Prehľad správ

Najnovšie články

Červené mäso zabíja a med sa nekazí

Podľa americko-čínskeho vedeckého tímu z Harvardskej univerzity a šanghajskej univerzity Fudan zvýšená konzumácia červeného mäsa, najmä toho priemyselne spracovaného, výrazne zvyšuje riziko smrti. K takýmto záverom dospeli po analýze zdravotných údajov od 81 tisíc ľudí.

Veľké množstvo konzumovaného bravčového hovädzieho mäsa je bežne lekármi a výživovými odborníkmi spájané so zvýšeným rizikom cukrovky 2. typu, kardiovaskulárnymi ochoreniami a s niektorými druhmi rakoviny. Komplexný vplyv takéhoto druhu stravy na úmrtnosť nebol overený doteraz na veľkom súbore dlhodobo zberaných údajov. Spoločná štúdia vedcov z amerického Harvardu a čínskeho Fudanu, publikovaná v roku 2019, pracovala s veľkým súborom dostupných údajov z databáz amerického zdravotníctva. Vedci urobili dôkladný rozbor lekárskych informácií získaných z dvoch mnohoročných a rozsiahlych výskumných programov. V prvom programe bol sledovaný zdravotný stav 53,5 tisíc zdravotných sestier vo veku od 30 do 55 rokov. V druhom programe sledovali stav 28 tisíc mužov vo veku 40 až 75 rokov zamestnaných tiež v americkom zdravotníctve. Údaje boli získané v rozpätí 16 rokov, pričom každé štyri roky americkí zdravotníci vypĺňali podrobné prieskumy týkajúce sa okrem iného aj ich stravovacích návykov.

Po celú dobu bolo sledované aj zdravie účastníkov monitorovacích programov. Na začiatku experimentu boli všetci zúčastnení bez vážnejších ochorení. Nikto nebol diagnostikovaný s kardiovaskulárnym ochorením alebo rakovinou. Počas šestnásťročného pozorovanie zomrelo zo sledovanej vzorky 14 tisíc ľudí (8426 žien a 5593 mužov). Najčastejšími príčinami ich úmrtia boli kardiovaskulárne ochorenia, zhubné nádory. 

Zdroj fotografie: Gettyimages.com
Po porovnaní štatistiky príčin úmrtí a údajov, ktoré o svojich stravovacích návykoch americkí zdravotníci pravidelne v reportoch o sebe uvádzali, výskumníci zistili, že zvýšené množstvo spotrebovaného červeného mäsa, priemyselne spracovaného aj surového, v počte minimálne 3,5 porcie týždenne zvyšuje riziko úmrtia v najbližších ôsmich rokoch až o desať percent.
Zdroj fotografie: Hsph.harvard.edu

Priemyselne upravované mäso, ako slanina, párky, klobásy a salámy, konzumované v množstve minimálne o 3,5 porcie týždenne zvýšilo riziko úmrtia o trinásť percent. V prípade málo spracovaného hovädzieho, bravčového alebo jahňacieho mäsa, či už išlo o hlavný chod, alebo súčasť hamburgerov, to bolo deväť percent. Potvrdilo sa, že vzťah medzi konzumáciou červeného mäsa a vyšším rizikom úmrtia existuje bez ohľadu na ďalšie faktory, ako sú vek, úroveň fyzickej aktivity, fajčenie a pitie alkoholu. Našťastie zmenou jedálnička možno pravdepodobnosť úmrtia pomerne rýchlo.

Med je dobrá medicína

Zdroj fotografie: Prezident.sk

Na Slovensku sú tisíce včelárov a starostlivosť o včely, aj v mestách, opäť ožíva. Prezidentka Zuzana Čaputová vytočila v piatok 4. septembra 2020 prvú úrodu medu z úľov v Prezidentskej záhrade. Med bude slúžiť ako darček pre jej politických partnerov doma aj v zahraničí. Prezidentská kancelária sa pripojila k projektu Mestské včely. Prezidentka tak chcela poukázať na dôležitosť včiel a včelárstva.

K vzniku jedného gramu medu je potrebné, aby včela navštívila približne sedem tisíc kvetov. Za svoj život jedna včela vyprodukuje asi polovicu čajovej lyžičky medu. Med je preto potravina nielen dobrá a zdravá, ale aj vzácna.

Med a jeho využitie nielen v kuchyni, ale aj v ľudovom liečiteľstve u nás má svoju tradíciu. Včelí med je produkt, ktorý má zázračné účinky na naše trávenie, psychiku a pomôže napríklad aj pri bežnom prechladnutí. Med má priaznivé účinky na naše črevá, nervy a môže pomôcť zahojiť aj odreté koleno. 

