Prehľad správ

Najnovšie články

Záhradníkov rok: august

V auguste leto vrcholí, všetko okolo nás kvitne, dozreli, alebo čoskoro dozrejú rôzne plody a ovocie. Druhý prázdninový mesiac neznamená pre záhradníka, že má prázdninové ničnerobenie. V auguste sa síce môže záhradník kochať pohľadom na krásnu záhradu, ale tá sa mu pred očami čoskoro začne meniť a pripravovať na jeseň. Je to trochu smutné, pretože koniec sezóny je oveľa bližší, ako sa na prvý pohľad zdá.

Aby bola aj v budúcej sezóne záhrada čo najkrajšia, aj v auguste si záhrada žiada od záhradníka veľa práce a príprav. Čo treba v auguste v záhrade teda urobiť?

Pivónie (pivonky), zdroj fotografie: Zahrada.artmama.sme.sk
Kosatce, zdroj fotografie: Pluska.sk

V auguste je vhodný čas na presádzanie a množenie pivoniek a kosatcov. Nezabúdajte, že pivonky nemajú rady presádzanie a na zmenu stanovišťa zareagujú nezakvitnutím v budúcom období. Počítajte s tým, že možno až tri nasledujúce roky budú miesto kvetov v záhone rásť iba zelené listy! Nebude to chyba záhradníka. Chce to trpezlivosť, lebo krásne kvety sa na pivonkách v ďalších rokoch určite opäť objavia.

V auguste je pre záhradníka správny čas, aby začal s rezom živých plotov z listnatých a aj ihličnatých druhov. Nožnice na živý plot, či už mechanické, elektrické, akumulátorové alebo benzínové, by mali byť základným nástrojom v každej záhradkárskej výbave.

Záhonové ruže, zdroj fotografie: Archív MR
Režeme aj záhonové ruže. V auguste spoznáme, či sú vysadené na správnom mieste. Ak sa im objavia fľaky na listoch, je potrebné pre ruže nájsť v záhrade nové miesto. To by nemalo byť príliš vlhké a malo by mať dostatok vzduchu a svetla.
Zdroj fotografie: Záhrada.sk

Hrdza ružová (Phragmidium mucronatum) súvisí s počasím a ďalšími pestovateľskými podmienkami, ako sú poloha stanovišťa, spôsob zavlažovania a postreky proti chorobám. Existujú postreky, ktoré sú účinné proti tejto chorobe a ktoré zároveň účinkujú aj proti čiernej škvrnitosti a múčnatke. Niekedy, skôr ako siahnete po chémii, stačí ruže presadiť na iné, vhodnejšie stanovište. V auguste je ten správny čas.

V auguste môžeme začať aj s výsadbou jarných cibuľovín, ako sú narcisy, bledule, krokusy alebo šafrany.

Narcis, zdroj ilustrácie: Johannes-Simon-Holtzbecker, zdroj ilustrácie: Mladyvedec.sk

Na dobré zakorenenie potrebujú narcisy viac času ako ostatné jarné cibuľoviny, preto ich začnite vysádzať ako prvé. Narcisy, ako väčšina cibuľovín, neobľubujú premokrenú pôdu. Pred výsadbou cibuliek plochu dobre porýľujte a ak je to potrebné, vytvorte aj drenážnu vrstvu. 

Do pôdy nemusíte primiešať hnoj ani kompost, lebo živiny v podobe organického hnojiva, by týmto rastlinám iba ublížili. Cibule vysaďte do hĺbky 12 – 18 cm.

