Prehľad správ

Najnovšie články

Ako sa neprejesť na pohotovosť

Každý rok sa so železnou pravidelnosťou v správach objavujú stereotypné príspevky, koľko Slovákov skončilo počas Vianoc na pohotovosti, koľkých museli zdravotníci zachraňovať, ťahať im rybie kosti z hrdla, alebo im pomáhať pri zdravotných ťažkostiach, ktoré si ľudia zväčša spôsobili neprimeraným hodovaním a popíjaním. Žlčníkové záchvaty, hnačky, kŕče v žalúdku, otrava alkoholom. To je cena za prejedanie sa počas Vianoc. Tráviace ťažkosti nám môžu výrazne skomplikovať pekné dni, na ktoré sa celý rok tešíme. Žalúdok sa na dni hojnosti, ktoré nás počas Vianoc čakajú, pripraviť nedá, ale naša myseľ áno.

Zdroj fotografie: Archív redakcie

Štedrý deň na Slovensku v minulosti bol v znamení celodenného pôstu až do večere. Rozdiel na stoloch veriacich spočíval v tom, či šlo o katolíkov alebo evanjelikov. Evanjelici mohli konzumovať počas Štedrej večere aj mäso. U katolíkov šlo zásadne o rybu, mäso si mohli dopriať až po polnočnej omši, respektíve až na raňajky. Sviatočnú večeru 24. decembra tak predstavovala polievka z kyslej kapusty, strukovín alebo húb. Polievku dopĺňali opekance s makom a oblátky. Toto však neplatilo všeobecne pre celé Slovensko. Tradície sa líšili aj podľa regiónov, kde sa sviatočná večera pripravovala. Ale všade sa napieklo mnoho koláčov a gazdovia zadovážili i alkoholické nápoje. V mnohých rodinách a gazdovstvách sa v predsviatočnom období konali zabíjačky a tak sa po skončení pôstu ľudia tešili na tradičné zabíjačkové špeciality.

V súčasnosti je to už všetko inak. Máloktorá slovenská rodina si neodpustí počas Vianoc kapustnicu s klobásou a vyprážaného kapra so zemiakovým šalátom. K tomu ešte alkohol a sladkosti. Trávenie vie potrápiť či sú sviatky, alebo nie. Aj počas sviatkov by sme sa mali stravovať tak, ako keby sviatky vôbec neboli. Len návyky a všade prítomné atmosféra hojnosti (konzumu) tomu akosi neprajú. Heslo, že nežijeme preto, aby sme jedli, ale jeme preto, aby sme žili, by malo pre nás platiť predovšetkým cez Vianoce.”

Preto je dobré, keď poznáme svoje hranice. Každý človek by mal poznať svoju mieru, svoje trávenie, koľko znesie. Ak predsa len svoju hranicu prekročíte, máme pre vás niekoľko rád ako sviatky prežiť v zdraví:

Po jedle si dajte pohár piva, vychladenú kolu či minerálku.

Ak sa vám podarí prejesť, držte niekoľkohodinovú hladovku. Popíjajte len minerálky.

Pomôžu aj rôzne bylinné čaje a zmesi.

Nejedzte hneď po bohatom jedle ovocie, ešte viac tým zaťažíte svoj žalúdok.

Hýbte sa čo možno najviac na čerstvom vzduchu.
Ani s prípravkami z lekárne proti problémom s trávením, alebo s pálením záhy, ktoré je spôsobené návratom (refluxom) žalúdočnej kyseliny zo žalúdka do pažeráka, nie je možné úplne predísť tráviacim problémom, najmä ak skombinujete priveľa jedál a hlavne naložíte tak svojmu žalúdku piate cez deviate a navyše v množstvách, ktoré by dostal na spracovanie za bežných okolností aj na dva-tri dni.

Aby bola hladovka, ktorá má vyriešiť ťažkosti z prejedenia účinná, treba ju (vy)držať 12 až 24 hodín. Až na druhý deň je možné začať s postupným prechodom na bežnú stravu. Ako prvé dajte do žalúdka čaj so suchým pečivom, na obed vývar bez druhého chodu a na večeru už môžete skúsiť malú porciu ľahko stráviteľného jedla, napríklad dusenú zeleninu, varené zemiaky a pod.

Aj relatívne zdravý žlčník bez kameňov môže dať o sebe vedieť, ak sa prepcháme mastnými jedlami. Žlčnikári by nemali jesť čerstvé kysnuté koláče, hlavne nie s makovou a orechovou plnkou, ani zákusky s maslovým krémom. Nevhodný pre nich je aj tradičný majonézový šalát a v trojobale vyprážaný kapor.

Ak sa vám predsa len nepodarí odolať, a niečo nie je v poriadku, toto sú príznaky signalizujúce žlčníkový záchvat: typická bodavá bolesť pod pravým rebrovým oblúkom s vyžarovaním do chrbta, napínaním, prípadne vracaním nestráveného žalúdkového obsahu s prímesou žlče.

Normálne fungujúci tráviaci trakt je schopný zvládnuť aj jednorazový väčší objem jedla relatívne bez problémov. Človek môže mať len pocit, že mu jedlo akosi pridlho stojí v žalúdku, alebo ho môže nafukovať, ale to nie je dôvodom na návštevu pohotovosti. Tam sa treba vybrať v prípade žlčníkového záchvatu. Domácu liečbu v tomto prípade neriskujte, pretože žlčníková kolika býva často spojená s akútnym zápalom podžalúdkovej žľazy, obzvlášť ak sú v žlčníku kamene, o ktorých nemusíte vedieť.

Čo robiť, ak človek miesto vianočnej pohody opakovane vracia? To záleží od toho, čo vracanie vyvolalo a ako dlho trvá. Ak príčinou bolo evidentne pokazené jedlo a ide o mladého, relatívne zdravého človeka, dá sa to riešiť aj samoliečbou. Ak je to starší človek, ktorý napríklad trpí na ochorenie srdca, alebo vysoký krvný tlak, zdravotnícka pomoc je nevyhnutná. Vracanie môže svedčiť o závažnejšom stave, napríklad o infarkte alebo o mozgovej príhode. A takto si Vianoce nikto ani kvôli jedlu nepraje.

Podporte článok zdieľaním

Share on facebook
Facebook
Share on email
Email
Share on telegram
Telegram
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on pocket
Pocket

Článok pokračuje pod reklamou

Prehľad správ

Najnovšie články