Zdroj fotografie: Zena-in.cz

Med obsahuje antioxidanty, ktoré priaznivo pôsobia proti stresu aj rakovine hrubého čreva. Jeho konzumácia zvyšuje množstvo probiotických baktérií v črevách a tým aj obranyschopnosť organizmu. Zlepšuje trávenie a znižuje hladinu škodlivého cholesterolu v krvi. Laboratórne boli preukázané účinky proti mnohým druhom baktérií a vírusov. Má aj protiplesňové účinky, pôsobí proti rôznym druhom kvasiniek. Pri použití na kožu má tiež antiseptické účinky a pôsobí podobne ako peroxid vodíka. Známe sú prípady, kedy sa obväzy napúšťajú medom a prikladajú sa na rany, ktoré sa zle hoja, alebo dokonca na popáleniny. Med je rozhodne zdravší ako cukor – kvalitný med obsahuje okrem cukrov tiež enzýmy, vitamíny a minerály a vďaka obsahu jednoduchých cukrov je ľahko stráviteľný.

Najčastejšie si med zamiešame do horúceho čaju s citrónom. Rozšíreným mýtom je predstava, že v horúcom čaji med stráca svoje liečivé účinky. Je síce pravda, že ak je med vystavený dlhodobému zahrievaniu pri vysokých teplotách, znižuje sa jeho kvalita a prichádza hlavne o enzýmy, ale horúci čaj mu neublíži. Rovnako tak ak použijeme med pri varení či pečení, jeho kvalita zostane skoro rovnaká. Zlou správou je, že hoci je med zdravší ako cukor, zuby sa po ňom kazia rovnako. Môžu za to glukóza a fruktóza, ktoré sú v mede obsiahnuté.

Med sa nekazí. Ak je správne vyzretý a skladovaný, má v podstate neobmedzenú trvanlivosť. Je to spôsobené vysokým obsahom cukru, nízkym podielom vody a jeho už spomínanými antibakteriálnymi účinkami. Ak je teda med skladovaný pri teplote do 25 ° C, v tme, alebo mimo priame slnečné svetlo a je uchovávaný v uzatvárateľnom obale, naozaj sa nemôže pokaziť.

Podľa čoho spoznáte že je kvalitný ? Rozhodne nemusí byť číry a tekutý. Jeho prirodzenou vlastnosťou je totiž kryštalizácia. Doba, za ktorú med skryštalizuje, sa líši podľa druhu medu. Napríklad medovicové kryštalizujú neskôr. Nemusíte báť zamiešať skryštalizovaný med do horúceho čaju, lebo jeho nutričné hodnoty zostanú zachované.

Farba medu nemá žiadny vplyv na jeho kvalitu. Rozdiel v farebnosti medov je daný zdrojom znášky včiel a tým, či sa jedná o svetlý med kvetový alebo medovicový. Ten je spravidla tmavší. Názvy medov sú dané normou. Okrem kvetových sú ešte medovicové medy, tie vznikajú tak, že včely zbierajú medovicu, teda rastlinnú šťavu z listov a ihličia, ktorú produkujú vošky. Hovorí sa mu tiež lesný med, ale na etikete by oficiálne malo byť uvedené medovicový. 

Zdroj fotografie: Matala.wz.cz

Už teraz sa tak môžeme obzerať po zásobách na zimu. Najistejšou voľbou je kúpiť med priamo od včelára. Tak máte veľkú šancu, že si kupujete kvalitu. Že či je med naozaj kvalitný v obchode nemáte ako spoznať. Keď ho kupujete, môžete sa spoľahnúť len na svoje zmysly. Či je med skutočný, sa prejaví až neskôr. Med v obchode nie je len pasterizovaný, ale aj filtrovaný. Takže sa potom nedá určiť, odkiaľ pochádza a či nie je pančovaný. Môže pochádzať aj z krajín, v ktorých sa používajú antibiotiká, ktorých používanie je u nás už dávno zakázané. Aj testy medov, ktoré robili v minulosti inštitúcie, ukázali, že drvivá väčšina medov z obchodu je bez života. Ani jeho vyššia cena nezaručovala, že išlo o kvalitný med so všetkými látkami, ktoré má ozajstný med obsahovať. Ak už nemáte inú možnosť, iba kúpiť si med v obchode, hľadajte na jeho obale slovenskú nálepku. 

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články