Jarné cibuľoviny, zdroj fotografie: Pluska.sk
Šafran siaty (Crocus sativus), zdroj fotografie: Dreamstime.com
V priebehu mája sa hľuzy šafranu vykopú, usušia a vytriedia. V auguste / septembri sa vysádzajú do dobre pripravenej pôdy.
Pestovanie a rez ostružín, zdroj ilustrácie: Koreninovazahrada.sk

Po zbere malín a černíc prestriháme dreviny tesne pri zemi, tiež prerežeme egreš a ríbezle. Tie prestriháme iba jemne. Dobrá úroda ostružín je podmienená správnym rezom. Rodia na jednoročných výhonkoch. Preto režeme tak, aby rastliny vyhnali každý rok hrubé výhonky, ktoré rozhodujú o úrode. Na meter necháme  asi 6 až 7 zdravých hrubých výhonkov. Ostatné, najmä tenšie výhonky odstránime.

Zimná cibuľa (Allium fistulosum), zdroj fotografie: Záhrada.sk
V auguste môžeme vysievať reďkovky, špenát, alebo mrkvu. Tak isto vysievame zimnú cibuľu (Allium fistulosum) určenú na prezimovanie. Na rozdiel od „klasickej“ cibule, ktorá je dvojročná, táto je vytrvalá rastlina. Môžete ju teda pestovať a využívať po celý rok. Rastie totiž i pod snehom. Cibuľa zimná má niekoľkonásobne vyšší podiel vitamínu C než cibuľa kuchynská.
Ružičkový kel, zdroj fotografie: Archív MR
Ružičkovému kelu skrátime vegetačný vrchol. Zrezaním vrcholku umožníme rastline, aby svoju energiu smerovala do plodov.
Zdroj fotografie: Profimedia.sk
Koncom augusta zberáme úrodu cibule a cesnaku. Cibuľu zberáme, keď tri štvrtiny rastlín v záhone položí vňať. Cibuľa zberaná až po zaschnutí listov sa horšie vyberá z pôdy. Pri oneskorenom zbere a za daždivého počasia často obnovuje rast a vyrastajú z nej už nové korene. Zrelosť cesnaku sa určuje dosť ťažko. Príliš skoro je, ak je vrchná suknica svieža, živá. Keď sa oddeľujú jednotlivé strúčiky, je zas neskoro. Pre cibuľu i cesnak je dôležité dobré dosušenie. Najlepšie je vzdušné miesto, chránené pred slnkom i dažďom.
Zeleninový záhon, zdroj fotografie: ISIFA / SHUTTERSTOCK
Aj v auguste zeleninové záhony pravidelne zbavujeme buriny a zalievame. Taktiež pravidelne kontrolujeme výskyt chorôb a škodcov.
Zeleninový záhon, zdroj fotografie: ISIFA / SHUTTERSTOCK
O trávnik sa neprestávame starať ani v auguste. Kosíme ho v horúcom počasí maximálne na výšku 4 cm. Tráva by nemala byť príliš krátka, aby pôda ešte viac nevyschla. Trávnik pravidelne zavlažujeme. Ak je vlhké leto, mali by sme trávnik pokosiť aspoň raz za dva týždne.
Muškáty, zdroj fotografie: Dodomacnosti.sk
V auguste si pripravíme ozdobu balkónov, ktorá ich skrášli budúci rok. V auguste sú muškáty najkrajšie a v najlepšom stave. Ak to urobíte správne, tak sa na budúci rok budete môcť tešiť na nové prírastky krásnych muškátov. Zo staršieho muškátu si vyberiete časť, ktorú použijete ako odrezok. Ten vyberáte veľmi precízne, pozor na suché, zhnité alebo choré časti. Vybraný kúsok odrežte ostrým nožom a zbavte ho aj prebytočných listov, odrezok by mal byť dlhý približne 10 cm. Odrezok potom zrežte rovným rezom tesne pod viditeľným kolienkom, ten namočte do stimulátora, ktorý sa dá voľne kúpiť a napomáha pri rýchlejšom zakoreňovaní. Potom odrezok muškátu vložte do pripraveného substrátu a mierne zalejte. Nakoniec uložte na slnečné a vlhké miesto. Po celý čas substrát udržiavajte vlhký. Odrezky by sa mali zakoreniť do piatich týždňov. Potom môžete ich začať hnojiť, alebo presádzať do väčších kvetináčov.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články