatcov. Nezabúdajte, že pivonky nemajú rady presádzanie a na zmenu stanovišťa zareagujú nezakvitnutím v budúcom období. Počítajte s tým, že možno až tri nasledujúce roky budú miesto kvetov v záhone rásť iba zelené listy! Nebude to chyba záhradníka. Chce to trpezlivosť, lebo krásne kvety sa na pivonkách v ďalších rokoch určite opäť objavia.
V auguste je pre záhradníka správny čas, aby začal s rezom živých plotov z listnatých a aj ihličnatých druhov. Nožnice na živý plot, či už mechanické, elektrické, akumulátorové alebo benzínové, by mali byť základným nástrojom v každej záhradkárskej výbave.
Hrdza ružová (Phragmidium mucronatum) súvisí s počasím a ďalšími pestovateľskými podmienkami, ako sú poloha stanovišťa, spôsob zavlažovania a postreky proti chorobám. Existujú postreky, ktoré sú účinné proti tejto chorobe a ktoré zároveň účinkujú aj proti čiernej škvrnitosti a múčnatke. Niekedy, skôr ako siahnete po chémii, stačí ruže presadiť na iné, vhodnejšie stanovište. V auguste je ten správny čas.
V auguste môžeme začať aj s výsadbou jarných cibuľovín, ako sú narcisy, bledule, krokusy alebo šafrany.
Na dobré zakorenenie potrebujú narcisy viac času ako ostatné jarné cibuľoviny, preto ich začnite vysádzať ako prvé. Narcisy, ako väčšina cibuľovín, neobľubujú premokrenú pôdu. Pred výsadbou cibuliek plochu dobre porýľujte a ak je to potrebné, vytvorte aj drenážnu vrstvu.
Do pôdy nemusíte primiešať hnoj ani kompost, lebo živiny v podobe organického hnojiva, by týmto rastlinám iba ublížili. Cibule vysaďte do hĺbky 12 – 18 cm.
Po zbere malín a černíc prestriháme dreviny tesne pri zemi, tiež prerežeme egreš a ríbezle. Tie prestriháme iba jemne. Dobrá úroda ostružín je podmienená správnym rezom. Rodia na jednoročných výhonkoch. Preto režeme tak, aby rastliny vyhnali každý rok hrubé výhonky, ktoré rozhodujú o úrode. Na meter necháme asi 6 až 7 zdravých hrubých výhonkov. Ostatné, najmä tenšie výhonky odstránime.