Prehľad správ

Najnovšie články

Z nesprávne používanej klimatizácie

Bez klimatizácie si život nevie predstaviť čoraz viac ľudí. Je už samozrejmosťou v aute, alebo v moderných administratívnych budovách. Čoraz viac ľudí si ju necháva inštalovať aj do svojich domovov. Vražedne horúce letá prinútili aj našincov uvažovať o jej zakúpení a používaní. Odborníci varujú, že používanie klimatizácie nesie so sebou isté riziká a že jej nesprávne používanie môže spôsobiť vážne dlhodobé zdravotné problémy.

Kvalitné klimatizačné zariadenie nielen že ovplyvňuje teplotu vzduchu, ale reguluje aj jeho vlhkosť a ešte k tomu aj vzduch filtráciou zbavuje nežiaducich častíc. Aby tomu tak skutočne bolo, je potrebné parametre zariadenia správne nastaviť a dodržiavať niekoľko jednoduchých pravidiel. Prvé je, že vyústenie klimatizácie v kancelárii, alebo doma, nemalo by byť nad pracovným miestom, alebo miestom, kde sa v domácnosti najviac zdržiavate. Napr. nad pohovkou, alebo posteľou. Prúd chladného vzduchu by nemal nikdy priamo smerovať na človeka, preto že takto riskuje nachladnutie. Platí to aj o smerovaní studeného vzduchu v aute.

Druhé dobré pravidlo je, že klimatizačné zariadenie by malo byť pravidelne odborne servisované. Vrátane výmeny vzduchových filtrov. Ak sa pravidelne nevymieňajú, stávajú sa rajom rôznych mikroorganizmov, ktoré potom spôsobujú u ľudí rozličné respiračné ochorenia, ako chrípka, alebo zápal horných dýchacích ciest. Plesne a alergény, ktoré filtre zachytávajú, sa pri zanedbanom servise klimatizačného zariadenia, šíria do priestoru a tam pôsobia ako alergény, ktoré môžu vyvolať napríklad astmu.

Klimatizácia nepôsobí na každého človeka rovnako. Niektorí ľudia môžu v klimatizovaných priestoroch pociťovať problémy, ako suché nosné a krčné sliznice, pocit bolesti hlavy, suché oči, zvýšenú únavu. Skôr, než si klimatizáciu domnov kúpite a dáte namontovať, skúste si ju niekde trochu vyskúšať, ako na vás pôsobí. Osoby s poškodeným, alebo oslabeným imunitným systémom a alergici by mali pobyt v klimatizovanom priestore obmedzovať na nevyhnutné minimum, takže dobre zvážte, že či aj po tejto stránke je klimatizácia pre vás vhodná.

Zdroj fotografie: Archív redakcie
Ako sa problémom s klimatizáciou vyhnete? Jej nastavenie je potrebné regulovať v súlade s teplotou vonkajšieho prostredia a s ohľadom na činnosť, ktorú v klimatizovanom priestore robíme. Iná nastavená teplota je pre organizmus človeka vhodná pre spánok a iná teplota pri cvičení. Všeobecne sa uvádza, že maximálny rozdiel medzi zvolenou teplotou a vonkajším prostredím by mala byť tak 6 až 7 °C. Také je odporúčanie odborníkov, s ktorým ste sa už určite stretli, ale prax býva iná. Iste poznáte ľudí, ktorí majú v lete v svojom aute kosu ako na Severnom póle a v domácnosti zimu ako v ruskom filme.
Zdroj fotografie: Archív redakcie

Môže klimatizácia prenášať koronavírusy?
Táto otázka je dnes viac ako aktuálna v čase dovoleniek v cudzine, pri pobyte na letiskách a v hoteloch, kde prichádza k stretávaniu sa veľkého počtu ľudí z rôznych krajín s rôznou covidovou situáciou. Väčšina klimatizácií recirkuluje v uzavretom priestore ten istý vzduch stále dokola. To znamená, že zariadenia neťahajú čerstvý vzduch dovnútra, ako by to sa to dialo cez otvorené okno. Vo väčšom klimatizačnom systéme slúžiacom pre viac priestorov, často existuje technický spôsob, ako spolu s primárnou funkciou – chladením, odfiltrovať aj niektoré častice z chladeného vzduchu. Ak sa niekto bojí vírusu šíreného prostredníctvom klimatizácie, mal by mať v svojom klimatizačnom zariadení kvalitný a hlavne čistý HEPA filter. Ten zachytí rôzne typy vírusov, samozrejme iba ak sa prenášajú vzduchom. Ale ani skvelý čistič vzduchu a dobrý filter nemusí nevyhnutne chrániť na 100%.

Zdroj ilustrácie: Archív redakcie

Koronavírus sa primárne prenáša kvapôčkami vylučovanými kašľom a kýchaním. Zostáva zatiaľ neobjasnené, že či nejaké filtračné zariadenia v klimatizáciách účinne neutralizujú tento vírus. Zatiaľ nemáme exaktné vedecké štúdie, ktoré by jednoznačne potvrdili, že klimatizácia s účinnou filtráciou vzduchu dokáže ochrániť ľudí pre nákazou COVID-om. Tento problém je skôr ako vedecký, praktickým problémom prevádzkovateľov klimatizačných systémov fungujúcich v administratívnych budovách, v supermarketoch, hoteloch, baroch a na letískách kde je vysoká koncentrácia cudzích ľudí a budovy sú kvôli ekonomike prevádzky pred vonkajším prostredím čo najviac izolované. Vypnúť, alebo nevypnúť v čase COVID-u?

Vypnutie centrálnej klimatizácie v obave pred šírením nákazy touto cestou vo veľkých budovách, napr. v administratívnej budove, znamená, že budú spolu s tým deaktivované aj ventilačné a filtračné funkcie klimatizačného systému, ktoré sa uvádzajú ako podporný argument pre nevypnutie systému. Ak zostane systém zostal zapnutý a spolu s ním funguje hoc aj nedokonalá filtrácia vzduchu, čosi by sa na filtroch možno malo zachytiť. Problémom na druhej strane môžu byť zastaralé a hlavne nečistené a neservisované systémy. Je zaujímavé, že sa s týmto problémom prevádzky, alebo obmedzenia klimatizačných a vzduchotechnických zariadení v administratívnych budovách, supermarketoch a pod. v čase pandémie nikto nezaoberal. Odpovede odborníkov sa nevenujú otázke vypnúť/nevypnúť, ale začínajú a končia pri starom dobrom obecne platnom odporúčaní, ktoré platí aj pre domáce zariadenia, že k zdravému používaniu klimatizácie musíme vnútorné priestory vetrať, aby sa zaistil prísun čerstvého vzduchu.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články